Թուրքիայում ապօրինի ապրող հայ երեխաները հնարավորություն ստացան սովորել հայկական դպրոցներում
Ըստ «Ermenihaber.am» (Էրմենիհաբեր) լրատվական կայքի` Թուրքիայում ապօրինի ապրող հայ երեխաները հնարավորության կունենան սովորել հայկական դպրոցներում:
Ըստ աղբյուրի, Պոլսո հայոց փոխպատրիարք արք. Արամ Աթեշյանի` շուրջ 2 տարի մղած պայքարը` թույլ տալ Թուրքիայում ապրող հայաստանցի երեխաներին համայնքին կից դպրոցներ ուսանել, երջանիկ ավարտ է ունեցել:
Վարչապետ Էրդողանի թույլտվությամբ Թուրքիայի Ազգային կրթության նախարար Օմեր Դինչերը հաստատել է հրամանը` ընտանիքների հետ միասին Թուրքիայում ապօրինի ապրող հայ երեխաներին հնարավորություն տալ 2011-2012 ուս տարում որպես հրավիրյալ աշակերտներ սովորել համայնքին կից հայկական դպրոցներում:
Պոլսո հայոց փոխպատրիարք արք. Արամ Աթեշյանը, բարձր գնահատելով այս գործում վարչապետ էրդողանի դերը, ասել է,- «Նախարարությունից ստացանք երկար սպասված թույլտվությունը: Շատ երջանիկ ենք: Այս երեխաները ճիշտ է հրավիրյալ աշակերտներ կլինեն, քննություններ չեն հանձնի և դիպլոմ չեն ստանա: Սակայն մենք պլանավորում ենք մի տեղեկանք տալ, որը կհավաստիացնի, որ սովորել են մեր դպրոցներում»:

Armenian children of illegal status in Turkey can study in schools
“Ermenihaber.am” news site informs the children of Armenians having illegal residence status in Turkey can study in Armenian schools.
According to the source, Archbishop Aram Ateshyan’s two-year-old struggle for the education of Armenian children in the local schools has finally been successfully finished.
Turkish PM Erdogan authorized Education Minister of Turkey Omer Dincer to sign a decree, which says children of Armenians who have illegal residence status can study in Armenian schools.
“We’ve received the long anticipated permit. We’re happy. Though those children will be invited pupils, they won’t pass exams and get any diploma, we plan to make certificates for them saying they have finished school,” Aram Ateshyan said.