Այժմ Ինֆորմացիոն Տեխնոլոգիաների Ձեռնարկությունների Միությունը միավորում է 63 կազմակերպություն` 55-ի փոխարեն
Այս շաբաթ Ինֆորմացիոն Տեխնոլոգիաների Ձեռնարկությունների Միությունը համալրվեց նոր անդամ կազմակերպություններով` 55-ից աճելով 63-ի: Միությանն են միացել «Թասկ», «Սեվեն Սմարթս», «Էմ Էքս Պրոմերվ», «Քոմփթեքարմ», «Աստրոմափս», «Էլեմենտ Սիիքսայ առ ընդ դի» ընկերությունները, Գյումրու Տնտեսական Զարգացման հիմնադրամը, Ինտերնետ հանրություն հասարակական կազմակերպությունը:
ԻՏՁՄ անդամները Հայաստանում գործող տեղական և միջազգային կազմակերպություններն են, որոնք մասնավորապես ներգրավված են ծրագրային ապահովման ստեղծման, ինտերնետ տեխնոլոգիաների և էլեկտրոնային առևտրի, հետազոտման և զարգացման, կիսահաղորդիչների դիզայնի և այլ մասնագիտացումներում: Մի շարք անդամներ գրավում են առաջատար դիրքեր համաշխարհային շուկայում:
Ներկայումս Հայաստանում տեղեկատվական և հեռահաղորդակցական տեխնոլոգիաների /ՏՀՏ/ ոլորտում գործում է շուրջ 300 ընկերություն, որոնց միավորող ամենախոշոր կառույցը Ինֆորմացիոն Տեխնոլոգիաների Ձեռնարկությունների Միությունն է: «Միությունը ստեղծվել է ոլորտի ձեռնարկությունների շահերի պաշտպանության, բիզնեսի խթանման նպատակով: Մենք և մեր անդամ ընկերությունները Հայաստանն ապագայում տեսնում ենք որպես զարգացած և առաջատար տեխնոլոգիական երկիր, և մեր համատեղ գործունեության ամբողջ նպատակն ուղղված է դրան», - ասում է ԻՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը:

Союз предприятий информационных технологий объединяет 63 компании
На этой неделе ряды Союза предприятий информационных технологий (UITE) пополнили восемь компаний, теперь в Союз входят 63 компании. Так, к UITE присоединились компании “Таск”, “Севен Смартс”, “Эм Экс Промерв”, “Комптекарм”, “Астромапс”, “Элемент Сииксай ар энд ди”, Фонд экономического развития Гюмри, общественная организация Интернет-сообщества.
Компании, входящие в UITE, - местные и международные организации, вовлеченные в создание программного обеспечения, интернет-технологий, электронную торговлю, разработку дизайна полупроводников и другое. Некоторые компании занимают ведущие позиции на международном рынке.
В настоящее время в сфере информационных и телекоммуникационных технологий в Армении действуют порядка 300 компаний, которых объединяет Союз предприятий информационных технологий.
“Союз был создан в целях защиты интересов ИТ-предприятий и поощрения бизнеса. Мы и входящие в Союз компании видим Армению развитой страной с передовыми технологиями, и цель нашей совместной деятельности направлена на это”, - сказал исполнительный директор Союза Карен Варданян.