Երևանը գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք. Ամեն ջանք գործադրելու ենք պատվով դուրս գալու համար
Երևանը 2012-ին գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք հռչակելու ու Հայ տպագրության 500-ամյակին նվիրված միջոցառումները միահյուսված են: Գրքի մայրաքաղաքի միջոցառումները մեկնարկելու են 2012-ի ապրիլի 23-ին՝ Գրքի ու հեղինակային իրավունքի միջազգային օրը:
Այդ օրը Բուենոս Այրեսից այդ տիտղոսը կփոխանցվի Հայաստանին ու մինչև 2013 թվականը Երևանը կլինի գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք, որից հետո այդ կոչումը կփոխանցի Բանգկոկին: Այս մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց մշակույթի նախարարության ժամանակակից արվեստի վարչության պետի տեղակալ, գրող, հրապարակախոս, արձակագիր Սեյրանուհի Գեղամյանը:
Նա ասաց, որ մեկ տարվա ընթացքում կազմակերպվելու են բազմաթիվ միջոցառումներ՝ ցուցահանդեսներ, փառատոներ, համաժողով, «Ես գիրք եմ ստեղծում» մանկական ծրագիր, որը հնարավորություն կտա երեխաներին ծանոթանալ գիրք ստեղծելու արվեստին, պոեզիային նվիրված փառատոներ, գրական թեյախմություններ: Հենց ապրիլի 23-ին Հայաստանի պատմության թանգարանում բացվելու է ցուցահանդես՝ նվիրված հայ գրքին ու գրականությունը: Իսկ Հանրապետության հրապարակում կազմակերպվելու է հայկական տառերի շքերթ: Այդ օրը տեղի է ունենալու նաև միջազգային համաժողով: Ապրիլի վերջին՝ Հայոց ցեղասպանության տարելիցի կապակցությամբ կազմակերպվելու է Ցեղասպանության թեման արվեստի և գրականության մեջ խորագրով գիտաժողով: Լինելու են նաև մարզային ծրագրեր՝ «Աջակցության ընթերցանության զարգացմանը» թեմայով: Նա ասաց նաև, որ տարվա ընթացքում Հայաստանն ավելի շատ է մասնակցելու գրքին նվիրված միջազգային փառատոների ու ցուցահանդեսների:
Միջոցառումներին մասնակցելու համար, Ս. Գեղամյանի տեղեկացմամբ, հրավերներ է ուղարկված նշանավոր գրողների, նոբելյան մրցանակակիրների, թեև դեռ ոչ մեկից վերջնական պատասխան չի ստացվել, բայց սպասում են:
Իսկ թե այս միջոցառումները ի ՞նչ կտան հայ ընթերցողին ու «չընթերցողին» հարցին, մշակույթի նախարարության պաշտոնյան պատասխանեց. «Կարծում եմ, որ գրքի մասին անընդհատ խոսելը, գիրքը մեծարելը, վարկը բարձրացնելը, այսօր ամենաանհրաժեշտ բանն է, որ կարող ենք անել մեզ և մեր ապագա սերունդների համար»: Բացի այդ, ըստ նրա, մեկ տարի Երևանը աշխարհի մշակութային կյանքի կենտրոններից կլինի, ինչպես նաև առիթ կստեղծվի վերաիմաստավորել գրքի և գիտելիքի դերը մեր կյանքում:
Իսկ կարո ՞ղ է Հայաստանը պատվով կրել այդ տիտղոսը հարցին ի պատասխան Ս. Գեղամյանն ասաց. «Մենք աշխատում ենք, ամեն ջանք գործադրելու ենք պատվով դուրս գալու համար: Դրա համար պետք է գրքի երկրպագուները, սիրահարները փորձեն կարելին անել, մեկ նախարարության ջանքերով դա անհնար է: Գրքի հետ առնչվող մարդիկ, մտավորականությունը ոչ թե պետք է փորձեն թերություններ գտնել, այլ աջակցեն ու բարձրացնեն այս ծրագիրը, որովհետև խնդիրը վերաբերում է գրքին, որն այսօր ինչ-որ չափով մեր կյանքից դուրս է մղված տասնյակ օբյեկտիվ և ոչ օբյեկտիվ պատճառներով»:

Ереван готовится принять титул мировой столицы книги
Праздничные мероприятия в связи с провозглашением Еревана мировой столицей книги 2012, а также с 500-летним юбилеем армянского книгопечатания стартуют 23 мая 2012 года, в международный день Книги и авторского права. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщила заместитель управления современного искусства министерства культуры Армении, писатель-публицист Сейрануи Гегамян.
По ее словам, 23 апреля Ереван возьмет эстафету у Буэнос-Айреса, и до 2013 года будет обладать титулом мировой столицы книги, после чего это звание будет передано Бангкоку.
С.Гегамян сообщила, что в течение года будет организовано множество мероприятий – выставки, фестивали, конференции, детская программа «Я создаю книгу», которая даст возможность детям ознакомиться с искусством создания книги, состоится также фестиваль поэзии, будут организованы литературные чаепития.
В тот же день 23 апреля в Музее истории Армении откроется выставка, посвященная армянской книге и книгопечатанию. А на площади Республики состоится парад армянских букв. В тот же день откроется международная научная конференция. В конце апреля в связи с годовщиной Геноцида армян состоится еще одна научная конференция «Тема Геноцида в искусстве и в литературе». Будут также областные программы на тему «Поддержка развития чтения». Сотрудница министерства также сообщила, что в течение года Армения примет участие во множестве международных книжных ярмарок.
С.Гегамян сообщила, что министерство разослало приглашения для участия в мероприятиях многим известным писателям, лауреатам Нобелевской премии, но ответа пока не получило.
Отвечая на вопрос, как подействуют данные мероприятия на армянских читателей и «не читателей», она заметила: «Я думаю, что если постоянно говорить о книге, возвеличивать ее, повышать статус – я думаю, это самое необходимое сегодня, и это то, что мы можем сделать для нас и будущих поколений». Кроме того, по ее словам, в течение года Ереван превратится в международную культурную столицу, а также появится повод переосмыслить роль книги и знания.
Сможет ли Ереван с честью нести этот титул? На это представитель министерства ответила, что будут приложены все усилия для этого. «Поклонники, почитатели книги должны сделать все возможное, только усилиями одного министерства невозможно многого добиться. Те, кто общается с книгой, армянская интеллигенция должна не недостатки выискивать, а поддержать эту программу, поскольку речь идет о книге, которая сегодня в какой-то мере вытеснена из нашей жизни по ряду объективных и субъективных причин».