Միքայել Վաթինյանի «ԺԱՆՆԱՆ և ՁԱՅՆԵՐԸ» լիամետրաժ գեղարվեստական ֆիլմը, որին աջակցել է նաև «Ոսկե Ծիրան» միջազգային կինոփառատոնը, ունենալու է համաշխարհային պրեմիերա Պուսանի միջազգային կինոփառատոնում:
Ռեժիսոր Միքայել Վաթինյանի և պրոդյուսեր Արմինե Անդայի «ԺԱՆՆԱՆ և ՁԱՅՆԵՐԸ» լիամետրաժ գեղարվեստական կինոնախագիծը դեռ 2007 թվականին «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի «Ռեժիսորներ առանց սահմանների» կինոֆորումի մասնակից էր:
«Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, այդտեղից էլ այն բոլոր ռեգիոնալ նախագծերից ընտրվեց մասնակցելու և ներկայացվելու Պուսանի միջազգային կինոփառատոնի համատեղ արտադրության կինոպլատֆորմին:
Այն առաջին հայկական կինոնախագիծն էր, որ ներկայացվեց Պուսանում, միանգամից ստանալով նաև մրցանակ` Գյոթեբորգի միջազգային կինոփառատոնի, Պուսանի միջազգային կինոփառատոնի և ասիական կինոշուկայի կողմից: Կինոնախագիծը հրավիրվեց ներկայացվելու շատ բարձրակարգ կինոփառատոներում:
Ֆիլմն իրականացվեց «Հոշկի ֆիլմ» կինոընկերության կողմից` Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի աջակցությամբ, «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի, Գյոթեբորգի միջազգային կինոփառատոնի, զարգացվելով նաև Եվրոպական աուդիովիզուալ նախաձեռնության շրջանակներում, որտեղ դարձյալ առաջին հայկական կինոնախագիծն էր:
Ֆիլմի հիմնակազմը սցենարի հեղինակ և ռեժիոր Միքայել Վաթինյանից ու համա-սցենարիստ, պրոդյուսեր, և գլխավոր դերակատար Արմինե Անդայից բացի ընդգրկում է բեմադրող օպերատոր Թամամ Համզային /Սիրիա/, բեմադրող նկարիչ Իվանա Կրչադինացին /Սերբիա/, կոմպոզիտոր Արթուր Մանուկյանին, որը նաև ռեժիսորի անիմացիոն կարճամետրաժ ֆիլմի` ԲՈԺՈ-ի կոմպոզիտորն է:
2011 թվականի հոկտեմբերին, աշխարհից ընտրված 10 լիամետրաժ ֆիլմերի շարքում «ԺԱՆՆԱՆ և ՁԱՅՆԵՐԸ» ֆիլմը կունենա համաշխարհային պրեմիերա Հարավային Կորեայում` աշխարհի ամենահեղինակավոր և ամենակարևոր փառատոներից մեկի` Պուսանի միջազգային կինոփառատոնի Flash Forward /Մեջբերում ապագայից/ մրցույթում:

A feature film by Mikayel Vatinyan titled JOAN AND THE VOICES, supported by Golden Apricot Fund for Cinema Development, will have a World Premiere at Busan International Film Festival.
The feature film by Mikayel Vatinyan, a participant of DAB 2007, is selected to have a World Premiere at Busan International Film Festival, in Flash Forward world cinema competition.
It’s a film debut by director Mikayel Vatinyan, produced by his co-writer and lead actress of the film, Armine Anda. In October 2007 after the participation in DAB, JOAN AND THE VOICES was selected by Asian Project Market (former PPP) to be the 1st Armenian project to be presented in APM. The project received the GIFFF&PPP AWARD there. The film is completed now, produced by Hoshkee Film and supported by Armenian National Cinema Center, Golden Apricot Fund for Cinema Development, Goteborg International Film Festival Fund, developed within EAVE, where it was again the first Armenian project.
The key team includes DoP Tammam Hamza (Syria), the production designer Ivana Krcadinac (Serbia), composer Arthur Manukyan, who also was the author of the music in the director’s previous short animated film BOJO. In October 2011, selected among 10 other 1st or 2nd feature films representing world cinema, JOAN AND THE VOICES has a world premiere in this years edition of Busan International Film Festival, in one of the world’s most important festivals.