Անվճար WiFi ինտերնետ՝ ԵՊՀ-ում և Ագրարային համալսարանում
Սեպտեմբերի 16-ին Երևանի պետական համալսարանում և Հայաստանի պետական ագրարային համալսարանում Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ Orange WiFi «անկյունի» պաշտոնական բացումը։
Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի համակարգող, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Կարեն Ավագյանը WiFi անվճար ինտերնետի տրամադրումը բուհերի ուսանողներին ՀՀ անկախության 20-ամյակի առթիվ յուրօրինակ նվեր համարեց։ «Orange-ի հետ համատեղ իրականացվող ծրագրերի նպատակը տեխնոլոգիական զարգացումներն ուսանողներին հասանելի դարձնելն է։ Ծրագիրն անպայման շարունակվելու է. Orange-ի հետ ունենք պայմանավորվածություն, որ անվճար WiFi անկյուններ կբացվեն Երևանի պետական և ոչ պետական բուհերում և ավագ դպրոցներում։ Բուհական համակարգում իրականացվող այս ծրագիրը կնպաստի կրթության զարգացմանն ու բարելավմանը»,- նշեց Կարեն Ավագյանը։
«Ինտերնետն արդեն մեր առօրյա կյանքի, ինչպես նաև ուսումնական գործընթացների անխուսափելի ու անբաժան բաղկացուցիչն է: Այն այսօր աշխարհի համալսարաններում նույնքան կարևոր և պարտադիր է, ինչքան գրադարանը: Վստահ եմ, որ այս WiFi անկյունները կփոխեն ուսանողների ամենօրյա ուսումնական կյանքը, կհեշտացնեն նրանց գործը և ինչու ոչ, թույլ կտան նաև երբեմն գումար խնայել: Որպես պատասխանատու ընկերություն` մեր կարևորագույն նպատակներից է ինտերնետը հասանելի դարձնել բոլորին»,- ասաց Orange-ի գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան:
Երևանի պետական համալսարանի ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը ողջունեց նման նախաձեռնությունը ոչ միայն այն պատճառով, որ էլեկտրոնային ռեսուրսները դառնում են ավելի մատչելի բուհի ուսանողների և աշխատակիցների համար, այլև սա, ըստ ռեկտորի, եռակողմ համագործակցության շատ լավ օրինակ է։
Եվս երկու բուհում՝ Երևանի պետական լեզվաբանական համալսարանում և Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում նման անկյուններ պատրաստ կլինեն արդեն հաջորդ շաբաթ:
Նշենք, որ WiFi անկյունները հագեցած են Flybox մոդեմով, որին միաժամանակ կարող է միանալ մինչև 40 սարքավորում։ WiFi անկյունները հագեցած են սեղանով և աթոռներով։ Յուրաքանչյուր ուսանող կարող է անվճար միանալ WiFi անլար ինտերնետ կապին և ստանալ մինչև 7 Մբ/վ ներբեռնման արագություն։ Ինտերնետ կապը տարածվում է մինչև 100-150 մ։

В ЕГУ и Аграрном госуниверситете действует Интернет-связь WiFi
По инициативе Молодежного фонда Армении в Ереванском государственном университете и Государственном аграрном университете Армении сегодня состоялось официальное открытие уголка Orange WiFi.
Как отметил координатор Совета попечителей молодежного фонда Армении, депутат Карен Авакян, предоставление бесплатного интернета по технологии WiFi стало своеобразным подарком для студентов этих вузов по случаю 20-летия независимости Армении. Он отметил, что программа будет носить продолжительный характер и в ближайшее время предусмотрено открыть бесплатные WiFi уголки во всех государственных и частных вузах и старших школах.
“Интернет сегодня является неотъемлемой частью нашей жизни и образовательного процесса. Сегодня в вузах он важен, как и библиотека. Уверен, что уголки WiFi изменят повседневную жизнь студентов. В качестве ответственной компании для нас важно сделать интернет доступным для всех”, - сказал генеральный директор компании Orange Armenia Бруно Дютуа.
Ректор ЕГУ Арам Симонян приветствовал подобную инициативу не только по той причине, что электронные ресурсы становятся более доступными для студентов и сотрудников вуза, но это и очень хороший пример трехстороннего сотрудничества.
Уже на следующей неделе аналогичные уголки откроются в Ереванском государственном лингвистическом университете и Ереванском государственном экономическом университете. Так что студенты и преподаватели четырех вузов Еревана смогут бесплатно пользоваться Интернет-связью по технологии WiFi.
Отметим, что уголки WiFi оснащены модемами Flybox, к которому одновременно можно подключить 40 оборудований, а также установлены столы со стульями. Каждый студент может бесплатно подключиться к Интернету и получить связь со скоростью 7 Мб/c. Радиус действия Интернет-связи 100-150 метров.