Մայր բուհն ունի 693 նոր ուսանող, ընդ որում այս թիվը վերաբերում է միայն ցերեկային ուսուցման համակարգին և ըստ Երևանի պետական համալսարանի ռեկտոր Արամ Սիմոնյանի` այն դեռ կարող է թե նվազել, թե ավելանալ: Մասնավորապես, այս թվի մեջ ներառված չեն արտասահմանցի ուսանողները, քանի որ նրանց ընդունելության քննությունները դեռ առջևում են:
Անկախ ուսանողների թվից բուհը չի պատրաստվում փոփոխության ենթարկել ուսման վարձերի մակարդակը. «Երկար տարիներ ԵՊՀ-ում ուսման վարձերի բարձրացում չի եղել ու դրա անհրաժեշտությունն առայժմ չենք տեսնում»,- այսօրվա ասուլիսում ընդգծեց Ա.Սիմոնյանը:
Ի դեպ, անկախ այն բանից, որ այս ուսումնական տարում ընդունվողների թիվը բավականին քիչ է, քանի որ դպրոցները, հայտնի է, շրջանավարտներ չեն տվել, այդուհանդերձ չեն կրճատվել անվճար տեղերը: Թեև կան ֆակուլտետներ, որոնցում այդպես էլ թափուր են մնացել այդ տեղերը. «Օրինակ` քիմիայի ֆակուլտետում»,- նշեց նա:
Կան նաև այնպիսինները, որոնք առաջին կուրս չեն ունենա` մասնավորապես ռադիոֆիզիկայի, միջուկային ֆիզիկայի և նմանատիպ այլ ֆակուլտետները: Ինչ վերաբերում է ընդունված 693 ուսանողների բաշխվածությանը, ապա առաջատարն են իրավաբանական, միջազգային հարաբերությունների, հայ բանասիրության, ժուռնալիստիկայի և այլ ֆակուլտետները:
Ինչ վերաբերում է կոռուպցիային և բուհում այս կոնտեքստում տիրող իրավիճակին, ապա ռեկտոր Սիմոնյանը հավաստիացրեց, որ ամենօրյա պայքար են տանում, բացի այդ նաև մի քանի ամիս է, ինչ ԵՊՀ-ում գործում է հակակոռուպցիոն ծրագիր, իրականացվում է մոնիթորինգ և այլն: Սակայն ինչ մնում է ավելի պրակտիկ գործողություններին, ասենք` կաշառակերության համար դասախոսի հեռացմանը, ապա. «Վերջին մեկ տարում որևէ դասախոսի կաշառակերության համար չենք հեռացրել»,- նշեց նա:

Нехватка студентов и щедрый госзаказ поставили ректора ЕГУ в трудное положение
Несмотря на то, что число поступивших в вузы Армении в этом году значительно сократилось (ведь в школах не было выпуска), тем не менее, количество мест госзаказа осталось прежним. Именно по этой причине ректор Ереванского государственного университета Арам Симонян сегодня в ходе пресс-конференции объявил об оставшихся вакантными бесплатных местах.
В этом году на стационарное обучение в альма-матер поступили 693 студента, причем, по словам ректора ЕГУ, цифра эта еще может не только уменьшиться, но и вырасти: здесь не учитывается число иностранных студентов, приемные экзамены которых еще впереди.
Что касается распределения студентов по факультетам, то по-прежнему лидируют такие специальности, как юриспруденция, международные отношения, армянская филология, журналистика. Хуже всего дела обстоя с химическим факультетом.
Отвечая на вопросы журналистов относительно коррупции в стенах университета, А. Симонян заверил представителей СМИ, что в вузе с этим идет ежедневная борьба. Кроме того, уже несколько месяцев как в ЕГУ действует специальная антикоррупционная программа, проводится мониторинг и т.д. По словам ректора, за последний год в университете не было ни одного увольнения за взятку.
Резюмируя сказанное, А. Симонян обратился к проблемам стоимости обучения в вузе: «Долгие годы в ЕГУ цены на обучение не поднимались, и сегодня в этом пока что нет необходимости».
Отметим также, что сегодня в министерстве образовании и науки РА состоялось заседание республиканской приемной комиссии на 2011-2012 гг., в ходе которого было решено из резервных мест для нацменьшинств выделить на обучение в ЕГУ одно бесплатное место для представителя общины езидов. Об этом сообщили в пресс-службе ведомства.