Դավիթ Սահակյանցի ֆիլմի հաջողությունը Բելառուսում
Բելառուսում անցկացված «Անիմաևկա-2011» անիմացիոն ֆիլմերի փառատոնի «Լավագույն պատկերավոր լուծում» անվանակարգում հաղթող է ճանաչվել Դավիթ Սահակյանցի «Հայրեններ» ֆիլմը: Գրան-պրիի է արժանացել լեհ ռեժիսոր Տոմեկ Բագինսկիի «Կինեմատոգրաֆ» ֆիլմը:
Ըստ belta.by կայքի, փառատոնին մասնակցել է 50 անիմացիոն ստուդիա աշխարհի 20 երկրից: «Անիմաևկան» անցկացվում է 1989 թվականից, կազմակերպիչը Բելառուսի մշակույթի նախարարությունն է:
Նշենք, որ Ռ. Սահակյանցի «Հայրեններ» ֆիլմը ներկայացնում է միջնադարի բանաստեղծ, տաղասաց Նահապետ Քուչակի «Հայրենները»` անիմացիոն պատկերազարդ տեսարաններով, նկարահանվել է 2009 թ. Ազգային կինոկենտրոնի կողմից:

На прошедшем в Могилеве (Белурась) ХIV Международном фестивале анимационных фильмов "Анимаевка-2011" фильм армянского режиссера Давида Саакянца “Айреннер” получил приз в номинации "Лучшее изобразительное решение".
Как сообщает агентство “Белта”, этот приз Саакянц поделил с Юрате Лейкайте (Литва) за фильм "Так Лаймой суждено".
Гран-при фестиваля "Анимаевка-2011" получил фильм "Кинематограф" польского режиссера Томека Багиньски.
В этом году в фестивале приняли участие 50 анимационных студий из 20 стран мира. "Анимаевка" проводится ежегодно с 1989 года с целью популяризации лучших произведений мировой и отечественной анимации, поддержки анимационного кино, знакомства зрителей с мультипликацией последних лет, укрепления культурных связей между Беларусью и странами - участницами фестиваля.