Արգենտինահայ գործարար. Հակամարտության գոտում ներդրումներ անելը նպաստում է մարդկության խաղաղությանը
«Հայաստանը կառուցելու և դրախտ դարձնելու բեռը, ինչի մասին այդքան խոսել և երգել ենք տարիներով, ընկած է մեր ուսերին այնպես, ինչպես ընկած է Հայաստանի մարդկանց ուսերին: Անցած տասը տարիներին հետ նայելիս ես միայն նվաճման, բավարարվածության և ուրախության զգացում ունեմ»,,-այս մասին նախօրեին նախօրեին` «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում ուղևորային նոր համալիրի բացման հանդիսավոր արարողության ժամանակ իր ելությում հայտարարել է «Ամերիքըն Ինտերնեյշընլ Էյրփորթս» ընկերության նախագահ Էդուարդո Էռնեկյանը:
Նա կոչ է արել Սփյուռքին ներդրումներ անել Հայաստանում, ընդունել նրա մարտահրավերները և իրագործել պատմական առաքելությունը:
«Ի վերջո ես հավատում եմ, որ հակամարտության գոտում ներդրումներ անելը նպաստում է մարդկության խաղաղությանը: Դա մի գործողություն է, որ միավորում է տարբեր կողմերին և վերածվում է ապագայի նկատմամբ վստահության քվեի: Հիշելով, որ անցյալը շատ կարևոր է, հիշենք նաև, որ անչափ կարևոր է կառուցել ապագան»,-ասել է արգենտինահայ գործարարը:
Նա հույս է հայտնել, որ Հայաստանը կդառնա այնպիսի օրինակելի երկիր, որտեղ հայերը, արգենտինացիները, ամերիկացիները, ռուսները և մյուսները կկարողանան համագործակցել և կառուցել մարդկության համար ավելի լավ մի վայր:
«Իմ կյանքի ընթացքում ես շատ օդակայաններ և շենքեր եմ կառուցել, աշխարհի չորս կողմում ներդրումներ արել: Մի բան կարող եմ Ձեզ վստահեցնել. ոչ մի այլ տեղ և ոչ մի այլ առիթով ավելի մեծ հոգեկան գոհունակություն կամ հաճույք չեմ ստացել, քան Հայաստանի իմ նախաձեռնություններում»,-ասել է Էռնեկյանը:
Էռնեկյանը նաև հայտնել է, որ Արգենտինայից մեկնելուց առաջ այդ երկրի նախագահ Քրիստինա Ֆերնանդես դե Քիրշները հաստատել է, որ երկու երկկողմանի Տեխնիկական Համագործակցության պայմանագրերն ավարտված են և պատրաստ են ստորագրման Հայաստանի և Արգենտինայի կառավարությունների միջև:
Արգենտինան Հայաստանին կտրամադրի մարդկային և տեխնիկական ռեսուրսներ` զարգացնելու, իրագործելու և շահագործելու նոր ջրամատակարարման, ջրաբաշխման և ոռոգման համակարգեր: «Այս նոր նախաձեռնության և հսկա ներդրման միջոցով Հայաստանը կկարողանա հետագայում իրագործել իր գյուղատնտեսական ողջ ներուժը ամբողջովին զարգացնելու նպատակը»,-ասել է գործարարը:

Аргентинский предприниматель армянского происхождения, президент компании “American International Airports” Эдуардо Эрнекян призвал армянскую Диаспору делать инвестиции в экономику Армении, принять вставшие перед страной вызовы и осуществить свою историческую миссию.
“Строительство Армении и превращения ее в рай, о чем мы говорили и пели на протяжении лет, возложено на наши плечи также как и не плечи населения Армении. Оглядываясь на прошедшие 10 лет, я вижу только достижения, и у меня чувство удовлетворенности и радости”, - сказал Э. Эрнекян накануне в ходе церемонии открытия нового терминала ереванского международного аэропорта “Звартноц”.
По его словам, инвестиции в зоне конфликта способствуют миру. “Это шаг, который объединяет стороны и превращается в доверие в отношении будущего. Помня о важности прошлого, надо помнить также о важности построения будущего”.
Он выразил надежду, что Армения станет такой примерной страной, где армяне, аргентинцы, американцы, русские и другие смогут сотрудничать и построить хорошую страну.
“За свою жизнь я построил много аэропортов и зданий, делал инвестиции в разных странах мира. Но в одном могу заверить, что ни в одной другой стране я не получал такого удовлетворения, как в моих инициативах в Армении”, - сказал Эрнекян.
Он также сообщил, что уже готовы к подписанию договора о техническом сотрудничестве между правительствами Армении и Аргентины.