«Ժառանգություն»-ը խոստացել է աջակցել գիտնականներին ու գիտության ֆինանսավորումը հասցնել 3 տոկոսի
«Ժառանգություն» կուսակցության վարչության նախագահ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, վարչության անդամներն ու խմբակցության պատգամավորները հանդիպել են «Պահանջում ենք գիտության ֆինանսավորման ավելացում» ֆեյսբուքյան խմբի հինգ ներկայացուցիչների, այդ թվում` ՀՀ Ազգային ակադեմիայի թղթակից անդամ Արթուր Իշխանյանի, ԱՐՄԱԿԱԴ ցանցի համակարգող Խաչիկ Գևորգյանի և մի քանի երիտասարդ գիտնականների հետ: Վերջինները ներկայացրել են գիտության ֆինանսավորման ավելացմանը վերաբերող նոր առաջարկներ, որոնք պատրաստվում են ներկայացնել նաև Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամին: Այս մասին հայտնեցին «Ժառանգություն» կուսակցության լրատվական վարչությունից:
«Ժառանգության» ներկայացուցիչները ողջունել են ֆեյսբուքյան այս նախաձեռնության ակտիվ գործունեությունը, ինչպես նաև իրենց պատրաստականությունը հայտնել հետևողականորեն աջակցել խմբին` իրենց պահանջների իրականացման հարցում, նաև շարունակել պայքարը գիտության ֆինանսավորումը արդեն 2012թ. բյուջեում 3%-ի հասցնելու ուղղությամբ, ինչը նաև ներառված է կուսակցության 2007թ. նախընտրական ծրագրում, և այդ հարցում համագործակցել հասարակական և քաղաքական տարբեր ուժերի հետ:
Հավելենք, որ «Պահանջում ենք գիտության ֆինանսավորման ավելացում» նախաձեռնության ֆեյսբուքյան էջում տեղադրված են բազմաթիվ կոնկրետ առաջարկություններ` ուղղված գիտության ֆինանսավորման մեղանիզմների արդյունավետությունը բարձրացնելուն, գիտության ներսում ֆինանսական հոսքերի կառավարման նոր մեթոդների ներդրմանը և գիտական արտադրանքի գնահատման նոր չափորոշիչների կիրառմանը:

Партия «Наследие» обещала поддержать ученых и добиваться 3%-го финансирования науки
Председатель правления партии «Наследие» Раффи Ованнисян, члены правления и депутаты встретились с членами инициативной группы «Требуем увеличения финансирования науки», созданной в facebook, в том числе с членом-корреспондентом Национальной академии наук Армении Артуром Ишханяном, координатором сети ARMACAD Хачиком Геворкяном и еще несколькими молодыми учеными.
Как сообщает пресс-служба партии, ученые сделали ряд новых предложений по увеличению финансирования науки, которые они намерены представить также в Фонд национальной конкурентоспособности Армении.
Представители партии приветствовали активную деятельность инициативы, и выразили свою готовность последовательно поддерживать группу в деле реализации их требований, а также продолжить борьбу за то, чтобы уже в бюджете 2012 года финансирование науки составило 3%. Этот тезис включен в предвыборную программу партии 2007 года, и в этом вопросе она готова сотрудничать с другими общественными и политическими силами.
Добавим, что на страничке инициативы в facebook размещен ряд конкретных предложений, направленных на увеличение эффективности механизмов финансирования науки, управления финансовых потоков внутри науки и внедрение новых методов и новых критериев оценки научного продукта.