Վայքում նորածնի մահվան 2-րդ դեպքն է գրանցվել. Բժիշկը դարձյալ Մետաքսյա Հովհաննիսյանն է
Վայքի հիվանդանոցի մանկաբարձագինեկոլոգիական բաժանմունքի վարիչ, մանկաբարձ-գինեկոլոգ Մետաքսյա Հովհաննիսյանի մոտ հաշվառված հղիներից մեկի նորածինը մահացել է: Հիշեցնենք` նույն բժշկուհու լիազորությունները որպես բաժնի վարիչ հայտնի դեպքից հետո, երբ նորածինը մի քանի օր ապրելուց հետո մահացավ, ժամանակավորապես դադարեցված էին:
Առողջապահության նախարարության մոր և մանկան առողջության պահպանման բաժնի գլխավոր մասնագետ Գայանե Ավագյանը Panorama.am-ին տեղեկացրեց, որ նախնական ուսումնասիրության արդյունքները ցույց են տվել, որ բժշկի գործունեության մեջ կազմակերպչական ու մասնագիտական սխալներ չեն հայտնաբերվել:
«Բժշկական օգնության ցուցաբերման ու կազմակերպման ընթացքում սխալներ չեն հայտնաբերվել», -լրացրեց տիկին Ավագյանը:
Նրա խոսքով, Հայարփի Տոնոյանը, որի հղիության կոնսուլտացիոն շրջանը վարել է Մետաքսյա Հովհաննիսյանը, կեսարյան հատման պետք է ենթարկվեր, քանի որ երեխայի դիրքը հետույքային է եղել: «Սակայն ժամկետից շուտ հղիի մոտ պտղաջրերի հոսք է սկսվել և բժշկի ցուցումով նա տեղափոխվել է Եղեգնաձորի հիվանդանոց», - նշեց Գայանե Ավագյանը: Այստեղ սակայն, նորածինը վիրահատությունից հետո մահացել է:
Գայանե Ավագյանը նաև ասաց, որ մահացած նորածնի ծնողները նախարարությանը որևէ բողոք-նամակով չեն դիմել:
Հիշեցնենք, որ օգոստոսին Վայքի ծննդատանը նույն բժշկուհու հսկողությամբ հղին ծննդաբերել էր, ինչպես հղիի հարազատներն էին պնդում, բժիշկների անտարբերության պայմաններում: Երեխան ծանր վիճակում տեղափոխվել էր Երևան «Մուրացան» համալսարանական կլինիկայի վերակենդանացման բաժին, որտեղ էլ խորը կոմայի մեջ շուրջ 15 օր մնալուց հետո մահացավ:
Վայքի ծննդատանը ծառայողական քննություն էր սկսվել, որպես բաժնի վարիչ Մետաքսյա Հովհաննիսյանի լիազորությունները դադարեցվել էին: ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալի ցուցումով ոստիկանության Վայոց Ձորի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածով /Բժշկակական օգնություն և սպասարկում իրականացնողների կողմից մասնագիտական պարտականությունները չկատարելը կամ ոչ պատշաճ կատարելը/:

В Вайке вновь скончался новорожденный. Роженица стояла на учете у Метаксии Ованнисян
В Вайке вновь скончался новорожденный ребенок, а его мать в предродовой период состояла на учете у заведующей родильным отделением больницы Вайка Метаксии Ованнисян. Напомним, что М.Ованнисян в связи с предыдущим случаем смерти новорожденного была на время отстранена от работы.
Главный специалист отдела охраны здоровья матери и ребенка министерства здравоохранения Армении Гаяне Авагян сообщила Panorama.am, что по предварительным данным в действиях врача не было организационных или профессиональных ошибок.
По ее словам, мама Айарпи Тоноян, в процессе беременности проходила консультации у Метаксии Ованнисян. Ей должны были сделать кесарево сечение, потому что у плода было тазовое предлежание. Но у беременной отошли воды раньше времени, и по указанию врача она была доставлена в роддом Егегнадзора, где после операции новорожденный скончался.
Г.Авагян также сказала, что родители скончавшегося ребенка не обращались с жалобой в министерство.
Напомним, что в августе в Вайке был зафиксирован еще один инцидент, и ребенок, родившийся с асфиксией в результате обвитой вокруг шеи пуповины, скончался, по утверждениям родственников, из-за равнодушного и непрофессионального отношения медицинского персонала.
По данному случаю в роддоме Вайка было начато служебное расследование, а М. Ованнисян была временно отстранена от должности заведующей отделением. В отделении полиции Вайоц Дзора было возбуждено уголовное дело.