Wikileaks. ԼՂ վերջնական կարգավիճակի հարցը «սուրբ հարց է»
Համաձայն Wikileaks-ի վերջին գաղտնազերծումների, 2009 թվականի սեպտեմբերի 12-ին Հայաստանում ԱՄՆ-ի դեսպան Մարի Յովանովիչը գաղտնի հաղորդագրություն է ուղարկել ԱՄՆ Պետդեպարտամենտ, որտեղ ներկայացրել է նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը` ՀՀ դիվանագիտական կորպուսի հետ տարեկան հանդիպմանը:
Հայաստանի նախագահի ելույթը` ներկայացված է առանց սեփական մեկնաբանությունների:
Գաղտնազերծումը ամբողջացրել է Նախագահի ելույթի` Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունների կարեւոր նշանակության վերաբերյալ եւ դրանք զարգացնելու անրաժեշտությունը:
Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ գործընթացի մասով մեջբերվում է, որ հայկական կողմը մշտապես տեղեկացնում է հասարակությանը բանակցությունների ընթացքի մասին, իսկ Մադրիդյան սկզբունքների հրապարակումը ապացուցել է իշխանությունների  անկեղծությունը:
«Նա ընդունել է, որ Մադրիդյան սկզբունքները ունեն որոշ թույլ արտահայտված կետեր, բայց նշել է, որ ԼՂ հարցի կենտրոնական խնդիրը` ինքնորոշման իրավունքը պահպանված է» – մեջբերում է Նախագահ Սարգսյանի խոսքը նախկին դեսպան Յովանովիչը:
«Սարգսյանը նշել է, որ ԼՂ վերջնական կարգավիճակի հարցը «սուրբ հարց է», իսկ այդ գործընթացը կանգնեցնելուն ուղղված որոշ մարդկանց ջանքերը ոչ այլ ինչ են, եթե ոչ «մանր սպեկուլյանտություն»:
Հիշեցնենք, որ Նախագահ Սարգսյանի պաշտոնական ելույթում  ասված էր հետեւյալը.
«Անցյալ տարի նոյեմբերին ստորագրվել է Մայնդորֆյան հռչակագիրը, եղել է Մինսկի խմբի համանախագահ պետությունների ղեկավարների համատեղ հայտարարությունը, եւ համանախագահները հանրայնացրել են մադրիդյան սկզբունքների հիմնական ուրվագիծը: Ձեզ համար հրապարակվածի մեջ, վստահ եմ, նորություն չկար, բայց հանրությունն առաջին անգամ էր տեսնում այդ սկզբունքներն ի մի բերված եւ լսում պաշտոնական աղբյուրներից: Ես շատ կարեւոր եմ համարում այն փաստը, որ դրանցում չկար որեւէ կետ, որի մասին մենք մեր դիրքորոշումներն ու մոտեցումները ներկայացրած չլինեինք մեր հանրությանը: Այդ փաստաթղթի հրապարակումը վկայեց, որ մենք երբեք չենք ստել եւ սեփական ժողովրդին մոլորության մեջ չենք գցել իրականում բանակցությունների սեղանին դրված հարցերի վերաբերյալ»:
Դեսպան Յովանովիչը փոխանցել է, որ նախագահ Սարգսյանը պնդել է, թե ընթացիկ բանակցությունները ծածկում են միայն կարգավորման «հիմնական սկզբունքները», իսկ դրան պետք է հաջորդի այդ սկզբունքների վերաբերյալ համաձայնագիրը` «առանձին սկզբունքների ամբողջականության» վերաբերյալ ապագա բանակցություններից հետո:
Wikileaks-ի կողմից, ըստ էության, Հայաստանի նախագահի վերահրապարակված ելույթում վերջինս նաեւ իր խոսքում աջակցություն է հայտնել հայ-թուրքական հաշտեցման գործընթացին, եւ նշել, որ օգոստոսի 31-ին հրապարակված արձանագրությունները Թուրքիայի նախագահ Ա.Գյուլին նախորդ տարի Երեւան հրավիրելու հաջողված նախագծի հետեւանքն է եղել:
Ըստ Նախագահի, Հայաստանի շահերը այդ գործընթացում պաշտպանվելու են երեք ուղղություններով. առաջին. Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորումը չունի որեւէ նախապայմաններ ԼՂ հարցի հետ կապված, երկրորդ` Ցեղասպանության խնդրի հետ կապված պատմական հարցերը չեն քննարկվելու պատմաբանների կողմից, բայց դիտարկվելու է միջկառավարական հանձնաժողովի ենթահանձնաժողովներից մեկում, եւ երրորդ` այդ համաձայնագրերի ստորագրումը միայն հաջորդելու է Հայաստանում դրանց համակողմանի քննարկումից հետո:
Հարկ է նշել, որ բոլոր երկկողմ հարցերը, ներառյալ պատմական տարաձայնությունները եւ Ցեղասպանության խնդիրը, միջկառավարական հանձնաժողովի մակարդակով Թուրքիայի հետ քննարկելու հայկական դիրքորոշումը նոր չէ: Նաեւ այժմ Wikileaks-ի կողմից հրապարակված` Նախագահ Քոչարյանի 2005թ. ապրիլի 25-ի նամակը Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանին (05YEREVAN769) հստակ մատնանշում էր «երկկողմ հարաբերությունները զարգացնելու գործում կառավարությունների (այլ ոչ պատմաբանների հանձնաժողովների) պատասխանատվությունը»: «Այդ համատեքստում միջկառավարական հանձնաժողովը կարող է հանդիպել քննարկելու ցանկացած եւ բոլոր խնդիրները մեր երկու ժողովուրդների միջեւ` նպատակ ունենալով լուծել դրանք եւ հասնել ընդհանուր ըմբռնման»:
Այս առումով հետաքրքրական է հիշեցնել Նախագահ Սարգսյանի վերոնշյալ ելույթի համապատասխան հատվածը.
«Մենք փորձել ենք արժանապատվորեն կարգավորել հարաբերությունները մեր հարեւան պետության հետ, ինչպես վայել է 21-րդ դարի քաղաքակիրթ աշխարհին:
Համարում եմ, որ այս արձանագրությունները տալիս են այդ հնարավորությունը: Երեկ հրապարակված նախագծերն արտացոլում են երեք առանցքային իրականություն`
1. Ինչպես ես բազմիցս ասել եմ, Թուրքիայի հետ վարած մեր բանակցությունները եւ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները չեն պարունակում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման կամ դրա հետ կապված որեւէ այլ խնդրի հետ կապված որեւէ նախապայման:
2. Ինչպես եւ պնդում էինք, հայ-թուրքական հարաբերությունների պատմական հարթության հարցերը պետք է քննարկվեն ոչ թե պատմաբանների հանձնաժողովի, այլ միջկառավարական հանձնաժողովի ենթահանձնաժողովներից մեկի ձեւաչափով:
3. Առաջին անգամ անկախ Հայաստանի պատմության մեջ կարեւորագույն միջազգային փաստաթղթերի ստորագրմանը կնախորդեն հանրային քննարկումներ: Դրանք հնարավորություն կտան լսելու բոլոր տեսակետներն ու մոտեցումները»:
Ի դեպ, մեկ այլ դիվանագիտական նամակ (հունվարի 14, 2010; 10 YEREVAN 22) ողջունում է Սահմանադրական դատարանի դրական եզրակացությունը հայ-թուրքական արձանագրությունների վերաբերյալ եւ նշում, որ այնտեղ հայ-թուրքական սահմանին առնչվող մեկնաբանությունը ներառված է բավարարելու համար այն դիրքորոշումը, որ «Թուրքիան է փակել սահմանը, եւ ոչ Հայաստանը, եւ այդ իսկ պատճառով իրավական տեսակետից միայն Թուրքիան պետք է վերաբացի սահմանը»:

WikiLeaks публикует речь президента Армении С.Саргсяна: Статус НКР – святая задача
Ресурс WikiLeaks в своих последних публикациях представляет секретную депешу посла США в Армении Мари Йованович от 12 сентября 2009 года, адресованную в американский Госдепартамент. В послании посол США обращается к речи президента РА Сержа Саргсяна на съезде руководителей центрального аппарата МИД и дипломатических представительств и консульских учреждений Армении.
Согласно сайту, выступление президента Армении представлено послом без собственных комментариев. Однако редакция ресурса обобщила речь главы армянского государства, обозначив важность этого выступления для российско-американских отношений, а также необходимость их развития.
По части процесса мирного урегулирования карабахского конфликта отмечается, что армянская сторона стабильно информирует общественность о ходе переговоров, а обнародование Мадридских принципов доказывает искренность властей.
«Он признал, что Мадридские принципы имеют некоторые слабо сформулированные пункты, но отметил, что центральная задача Нагорного Карабаха – право на самоопределение – сохранено», – цитирует слова президента Саргсяна ныне уже бывший посол М. Йованович.
«Саргсян отмечает, что окончательный статус НКР – „святая задача”, а усилия некоторых лиц, направленные на приостановление данного процесса, есть не что иное, как „мелкая спекуляция”», – в свою очередь цитирует посла WikiLeaks.
Напомним, в официальной речи президента С. Саргсяна сказано следующее: «В ноябре прошлого года была подписана Майндорфская декларация, было совместное заявление глав государств-сопредседателей Минской группы, и сопредседатели опубликовали основной контур Мадридских принципов. В опубликованном для вас, уверен, ничего нового не было, но общественность в первый раз увидела эти принципы в обобщенном виде и услышала из официальных источников. Я считаю очень важным тот факт, что в них не было никакого пункта, о котором бы мы заранее не представили наши позиции и подходы нашей общественности. Публикация этого документа засвидетельствовала, что мы никогда не лгали и не вводили собственный народ в заблуждение относительно вопросов, которые в действительности лежат на столе переговоров».
Посол Йованович передает: президент Саргсян утверждает, что текущие переговоры ведутся «всего лишь вокруг нескольких из основных принципов урегулирования», а за этим должно последовать соглашение об этих принципах – после предстоящих переговоров относительно «целостности отдельных принципов».
По сути WikiLeaks переопубликовал выступление президента Армении, в частности и то, как С. Саргсян в своей речи выражает поддержку процессу урегулирования армяно-турецких отношений и отмечает, что протоколы от 31 августа являются результатом успешного проекта по приглашению президента Турции А. Гюля в Ереван.
Как отмечает глава армянского государства, интересы Армении в этом процессе
отражают три стержневые реалии:
1. Проведенные с Турцией переговоры и достигнутые договоренности не содержат никакого предварительного условия, которое связано с мирным урегулированием Нагорно-Карабахского конфликта или с каким-либо иным относящимся к этому вопросом.
2. Вопросы исторической плоскости армяно-турецких отношений должны обсуждаться не комиссией историков, а в формате одной из подкомиссий межправительственной комиссии.
3. Подписанию важнейшего международного документа будут предшествовать всесторонние общественные обсуждения в Армении.
Следует отметить, позиция Армении относительно того, что все двусторонние проблемы, включая исторические разногласия и вопрос Геноцида армян, необходимо обсуждать на уровне межправительственной комиссии, не нова. И сейчас в опубликованном WikiLeaks письме президента Армении Роберта Кочаряна от 25 апреля 2005 года премьер-министру Турции Р.Т. Эрдогану (05YEREVAN769) четко обозначается «ответственность правительств (а не комиссии историков) в деле развития двусторонних отношений»: «В данном контексте межправительственная комиссия может собираться для обсуждения любых и всех проблем между нашими народами, имея целью их разрешение и достижение взаимного понимания».
В этом плане следует напомнить соответствующий этой теме отрывок из выступления президента Сержа Саргсяна, после которого и перечислены три вышеназванные стержневые реалии: «Мы попытались достойным образом урегулировать отношения с нашим соседним государством, как подобает цивилизованному миру 21-ого века. Считаю, что эти протоколы дают эту возможность».
Кстати, в еще одном дипломатическом письме (14 января 2010г., 10YEREVAN22) приветствуется позитивное решение Конституционного суда Армении относительно армяно-турецких протоколов и отмечается, что комментарий об армяно-турецкой границе внесен для подтверждения того определения, что «границу закрыла Турция, а не Армения, и именно по этой причине с правовой точки зрения границу открыть должна только Турция».