Թուրքիայում ապօրինի ապրող հայ երեխաները հնարավորություն ստացան սովորել հայկական դպրոցներում
Ըստ «Ermenihaber.am» (Էրմենիհաբեր) լրատվական կայքի` Թուրքիայում ապօրինի ապրող հայ երեխաները հնարավորության կունենան սովորել հայկական դպրոցներում:
Ըստ աղբյուրի, Պոլսո հայոց փոխպատրիարք արք. Արամ Աթեշյանի` շուրջ 2 տարի մղած պայքարը` թույլ տալ Թուրքիայում ապրող հայաստանցի երեխաներին համայնքին կից դպրոցներ ուսանել, երջանիկ ավարտ է ունեցել:
Վարչապետ Էրդողանի թույլտվությամբ Թուրքիայի Ազգային կրթության նախարար Օմեր Դինչերը հաստատել է հրամանը` ընտանիքների հետ միասին Թուրքիայում ապօրինի ապրող հայ երեխաներին հնարավորություն տալ 2011-2012 ուս տարում որպես հրավիրյալ աշակերտներ սովորել համայնքին կից հայկական դպրոցներում:
Պոլսո հայոց փոխպատրիարք արք. Արամ Աթեշյանը, բարձր գնահատելով այս գործում վարչապետ էրդողանի դերը, ասել է,- «Նախարարությունից ստացանք երկար սպասված թույլտվությունը: Շատ երջանիկ ենք: Այս երեխաները ճիշտ է հրավիրյալ աշակերտներ կլինեն, քննություններ չեն հանձնի և դիպլոմ չեն ստանա: Սակայն մենք պլանավորում ենք մի տեղեկանք տալ, որը կհավաստիացնի, որ սովորել են մեր դպրոցներում»:

Детям нелегально проживающих в Турции армян разрешили учиться в армянских школах
Дети нелегально проживающих в Турции армян получили возможность учиться в армянских школах, передает «Ermenihaber.am».
Согласно источнику, почти 2-летняя борьба соправителя Константинопольского патриархата Армянской апостольской церкви Арама Атешяна завершилась успешно.
С разрешения премьер-министра Турции Реджепа Тайиба Эрдогана министр национального образования страны Омер Динчер подписал указ о предоставлении возможности армянским детям, проживающим нелегально вместе со своими родителями в Турции, в 2011-12 учебном году обучаться в армянских школах при общине в качестве приглашенных учеников.
“Мы получили из министерства долгожданное разрешение и очень рады. Эти дети будут в качестве приглашенных учеников, экзаменов они сдавать не будут и дипломов не получат, но мы планируем выдать справку, подтверждающую то, что они учились в наших школах”, - сказал А. Атешян, высоко оценив шаг Эрдогана.