Հայաստանի Սյունիքի մարզի Դիցմայր գյուղի հիմնական դպրոցում 2010-2011 ուսումնական տարում կոմպլեկտավորվել է 0.75 դասարան` 3 աշակերտով: Այս դպրոցականներից մեկը ավարտում է հիմնական դպրոցը, մյուս 2 աշակերտները դպրոց են հաճախում հարևան Սզնակ բնակավայրից (հեռավորությունը Դիցմայրիից կազմում է 3.5 կմ) և համայնքի վարչական կենտրոն հանդիսացող Սյունիք համայնքից:
Կրթության, գիտության նախարարությունից նշում են, որ Դիցմայրի բնակավայրում նախադպրոցական և դպրոցական տարիքի երեխաներ չկան, վերջին մի քանի տարիների ընթացքում երեխաների թիվն այս բնակավայրում զգալիորեն նվազել է: Ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ առաջիկա տարիներին ևս երեխաների թվային աճի միտում չի նկատվի: Գյուղի բարձրագույն մանկավարժական կրթությամբ միակ մասնագետը գործող դպրոցի տնօրենն է: Դպրոցի շենքը խիստ վթարային է, այն նույնիսկ ենթակա չէ հիմնանորոգման:
Ահա այսպիսի հիմնավորումներով ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանը կառավարության առաջիկա նիստում առաջարկելու է լուծարել դպրոցը: Այդ մասին որոշման նախագիծը տեղադրված է կառավարության պաշտոնական կայքէջում:

Единственная школа в общине Дицамайр будет закрыта. Ее некому посещать
В средней школе общины Дицамайр Сюникской области Армении в 2010-2011 учебном году было всего три ученика. Один из них в этом году заканчивает школу, а двое других– жители соседней общины Азнак, которая расположена в 3.5 километрах от Дицамайра.
Министерство образования и науки сообщает, что в Дицамайре нет детей дошкольного и школьного возраста, за последние несколько лет число детей в этой общине резко сократилось. Исследования показали, что ожидать роста числа детей в ближайшие годы также не приходится. Единственный специалист с высшим образованием в селе – директор школы. Здание школы находится в аварийном состоянии и не подлежит ремонту.
Вот с такими обоснованиями министр образования и науки Армении Армен Ашотян намерен на предстоящем заседании правительства предложить закрыть школу. Проект решения опубликован на официальном сайте правительства.