Մի շարք միջոցառումների արդյունքում Պերուի իրավապահներին հաջողվել է առգրավել 1.2 տոննա կոկային: Այս մասին, նշում է Vzglyad.ru-ն, տեղեկացրել է գեներալ Ռաուլ Բեսերան:
Նույն միջոցառումների շրջանակում իրավապահները ձերբակալել են 37 անձանց և վերացրել 45 գաղտնի լաբորատորիաներ:
ՄԱԿ-ի տվյալների համաձայն, Պերուում կոկի թփուտներն աճում են շուրջ 61 հազար հեկտարի վրա և միայն հարևան Կոլումբիան է, որ այս ցուցանիշով առաջ է անցել Պերուին:
Միևնույն ժամանակ մասնագետները պնդում են, որ վերջին տարիներին Հարավային Ամերիկայում նմանատիպ պլանտացիաների ավելացումը դանդաղեցման միտում է արձանագրել: Եվ բացատրում սա նրանով, որ նարկոմաֆիան անցել է ավելի «որակյալ» կոկ աճեցնելու, ինչը թույլ է տալիս ստանալ ավելի շատ բերք, ավելի փոքր տարածքներից:

В ходе серии спецопераций перуанские полицейские конфисковали более 1,2 тонны кокаина, сообщил в четверг генерал Рауль Бесерра.
«Стражи порядка арестовали за это время 37 человек и ликвидировали 45 подпольных лабораторий», - сказал генерал, передает ИТАР-ТАСС.
По сведениям Управления ООН по наркотикам и преступности, общая площадь посадок кустарника коки в Перу составляет 61 тыс. га. По этому показателю ее обгоняет лишь соседняя Колумбия.
Специалисты отмечают, что в последние годы рост плантаций в странах Южной Америки существенно замедлился. Произошло это потому, что наркомафия перешла на выращивание более «качественной» коки, а это позволяет им снимать больший урожай на меньших площадях.