Ինֆորմացիոն Տեխնոլոգիաների Ձեռնարկությունների Միությունը տեղեկացնում է, որ 7-րդ ամենամյա միջազգային տեխնոլոգիական ԴիջիԹեք ցուցահանդեսին կմասնակցեն նաև հայաստանյան առաջատար կրթական հաստատությունները: Ոլորտին առնչվող կրթական ծրագրերը ցուցահանդեսում կներկայացնեն Հայաստանի պետական ճարտարագիտական (պոլիտեխնիկ), Հայ-ռուսական /Սլավոնական/, Հայաստանի Ամերիկյան և Եվրասիա միջազգային համալսարանները, Մխիթար Սեբաստացի կրթահամալիրը, Միջազգային կրթության ամերիկյան խորհուրդները, Ֆինանսաբանկային քոլեջը և այլ կրթական հաստատություններ:
ԴիջիԹեք ցուցահանդեսն ունի քարոզչական նպատակ, մարդկանց ցույց տալու, որ ապագան տեխնոլոգիական զարգացման մեջ է: Միջոցառման ընթացքում հատուկ ուշադրություն է դարձվելու երիտասարդներին` փորձելու ապահովել նրանց ներգրավվածությունը կրթական տարբեր ծրագրերին: Այդ իսկ նպատակով կրթական հաստատությունները ցուցահանդեսին ներկայանալու են իրենց բոլոր ծրագրերով և նախաձեռնություններով:
Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի (պոլիտեխնիկ) պրոռեկտոր Ռ. Աղգաշյանի տեղեկացմամբ, Պոլիտեխնիկն այս տարի ցուցահանդեսում հանդես կգա առանձին տաղավարով՝ ներկայացնելով սեփական կրթական ծրագրերը, ինչպես նաև համալսարանը «Նեյշընլ Ինսթրումենթս», «Մայքրոսոֆթ» և «Սինոփսիս» ընկերությունների տաղավարներում ունենալու է հատուկ բաժին, որտեղ կներկայացվի բուհի և տվյալ ընկերության համագործակցության արդյունքը։
Ցուցահանդեսի ընթացքում կազմակերպվելու է նաև տեխնոլոգիական ոլորտի աշխատանքի տոնավաճառ, որի շրջանակներում շուրջ 50 ընկերություններ կներկայացնեն իրենց թափուր աշխատատեղերը: Երիտասարդները հնարավորություն կունենան տեղում ծանոթանալ գործատուի հետ, գտնել իրենց որակավորմանը համապատասխան մասնագիտական աշխատանք, ընդգրկվել տարբեր գործատուների տվյալների բազայում` առաջիկայում աշխատանքի առաջարկ ստանալու ակնկալիքով:
Միջոցառումը կանցնի ՀՀ վարչապետի բարձր հովանու ներքո և «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» ընկերության պլատինե հովանավորությամբ: Կազմակերպիչն է Ինֆորմացիոն Տեխնոլոգիաների Ձեռնարկությունների Միությունը:

Ведущие учебные заведения Армении будут представлены на выставке DigiTec
В седьмой ежегодной выставке DigiTec примут участие ведущие учебные заведения Армении, сообщили в пресс-службе Союза предприятий информационных технологий. Образовательные программы на выставке представят Государственный инженерный университет Армении (Политехник), Армяно-Российский (Славянский) университет, Американский университет Армении и университет Евразия, лицей Мхитар Себастаци, Американские советы международного образования, Финансово-банковский колледж и другие учебные заведения.
Политехник в этом году выступит отдельным павильоном и представит собственные образовательные программы. Кроме того, у Политехника будут специальные отделы в павильонах компаний “National instruments”, “Microsoft” и “Synopsys”, где будет представлен результат сотрудничества вуза и данной компании.
В этом году впервые в рамках DigiTec пройдет ИТ-ярмарка труда, в ходе которой около 50 инженерных компаний смогут познакомиться с молодыми людьми с инженерным образованием, желающими найти работу. В результате состоится непосредственная встреча с работодателем, что и предоставит молодым специалистам реальную возможность получить работу.
Седьмая ежегодная выставка DigiTec состоится в Ереване 7-9 октября 2011 года, ожидается участие в ней 100 компаний и порядка 20 000 посетителей. Выставка пройдет под патронажем премьер-министра Армении и при платиновом спонсорстве компании «ВиваСелл-МТС». Основной целью выставки является создание деловой атмосферы между организациями сферы информационных и высоких технологий и государством, бизнесом и отдельными потребителями, а также представить последние достижения и обсудить существующие на сегодня в этой сфере проблемы и вызовы, расширить международное сотрудничество.