Սերժ Սարգսյան. Հայ մտավորականները անկախության գաղափարի կրողն ու քարոզողն են
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Հայաստանի Հանրապետության անկախության 20-րդ տարեդարձի առթիվ սեպտեմբերի 16-ին Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում հրավիրել է ընդունելություն, որին մասնակցել են Հայ առաքելական եկեղեցու սպասավորներ, մտավորականներ, սպորտի բնագավառի ներկայացուցիչներ:
Նախագահի հրամանագրերով ՀՀ անկախության 20-ամյակի առթիվ Հայ առաքելական եկեղեցու մի խումբ բարձրաստիճան հոգևոր այրեր, ինչպես նաև գիտության, կրթության, մշակույթի, սպորտի բնագավառներում ակնառու նվաճումների հասած և համընդհանուր ճանաչման արժանացած մի խումբ անձինք պարգևատրվել են Հայաստանի Հանրապետության շքնաշաններով և մեդալներով:
Պատվավոր կոչումների և պարգևների մի մասը Հանրապետության ղեկավարի կողմից հանձնվել է այսօր Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում՝ մինչ տոնական ընդունելությունը: Նախագահը շնորհավորել է պետական բարձր պարգևների արժանացածներին և մաղթել հաջողություններ:
Նախագահի լրատվական ծառայությունը ներկայացնում է Սերժ Սարգսյանի շնորհավորական խոսքը ՀՀ անկախության 20-րդ տարեդարձի առթիվ Հայ առաքելական եկեղեցու սպասավորների, մտավորականների, սպորտի բնագավառի ներկայացուցիչների համար կազմակերպված ընդունելության ժամանակ
Շնորհավորում եմ ձեզ Հայաստանի Հանրապետության անկախության 20-ամյակի կապակցությամբ:
Ինձ համար առանձնահատուկ պատիվ է ողջունել մեր մտավորականներին, արվեստագետներին, գիտնականներին, մեր եկեղեցու նվիրյալներին, կրթության ոլորտի, մարզաշխարհի ներկայացուցիչներին` մանավանդ այսպիսի տոնական առիթով:
Անկախության գաղափարի և՛ հղացողը, և՛ կրողը, և՛ քարոզողը առաջին հերթին մտավորականներն են եղել: Ազգային պետություն վերականգնելու և վերակազմակերպելու գործն առաջ են տարել մարդիկ, ովքեր մոռացել են իրենց անձնական կյանքը, ենթարկվել հալածանքների, երբեմն սեփական կյանքով են վճարել, բայց կատարել են իրենց առաքելությունը: Չունենալով հայրենի պետություն` մտավորականները հաճախ իրենց վրա են վերցրել պետական կառույցների գործառույթներ և իրականացրել դրանք` ավել կամ պակաս հաջողությամբ:
Երբ հեռավոր Հնդկաստանում հայ մտավորականները սահմանադրություն էին գրում, նրանք ուրվագծում էին ապագա անկախ Հայաստանի իրենց պատկերացումը: Երբ Մոսկվայում Միքայել Նալբանդյանն ու Ստեփանոս Նազարյանցը «Հյուսիսափայլ» էին հրատարակում, նրանք գիտակցաբար և հեռահար նպատակներով ձևավորում էին նոր գրական արևելահայերենը, որն այսօր մեր պետական-պաշտոնական լեզուն է: Երբ Րաֆֆին գրում էր իր վեպերը, նպատակ ուներ ոտքի հանել ազատագրական պայքարի մարտիկների և մասամբ հասավ իր նպատակին:
Արցախյան ազատամարտի առաջին իսկ օրերից մենք ունեցանք հազարավոր կամավորներ, որոնց գաղափարական և բարոյահոգեբանական նախապատրաստումն իրականացրել էին մեր մտավորականները: Ազատասիրության ու հայրենասիրության կրակը մեր նոր սերնդի մեջ վառել էին առաջին հերթին մեր արվեստագետներն ու գիտնականները: Սա փաստ է, և սրա գիտակցումը, համոզված եմ, կա ձեզնից յուրաքանչյուրի մեջ:
Այս հանգամանքը շատ լավ հասկանում էին նույնիսկ մեր ժողովրդի դահիճները, որոնք Մեծ եղեռնի ամենասոսկալի փուլն սկսեցին հենց մտավորականների ձերբակալություններով 1915թ. ապրիլի 24-ին:
Այս պատմական զուգահեռները մեզ այսօր անհրաժեշտ են ոչ միայն մեր մտավորականության դերն արժևորելու, այլև ձևակերպելու համար, թե ինչն է ներկա պատմական փուլում կարևոր, ինչն է հասարակական-քաղաքական առումով արդիական: Այն ազգը, որը չի կարողանում հաջորդ սերնդին փոխանցել իր արժեհամակարգը, մեկ սերունդ հետո պարզապես այլասերվում է. ավելի պարզ` լավագույն դեպքում դառնում է ուրիշ ազգ, իսկ մեծ մասամբ` ապազգային ու անդեմ զանգված:
Դարեր շարունակ մեր ինքնության դրոշակակիրն է եղել Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին, որը մեր ամենահին ոչ միայն հոգևոր, այլև գիտական ու մշակութային կազմակերպությունն է: Ավելին, Հայ եկեղեցին կատարել է նաև դատական և տեղական իշխանության գործառույթներ, իսկ իր թեմական կառույցների ցանցով դարեր շարունակ ունեցել է համաշխարհային ընդգրկում: Պետական գրեթե բոլոր կառույցներին փոխարինող մի հաստատություն, որ ծանր ժամանակներում վառ պահեց անկախ պետականության ջահը` երբեմն համբերատար, իմաստուն ու հեռատես, երբեմն կտրուկ և օտարի լուծը չհանդուրժող, բայց միշտ հայկական մի կառույց:
Օրինաչափ է, որ Անկախության հռչակման առաջին իսկ րոպեներին պիտի հնչեին Ամենայն հայոց Հայրապետի` Վազգեն Առաջինի օրհնության խոսքերը: Այդ օրհնանքով է սկիզբ առել մեր նորագույն պետականությունը, և 20 տարի շարունակ հայոց պետությունն ու հայ եկեղեցին ձեռք ձեռքի քայլել ու քայլում են առաջ` ազգային ու համամարդկային իդեալների ճանապարհով:
Եկեք փառաբանենք հայ մտավորականությանը, որ դարեր շարունակ տարբեր պայմաններում կարողացավ վառ պահել ազատության կրակը մեր հոգիներում, հայ արվեստագետներին ու գիտնականներին, ովքեր բարձրացրին իրենց և իրենց ժողովրդի անունն աշխարհում, բոլոր նրանց, ում նկարագրով մեծապես բնորոշվում է մտածող, ստեղծագործող, արարող հայի նկարագիրը,
նրանց, ովքեր ուսուցանում են ու դաստիարակում, ովքեր աշխարհում բարձրացնում են հայոց եռագույնն ու հնչեցնում մեր օրհներգը, ովքեր երիտասարդներին հայրենասիրություն են ներարկում:

Intellectuals have been primary inventors, carriers and the proponents of the idea of independence
On the occasion of the 20th anniversary of the Armenian independence, at the A. Spendiarian State Opera and Ballet Theater, President Serzh Sargsyan hosted a reception which was attended by the clergy, intellectuals, and representatives of sports.
By the Presidential decree, a group of the high-level clergymen of the Church, as well as representatives of the scientific, cultural, and sports area, who have made considerable contribution and achieved popular acclaim were awarded with the orders and medals of the Republic of Armenia.
Before the reception held at the A. Spendiarian State Opera and Ballet Theater, the President of the Republic decorated a number of the awardees with the state distinctions.
The President congratulated all the awardees and wished them further success.
Congratulatory Remarks of President Serzh Sargsyan on the occasion of the 20th anniversary of Armenia’s Independence at the reception held for the clergymen, intellectuals and representatives of sports
Your Holiness,
I extend my congratulations on the occasion of the 20th anniversary of independence of the RA.
I am particularly pleased to greet on this festive occasion our intellectuals, art workers, scientists, devotees of our Church, representatives of the education and sport systems.
Intellectuals have been primary inventors, carriers and the proponents of the idea of independence. The task of reestablishing and reorganizing national state was driven forward by the people who had forgotten their personal lives, were subjected to persecution and sometimes even paid with their own lives and nevertheless accomplished their mission. In the absence of their own state, the intellectuals were often assuming the functions of state structures and fulfilled them with more or less success.
When in the distant India, the Armenian intellectuals had been drafting a constitution, they were outlining their idea of the future independent Armenia. When Michael Nalbandian and Stepanos Nazarian in Moscow were publishing the “Northern Lights”, they conscientiously, with far-seeing goals in mind were shaping new literary Eastern Armenian language; today it is our state and official language. When Raffi was writing this novels, he was striving to urge to act the freedom fighters, and he partly succeeded.
Artsakh’s fight for freedom from day one was joined by the thousands of volunteers, whose ideological, morale and psychological grounding was carried our by our intellectuals. Flames of freedom and patriotism were ignited in the hearts of our new generation first of all by our artists and scientists. It’s a fact, and I am confident that you all hold this conviction.
This is well understood even by the executioners of our nation who set off the most horrific period of the Mets Eghern on April 24 in 1915 with the arrests of the intellectuals.
Today, we need these historic parallels not only to appreciate the role played by the intellectuals but also to define what’s important at this particular historic stage, what is pressing in the social and political areas. A nation which is not able to pass on to the next generation its system of values, one generation later will simply degenerate, or speaking plainly will at best become another nation but more often a crowd - faceless, deprived of any national futures.
The Armenian Apostolic Church has been the standard bearer of our national identity for centuries. The Church is our oldest spiritual but also scientific and cultural institution. Moreover, the Armenian Church was executing also court and local authority functions, and for centuries has been acting globally through its diocese structures. An institution, which was substituting almost any other structure, which in difficult times kept the independence torch burning – sometimes humbly, wise and far-seeing, sometimes harsh and intolerant to the alien’s yoke but always an Armenian structure.
It is only natural that from the very first minutes of the Armenian independence the nation should hear the words of blessing from the Catholicos of All Armenians Vazgen the First. Our modern state commenced with that blessing and for twenty years the Armenian state and Armenian Church hand in hand have been moving forward on the road of national and all-human ideals.
Let’s glorify the Armenian intellectuals, who for centuries, in different conditions have been able to keep the flame of liberty alive in our hearts,
Armenian artists and scientists, who made theirs and their nation’s name esteemed in the world,
All those, whose image defines a thinking, working and creative Armenian,
All those, who teach and educate, who raise the Armenian tricolor in different corners of the world and make our anthem be heard, who instill our youngsters with patriotism.