Ապարանի ամառային առողջարանային ճամբարը Orange-ի աջակցությամբ արդեն երկրորդ անգամ ընդունում է աուտիզմով երեխաների
Orange-ի և «Արաբկիր» Միացյալ մանկական բարեգործական հիմնադրամի միջև ռազմավարական համագործակցության շրջանակներում ԱրԲեՍ Ցերեկային բուժման կենտրոնի և վերջինիս մարզային վերականգնողական մասնաճյուղերի խնամքի տակ գտնվող երեխաներն այս տարի ամառային հանգիստն անցկացնում են Ապարանի ամառային առողջարանային ճամբարում:
Ընկերության մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, ծրագրի շրջանակներում կենտրոնի 7-ից 14 տարեկան երեխաների համար կազմակերպվում է 2-շաբաթյա հանգիստ առողջարանային ճամբարում, որտեղ բուժմանը զուգընթաց երեխաները վայելում են բազմաթիվ խաղերով, միջոցառումներով և հետաքրքիր առօրյայով լեցուն ամառային հանգիստ:
Ամառային առողջարանային ճամբարը Orange-ի կողմից արդեն երկրորդ տարին ֆինանսավորվող ծրագրի մի մասն է միայն, իսկ ամբողջ ծրագիրը շատ ավելի ընդարձակ է և ներառում է մի քանի նախագիծ` Երևանում` մեկ և մարզերում` յոթ վերականգնողական կենտրոնների վերազինում անհրաժեշտ հատուկ սարքավորումներով և խաղերով, աուտիզմով երեխաների բուժման և վերականգնողական գործընթացում անմիջականորեն ներգրավված մասնագետների հատուկ վերապատրաստում Շվեյցարիայից հրավիրված մասնագետների կողմից, Երևանի երկու դպրոցում և երկու մանկապարտեզում, ինչպես նաև Արարատի մարզի դպրոցներում և մանկապարտեզներում աուտիզմի մասին իրազեկման դասընթացներ, կլոր սեղան-քննարկում և փորձի փոխանակում աուտիզմի վերաբերյալ Երևանի և ՀՀ բոլոր մարզերի առողջապահության, կրթության, սոց. ապահովության վարչություններից ներկայացուցիչների մասնակցությամբ, դասընթացներ աուտիզմի հայտնաբերման նոր մեթոդի ուսուցման նպատակով (CHAT) Երևան քաղաքի երկու պոլիկլինիկաներում և Արարատի մարզի առաջնային օղակի մասնագետների համար:
« Արդեն 20 տարի ի վեր իր գործունեության բոլոր երկրներում Orange-ն աուտիզմով երեխաների մասին հոգածությունը սահմանում է որպես իր մարդասիրական ծրագրերի հիմնական ուղղություններից մեկը, որոնք կյանքի է կոչում ընկերության բարեգործական ծրագրերի կամ Orange Հիմնադրամի միջոցով: Աուտիզմը այնպիսի հիվանդություն է, որն ազդում է մարդու հաղորդակցային հնարավորությունների վրա: Մեր ընկերության կոչումն է հեշտացնել հաղորդակցումը մարդկանց միջև, այդ է պատճառը, որ մենք մեր աջակցությունն ենք բերում այն երեխաներին, որոնք ունեն հաղորդակցային խնդիրներ: «Արաբկիր» հիմնադրամի հետ Orange-ի համագործակցությունը մեկնարկել է 2010թ.-ի սկզբին: Այսօր Orange Հիմնադրամը շարունակում է մեկ տարի առաջ սկսված գործը և ամառային ճամբարն արդեն երկրորդ անգամ Orange-ի աջակցությամբ ընդունում է աուտիզմով երեխաներին », ասաց Orange-ի գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան:
«Աուտիզմը հազվագյուտ հիվանդություն է, որի նկատմամբ հասարակությունը հաճախ ոչ համարժեք վերաբերմունք է ցուցաբերում: Արդյունքում այս երեխաները ավելի ու ավելի են մեկուսանում, և նրանց սոցիալական ինտեգրումը կարող է ի վերջո դառնալ անհնարին: Այս ճամբարում աուտիզմով երեխաներն առողջական այլ խնդիրներ ունեցող երեխաների հետ միասին մասնակցում են խաղերին, բեմադրություններ են իրականացնում, իսկ վերջին օրը երեկոյան հավաքվում են խարույկի շուրջ: Սա նրանց համար անմոռանալի ժամանակ է, որը հաճախ կարող է խթան հանդիսանալ, որպեսզի շփվեն մյուս երեխաների հետ և հետաքրքրվեն շրջապատով», ասաց «Արաբկիր» Միացյալ մանկական բարեգործական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Արա Բաբլոյանը:
2011թ. ծրագրի իրականացման համար Orange Հիմնադրամը հատկացրել է ընդհանուր առմամբ 24.4 միլիոն դրամ, որն ուղղվել է ինչպես դասընթացների և գույքի, այնպես էլ ամառային ճամբարի կազմակերպմանը, Երևանում ու մարզերում աուտիզմով երեխաների զարգացման և առողջության վերականգնման կենտրոններն անհրաժեշտ հատուկ սարքավորումներով և խաղերով համալրելուն:

With the support of Orange, Aparan summer recreation camp hosts children with autism for the second time
16:39 03/08/2011
In the scope of strategic cooperation between Orange and “Arabkir” United Children’s Charity Foundation, the children in care of “ArBeS” Health and Day Care Center and its rehabilitation affiliates in regions, participate in summer recreation camp in Aparan this year.
In the scope of the project 2-week recreation is organized for 7-14 year old autistic children in summer camp, where alongside with treatment the children enjoy their summer recreation filled with various games and interesting events.
Summer recreation camp constitutes only a part the program financed for the second year already by Orange. The program, as a whole, consists of several projects: equipping 1 rehabilitation center in Yerevan and 7 in the regions with necessary special equipment and games; special training of specialists, directly involved in ASD treatment and rehabilitation introducing a new diagnostic tool ADOS (Autism Diagnostic Observation Schedule) by invited specialists from Switzerland; trainings for raising awareness of children and the teaching staff in 2 schools and 2 kindergartens in Yerevan and all public institutions of Ararat marz; round table for introduction and sharing of knowledge and experience in ASD with participation of Health, Education, Social and Child Protection Departments of Yerevan and all 10 marzes of Armenia; trainings on the new method of revealing autism (CHAT) in two polyclinics of Yerevan and first contact specialists of Ararat marz.
“For already 20 years of its operation in many countries, care for children with autism is one of the main priorities of Orange in the scope of its philanthropic activity, which is implemented by Orange through its charitable programs or Orange Foundation. Autism is a disease which affects communication abilities of the person. Our vocation, as a company, is to facilitate communication between people, that’s why we provide our assistance to the children having communication problems. Our cooperation with “Arabkir” foundation started in the beginning of 2010. Today Orange Foundation takes over the work started and the summer camp receives autistic children already for the second time, with the support of Orange ” said Bruno Duthoit, Orange CEO.
“Autism is a rare disease to which our society very often shows inadequate attitude. As a result, children with autism become more and more isolated and their social integration might eventually be impossible. In this camp the children with autism together with others with different health problems participate in different games, performances and in the evening of the last day of their stay in the camp they gather around the fire. This is an unforgettable time for them and very often it may provide a stimulus to these children to start communicating with other children and become interested in the surrounding world,” said Ara Babloyan, member of the Board of Trustees of “Arabkir” United Children’s Charity Foundation.
Orange Foundation has allocated in total 24.4 milion AMD, aimed at organization of both training courses and summer camp, as well as equipment of Childern’s development and rehabilitation centers in Yerevan and regions with necessary special equipment and games.