Սեպտեմբերի 26-ը Լեզուների եվրոպական օրն է: Ինչպես եվրոպական երկրներում, այնպես էլ Հայաստանում, այդ օրը կազմակերպվելու են միջոցառումներ:
ԵՊԼՀ -ում համալսարանի անձնակազմի և ուսանողության ջանքերով կազմակերպվելու է Լեզուների եվրոպական օրվան նվիրված ամենամյա մեծ տոնակատարություն, որի ընթացքում հանդիսատեսը հնարավորություն կունենա մտովի տեղափոխվել օտար երկրներ: Նույն օրը համալսարնի Մանկավարժության և լեզուների դասավանդման մեթոդիկայի ամբիոնը կազմակերպում է Լեզուների Եվրոպական օրվան նվիրված «Օտար լեզուների ուսուցման օպտիմալացումը բազմալեզվության պայմաններում» թեմայով գիտաժողով:
Սեպտեմբերի 27-ին ԵՊԼՀ գրադարանի դահլիճում Եվրախորհրդի լեզվակրթական ծրագրերի իրականացման կենտրոնը կազմակերպում է Լեզուների Եվրոպական օրվան նվիրված «Մենք հարուստ ենք լեզուներով» թեմայով գիտաժողով:
Նշենք, որ 2001-ը Եվրախորհուրդն ու Եվրամիությունը հայտարարել էին լեզուների եվրոպական տարի: Եվ հենց 2001 թվականին եվրոպական այդ երկու կառույցները սեպտեմբերի 26-ը հայտարարել են Լեզուների Եվրոպական օր:
Եվրոպական ինստիտուտներում պաշտոնապես անցնում են հետևյալ լեզուները` անգլերեն, հունարեն, իռլանդերեն, իսպաներեն, իտալերեն, լատիներեն, գերմաներեն, նիդեռլանդերեն, լեհերեն, պորտուգալերեն, ռումիներեն, սլովակերեն, ֆիներեն, ֆրանսերեն, շվեդերեն և էստոներեն: Քմբրիջյան Լեզուների հանրագիտարանի տվյալներով աշխարհում այսօր կան 6000-ից ավելի լեզու:

В Армении отметят Европейский день языков
26 сентября – Европейский день языков. Как в Европе, так и в Армении в этот день пройдут мероприятия.
В Ереванском государственном лингвистическом университете им. В. Брюсова пройдет ежегодное мероприятие, приуроченное к Европейскому дню языков, во время которого зритель сможет мысленно перебраться в иностранные государства. В тот же день в вузе пройдет научная конференция по оптимизации преподавания иностранных языков, а на следующий день – 27 сентября пройдет научная конференция “Мы богаты языками”.
Ежегодно, начиная с 2001 года, 26 сентября отмечается Европейский день языков (European Day of Languages) с целью поддержания языкового разнообразия, двуязычия каждого европейца и развития преподавания языков в мире. Действительно, сейчас становится все больше и больше людей, которые свободно разговаривают, как минимум, на одном иностранном языке.
В европейских институтах официально равноправно используются следующие языки: английский, болгарский, венгерский, греческий, датский, ирландский, испанский, итальянский, латышский, литовский, мальтийский, немецкий, нидерландский, польский, португальский, румынский, словацкий, словенский, финский, французский, чешский, шведский, эстонский.