Հայաստանում Dasaran.am ծրագրի մեկնարկը տրվել է
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը` «ՄՏՍ» ԲԲԸ դուստր ձեռնարկությունը տեղեկացնում է, որ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցության արդյունքում, այսուհետ Dasaran.am ծրագիրն անվճար հիմունքներով հասանելի կդառնա Հայաստանի բոլոր դպրոցներին: ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը, Dasaran.am կրթական ծրագրի հիմնադիր Սուրեն Ալոյանը և ծրագրի գլխավոր գործընկեր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը այսօր ստորագրեցին համագործակցության համաձայնագիր:
Նախնական փուլում` Երևանի, ապա նաև ողջ Հանրապետության մասշտաբով բոլոր դպրոցները կներգրավվեն Dasaran.am ծրագրում` ստեղծելով միասնական կրթական էլեկտրոնային մեկ համակարգ ու «աշակերտ-ծնող-ուսուցիչ» կապն ապահովող համապարփակ միջավայր:
«Որակյալ կրթությունը երկրի առաջընթացի ամենակարևոր գրավականներից մեկն է: Այս տրամաբանությամբ առաջնորդվելով, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը բազմաթիվ ծրագրեր է իրականացնում կրթական ոլորտում: Երեխայի համար որակյալ կրթություն և դաստիարակություն ապահովելու նպատակով անհրաժեշտ է ամրացնել ընտանիք-դպրոց կապը: Ողջունելի է, որ կրթական գործընթացում այժմ արդեն ներգրավվում են նորարարական մոտեցումներ և տեխնոլոգիական միջոցներ»,-նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Ծնողները, աշակերտները և դպրոցի անձնակազմը կարող են անվճար հիմունքներով օգտվել ծրագրից, ինչը ծնողներին հնարավորություն կտա ցանկացած պահի տեղեկանալ երեխայի ուսման առաջընթացի, միջին գնահատականների մասին, հետևել տնային առաջադրանքներին ու վարքագծին, իսկ աշակերտներին` ստեղծել հասակակակիցների ու ընկերների լայն ցանց, խորացնել գիտելիքները զանազան ինտելեկտուալ խաղերի միջոցով, զարգացնել տարբեր կարողություններ ու հմտություններ` մասնակցելով հատուկ մշակված մրցույթների:
Դպրոցների անձնակազմի և ուսուցիչների համար Dasaran.am ծրագրի կողմից անվճար հիմունքով կիրականցվեն հատուկ ծրագրավորված դասընթացներ, որոնք ուղղված կլինեն ինչպես համակարգչային գիտելիքների ու փորձառության ձևավորմանը, այնպես էլ հետագայում` հատուկ հմտությունների զարգացմանը:

VivaCell-MTS, a subsidiary of “Mobile TeleSystems” OJSC, announces that owing to the company’s support now Dasaran.am project will be available to all schools in Armenia for free. The RA Minister of Science and Education Armen Ashotyan, the founder of the educational project Dasaran.am Suren Aloyan, and VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian signed an agreement of cooperation.
At the initial stage schools in Yerevan, and later all the schools in Armenia, will be involved in the Dasaran.am project, creating a unified educational electronic system and an environment improving the links between students, parents, and teachers.
“Quality education is one of the major preconditions of a country’s development. Following this belief, VivaCell-MTS has implemented numerous projects in the sphere of education. To provide education and upbringing for children ties between family and school have to be strengthened to have a comprehensively educated society. It is important that technologies and innovative approach are now being involved in the educational processes in our country,” mentioned VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
Parents, students, and school personnel can benefit from the project for free, which will provide parents an opportunity to become aware of the school progress, average marks, homework and behavior of their children. In their turn, students will be able to create a network of friends, to improve their knowledge through various intellectual games, to develop necessary skills through specially designed contests.
Dasaran.am project will realize special training courses for teachers and school personnel directed at improving their computer skills.