Հայաստանի գազամատակարարումը դեռ չի վերականգնվել
Վրացական կողմը դեռևս չի վերակագնել Հայաստանի գազամատակարարումը: Հիշեցնենք, որ Վրաստանի գազատրանսպորտային ընկերությունը պաշտոնապես տեղեկացրել է «ՀայՌուսգազարդին»` սեպտեմբերի 22-ին ժամը 11:00-ից Հայաստան բնական գազի մատակարարումը ժամանակավորապես դադարեցնելու մասին: Արդեն երեք օր հանրապետության սպառողների գազամատակարարումը իրականացվում է պահուստային ռեզերվների հաշվին` առանց սահմանափակումների:
Ինչպես Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց «Հայռուսգազարդ» ընկերության մամուլի քարտուղար Շուշան Սարդարյանը, հայաստանյան ընկերության ներկայացուցիչները անընդհատ կապի մեջ են վրացական ընկերության աշխատակիցների հետ: Աշխատանքերը շարունակվում են, գազամատակարարման վերականգման ժամկետների մասին հստակ ժամկետ չի նշվում: «Աշխատանքների ավարտի մասին վրացական կողմը կտեղեկացնի լրացուցիչ»,-ասաց Շ. Սարդարյանը:
Հիշեցնենք, որ վրացական ընկերությունը նախատեսում է իրականացնել Սագուրամո-«Կրասնի Մոստ» 1000 մմ մայրուղային գազատարի նոր հատվածի միացման աշխատանքներ՝ Թբիլիսիի շրջատար ավտոճանապարհի վերակառուցման հետ կապված: Նախատեսվում են նաև սողանքային հատվածի վերանորոգման և գազի արտահոսքի վերացմանն ուղղված աշխատանքներ:

Грузинская сторона пока не восстановила подачу газа в Армению. Как сообщила Panorama.am пресс-секретарь компании «АрмРосгазпром» Шушан Сардарян, представители армянской компании находятся на связи с грузинскими коллегами. Работы продолжаются, но о конкретных сроках восстановления газоснабжения пока не сообщается. «Об окончании работ грузинская сторона сообщит дополнительно», - сказала пресс-секретарь.
Напомним, что Газотранспортная компания Грузии официально оповестила «АрмРосгазапром» о временном прекращении подачи газа в Армению с 11:00 часов 22 сентября.
Грузинская компания проводить работы по подключению нового участка магистрального газопровода Сагурамо- «Красный Мост» диаметром 1000 мм, связанного с реконструкцией обводной автомобильной дороги г. Тбилиси.
Запланированы также реабилитационные работы оползневого участка и работы по ликвидации утечек газа.
В этот период газоснабжение потребителей республики будет осуществляться без ограничений за счет внутренних резервов.