Մայրաքաղաքում տոնական տրամադրություն է. Երթուղայինները երթևեկում են փուչիկներով
Մայրաքաղաքում տոնական տրամադրություն ու եռուզեռ է տիրում: Բուհերի, դպրոցների դիմաց աշխուժություն է: Հասարակական տրանսպորտում էլ օրը տոնական է: Երթևեկում են փուչիկներով: Նկատենք, որ երեկ Երևանի խանութներում փուչիկն ամենափնտրված ու դիֆիցիտ ապրանքն էր:
Սեպտեմբերի առաջին տասնօրյակում ճանապարհային ոստիկանությունը աշխատելու է հատուկ գրաֆիկով` երեխաների անվտանգության ապահովման համար:
Նշենք, որ Հայաստանում այս ուսումնական տարվա առաջին օրը դռները կբացեն 1400 դպրոց, որից 1293-ը հիմնական, 107-ը` ավագ:
Ըստ ծնելիության սանդղակի` կանխատեսվում է, որ առաջին դասարան կհաճախի մոտ 37039 երեխա: Իսկ թե ընդհանուր առմամբ 2011-12 թթ. ուսումնական տարում հանրապետության դպրոցներում քանի աշակերտ կրթության կստանա, ապա դա պարզ կլինի միայն սեպտեմբերի 10-ից հետո:
Նշենք, որ 107 ավագ դպրոցներից 39-ը գործելու է Երևանում, 13-ը` Շիրակում, 6-ը` Արմավիրում, 7-ը` Գեղարքունիքում, 4-ը` Տավուշում, 11-ական` Կոտայքում և Լոռիում, 5-ական` Արարատում և Սյունիքում, 3-ական` Արագածոտնում և Վայոց Ձորում:
Հայաստանում գործում է նաև 59 մասնավոր դպրոց, որոնց կրթական ծրագիրն ամբողջությամբ համապատասխանում է պետական դպրոցների ծրագրերին:

В Ереване праздничное настроение. Начался учебный год
В Ереване сегодня праздничный переполох и приподнятое настроение. У школ и вузов страны царит ажиотаж. Для общественного транспорта также праздничный день. Он сегодня украшен шариками. А накануне вечером в магазинах Еревана образовался дефицит шариков.
В первой декаде сентября дорожная полиция будет работать в специальном режиме для обеспечения безопасности движения детей.
Отметим, что в Армении 1 сентября открыли свои двери 1400 школ, из них 1293 – основные, 107 – старшие.
Согласно таблице рождаемости в первый класс должны пойти 37039 детей. А сколько детей вообще будет учиться в школах республики, станет ясно после 10 сентября.
Отметим, что из 107 старших школ 39 действуют в Ереване, 13 – в Ширакской области, 6 – в Армавире, 7 – в Гегаркунике, 4 – в Тавуше, по 11 школ в Котайке и Лори, по 5 - в Арарате и Сюнике, по 3 - в Арагацотне и Вайоц Дзоре.
В Армении действуют также 59 частных школ, образовательная программа которых полностью соответствует программам государственных школ.