Սերժ Սարգսյան. Հայ մտավորականները անկախության գաղափարի կրողն ու քարոզողն են
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Հայաստանի Հանրապետության անկախության 20-րդ տարեդարձի առթիվ սեպտեմբերի 16-ին Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում հրավիրել է ընդունելություն, որին մասնակցել են Հայ առաքելական եկեղեցու սպասավորներ, մտավորականներ, սպորտի բնագավառի ներկայացուցիչներ:
Նախագահի հրամանագրերով ՀՀ անկախության 20-ամյակի առթիվ Հայ առաքելական եկեղեցու մի խումբ բարձրաստիճան հոգևոր այրեր, ինչպես նաև գիտության, կրթության, մշակույթի, սպորտի բնագավառներում ակնառու նվաճումների հասած և համընդհանուր ճանաչման արժանացած մի խումբ անձինք պարգևատրվել են Հայաստանի Հանրապետության շքնաշաններով և մեդալներով:
Պատվավոր կոչումների և պարգևների մի մասը Հանրապետության ղեկավարի կողմից հանձնվել է այսօր Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում՝ մինչ տոնական ընդունելությունը: Նախագահը շնորհավորել է պետական բարձր պարգևների արժանացածներին և մաղթել հաջողություններ:
Նախագահի լրատվական ծառայությունը ներկայացնում է Սերժ Սարգսյանի շնորհավորական խոսքը ՀՀ անկախության 20-րդ տարեդարձի առթիվ Հայ առաքելական եկեղեցու սպասավորների, մտավորականների, սպորտի բնագավառի ներկայացուցիչների համար կազմակերպված ընդունելության ժամանակ
Շնորհավորում եմ ձեզ Հայաստանի Հանրապետության անկախության 20-ամյակի կապակցությամբ:
Ինձ համար առանձնահատուկ պատիվ է ողջունել մեր մտավորականներին, արվեստագետներին, գիտնականներին, մեր եկեղեցու նվիրյալներին, կրթության ոլորտի, մարզաշխարհի ներկայացուցիչներին` մանավանդ այսպիսի տոնական առիթով:
Անկախության գաղափարի և՛ հղացողը, և՛ կրողը, և՛ քարոզողը առաջին հերթին մտավորականներն են եղել: Ազգային պետություն վերականգնելու և վերակազմակերպելու գործն առաջ են տարել մարդիկ, ովքեր մոռացել են իրենց անձնական կյանքը, ենթարկվել հալածանքների, երբեմն սեփական կյանքով են վճարել, բայց կատարել են իրենց առաքելությունը: Չունենալով հայրենի պետություն` մտավորականները հաճախ իրենց վրա են վերցրել պետական կառույցների գործառույթներ և իրականացրել դրանք` ավել կամ պակաս հաջողությամբ:
Երբ հեռավոր Հնդկաստանում հայ մտավորականները սահմանադրություն էին գրում, նրանք ուրվագծում էին ապագա անկախ Հայաստանի իրենց պատկերացումը: Երբ Մոսկվայում Միքայել Նալբանդյանն ու Ստեփանոս Նազարյանցը «Հյուսիսափայլ» էին հրատարակում, նրանք գիտակցաբար և հեռահար նպատակներով ձևավորում էին նոր գրական արևելահայերենը, որն այսօր մեր պետական-պաշտոնական լեզուն է: Երբ Րաֆֆին գրում էր իր վեպերը, նպատակ ուներ ոտքի հանել ազատագրական պայքարի մարտիկների և մասամբ հասավ իր նպատակին:
Արցախյան ազատամարտի առաջին իսկ օրերից մենք ունեցանք հազարավոր կամավորներ, որոնց գաղափարական և բարոյահոգեբանական նախապատրաստումն իրականացրել էին մեր մտավորականները: Ազատասիրության ու հայրենասիրության կրակը մեր նոր սերնդի մեջ վառել էին առաջին հերթին մեր արվեստագետներն ու գիտնականները: Սա փաստ է, և սրա գիտակցումը, համոզված եմ, կա ձեզնից յուրաքանչյուրի մեջ:
Այս հանգամանքը շատ լավ հասկանում էին նույնիսկ մեր ժողովրդի դահիճները, որոնք Մեծ եղեռնի ամենասոսկալի փուլն սկսեցին հենց մտավորականների ձերբակալություններով 1915թ. ապրիլի 24-ին:
Այս պատմական զուգահեռները մեզ այսօր անհրաժեշտ են ոչ միայն մեր մտավորականության դերն արժևորելու, այլև ձևակերպելու համար, թե ինչն է ներկա պատմական փուլում կարևոր, ինչն է հասարակական-քաղաքական առումով արդիական: Այն ազգը, որը չի կարողանում հաջորդ սերնդին փոխանցել իր արժեհամակարգը, մեկ սերունդ հետո պարզապես այլասերվում է. ավելի պարզ` լավագույն դեպքում դառնում է ուրիշ ազգ, իսկ մեծ մասամբ` ապազգային ու անդեմ զանգված:
Դարեր շարունակ մեր ինքնության դրոշակակիրն է եղել Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին, որը մեր ամենահին ոչ միայն հոգևոր, այլև գիտական ու մշակութային կազմակերպությունն է: Ավելին, Հայ եկեղեցին կատարել է նաև դատական և տեղական իշխանության գործառույթներ, իսկ իր թեմական կառույցների ցանցով դարեր շարունակ ունեցել է համաշխարհային ընդգրկում: Պետական գրեթե բոլոր կառույցներին փոխարինող մի հաստատություն, որ ծանր ժամանակներում վառ պահեց անկախ պետականության ջահը` երբեմն համբերատար, իմաստուն ու հեռատես, երբեմն կտրուկ և օտարի լուծը չհանդուրժող, բայց միշտ հայկական մի կառույց:
Օրինաչափ է, որ Անկախության հռչակման առաջին իսկ րոպեներին պիտի հնչեին Ամենայն հայոց Հայրապետի` Վազգեն Առաջինի օրհնության խոսքերը: Այդ օրհնանքով է սկիզբ առել մեր նորագույն պետականությունը, և 20 տարի շարունակ հայոց պետությունն ու հայ եկեղեցին ձեռք ձեռքի քայլել ու քայլում են առաջ` ազգային ու համամարդկային իդեալների ճանապարհով:
Եկեք փառաբանենք հայ մտավորականությանը, որ դարեր շարունակ տարբեր պայմաններում կարողացավ վառ պահել ազատության կրակը մեր հոգիներում, հայ արվեստագետներին ու գիտնականներին, ովքեր բարձրացրին իրենց և իրենց ժողովրդի անունն աշխարհում, բոլոր նրանց, ում նկարագրով մեծապես բնորոշվում է մտածող, ստեղծագործող, արարող հայի նկարագիրը,
նրանց, ովքեր ուսուցանում են ու դաստիարակում, ովքեր աշխարհում բարձրացնում են հայոց եռագույնն ու հնչեցնում մեր օրհներգը, ովքեր երիտասարդներին հայրենասիրություն են ներարկում:

Армянская интеллигенция и носитель, и пропагандист идеи независимости – президент Армении
В честь 20-ой годовщины независимости Армении президент Серж Саргсян в Национальном академическом театре оперы и балета им. Ал.Спендиаряна накануне дал прием, в котором участвовали священнослужители Армянской Апостольской Церкви, представители интеллигенции, спортивной сферы.
Указом президента группа высокопоставленных духовных сановников, а также деятелей науки, образования, культуры, спортивной сферы, имеющих значительные достижения и удостоенных всеобщего признания, по случаю 20-летия независимости РА были награждены орденами и медалями.
Часть почетных званий и наград глава республики вручил накануне в Национальном академическом театре оперы и балета имени Ал. Спендиаряна до начала праздничного приема.
Президент поздравил удостоенных высоких государственных наград и пожелал им успехов, сообщили в пресс-службе президента.
“Ваше Святейшество,
Поздравляю вас с 20-летием Независимости Республики Армения.
Для меня особая честь приветствовать нашу интеллигенцию, деятелей искусства, ученых, служителей нашей церкви, представителей сфер образования, спорта, особенно по случаю такого праздничного события.
В первую очередь, интеллигенция была и инициатором, и носителем, и пропагандистом идеи независимости. Дело восстановления и реорганизации национального государства продвигали люди, которые забыли свою личную жизнь, подвергались преследованиям, подчас, собственной жизнью платили, но выполнили свою миссию. Не имея родного государства, интеллигенция часто брала на себя функции государственных структур и выполняла их более или менее успешно.
Когда в далекой Индии армянские интеллигенты писали Конституцию, они очерчивали свои представления о будущей независимой Армении. Когда в Москве Микаэл Налбандян и Степанос Назарян выпускали журнал «Северное сияние», они осознанно и далеко идущими целями формировали новый литературный восточно-армянский язык, который сегодня является нашим государственным – официальным языком. Когда Раффи писал романы, он имел целью поднять бойцов освободительной борьбы и, частично, достиг своей цели.
С первых же дней Арцахской освободительной борьбы мы имели тысячи добровольцев, чью идейную и духовно-нравственную подготовку осуществила наша интеллигенция. Пламя свободолюбия и патриотизма в нашем новом поколении зажгли в первую очередь наши деятели искусства и ученые. Это факт, и осознание этого, уверен, есть в каждом из вас.
Это очень хорошо понимали даже палачи нашего народа, которые начали самый ужасающий этап Мец Егерна (Геноцида армян) именно с арестов в среде интеллигенции 24 апреля 1915 г.
Эти исторические параллели нам сегодня необходимы не только для того, чтобы оценить роль нашей интеллигенции, но и для того, чтобы сформулировать, что важно на нынешнем историческом этапе, что актуально в общественно-политическом плане. Тот народ, который не в состоянии передать следующему поколению свою систему ценностей, спустя одно поколение просто ассимилируется, сказать проще, - в лучшем случае, превращается в другой народ, а по большей части, - становится безликой массой, не имеющей национальности.
На протяжении веков знаменосцем нашей идентичности была Святая Армянская Апостольская Церковь, которая является нашей самой древней не только духовной, но и научной и культурной организацией. Более того, армянская церковь выполняла также функции судебной и местной власти, а через сеть своих епархиальных структур на протяжении веков имела также всемирный охват. Учреждение, замещавшее почти все государственные структуры, которое в тяжелые времена сохранило негасимым факел независимой государственности, подчас - терпеливо, мудро и дальновидно, подчас – резко и не вынося иностранного ига, но всегда – армянская структура.
Закономерно, что в первые же минуты провозглашения Независимости должны были прозвучать слова благословения духовного пастыря всех армян – Католикоса Вазгена Первого. С этого благословения берет начало наша новейшая государственность и на протяжении 20 лет армянское государство и армянская церковь рука об руку шагали и шагают вперед, по пути национальных и общечеловеческих идеалов.
Давайте восславим армянскую интеллигенцию, которая на протяжении веков в разных условиях смогла сохранить пламя свободы в наших душах, армянских деятелей культуры и ученых, которые возвысили в мире имя свое и своего народа, всех тех, чьей характеристикой в большой степени определяется образ мыслящего, творческого, созидающего армянина, тех, кто преподает и воспитывает, кто поднимает в мире армянский триколор и озвучивает наш гимн, кто прививает молодежи патриотизм.