556 կմ ճանապարհային միջանցքով ելք դեպի Սև ծով. Կայացել է «Հյուսիս-Հարավ»-ի ներդրումային ծրագրի շնորհանդեսը
13:22 10/08/2011
Այսօր Երևանում կայացավ «Հյուսիս-հարավ» ճանապարհային միջանցքի ներդրումային ծրագրի` Ծրագիր 1-ի և Ծրագիր 2-ի շնորհանդեսը, որին մասնակցել են մարզպետեր, քաղաքապետեր, համայնքապետեր, մի շարք նախարարությունների, Հայաստանում հավատարմագրված դեսպանատների, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանը բացման խոսքում կարեւորելով ծրագրի իրականացումը նշել է, որ «Հյուսիս-հարավ» ճանապարհային տրանսպորտային միջանցքը` ընդհանուր երկարությունը 556 կմ, ապահովում է Հայաստանի, Վրաստանի տարածքներով ելք դեպի Սև ծով և այնուհետև դեպի եվրոպական երկրներ: Հատելով Հայաստանի տարածքը հարավից հյուսիս` (Մեղրի -Կապան-Գորիս-Երևան-Աշտարակ-Գյումրի-Բավրա) միջանցքը հարավային կողմից միանում է վրացական ճանապարհին:
Ծրագրի իրականացման արդյունքում բարելավվում է Եվրոպա-Կովկաս-Ասիա ճանապարհային հաղորդակցությունը՝ Արևմտյան Ասիայի և Արևելյան Եվրոպայի հատման վայրում: Ըստ Վարդանյանի, միջազգային պահանջներին բավարարող միջանցքը հանդիսանում է առավել հարմար և կարճ՝ Իրանի կողմից Վրաստանով դեպի ԵՄ երկրներ տարանցիկ ճանապարհի համար:
Նախարար Մ. Վարդանյանը հայտնեց նաև, որ «Հյուսիս-հարավ» ճանապարհային միջանցքի ներդրումային ծրագիրն ամբողջությամբ նախատեսվում է ավարտել 2017թ.-ին:

Состоялась презентация инвестиционной программы транспортного коридора «Север-Юг»
В Ереване состоялась презентация инвестиционных программ транспортного коридора «Север-Юг» - Программа1 и Программа2. В презентации приняли участие главы областных администраций, мэры, главы общин, представители ряда министерств, аккредитованных в Армении посольств и общественных организаций.
Министр транспорта и связи Манук Варданян в своем выступлении, отметив важность данного проекта, сообщил, что транспортный коридор «Север-Юг» протяженностью в 556 км обеспечивает выход к Черному морю по территории Армении и Грузии, а дальше в европейские страны.
Пересекая территорию Армении с юга на север (Мегри-Капан-Горис-Ереван-Аштарак-Гюмри-Бавра), коридор соединяется с грузинской дорогой.
В результате реализации данного проекта будет улучшено дорожное сообщение Европа-Кавказ-Азия на стыке Восточной Европы и Западной Азии. Согласно М.Варданяну, соответствующий международным стандартам коридор является наиболее удобным и кратчайшим путем для открытия транзитного пути из Ирана в ЕС через Грузию.
Министр также сообщил, что инвестиционную программу «Север-Юг» планируется полностью завершить к 2017 году.