Բաքվում ընթացող աշխարհի բռնցքամարտի առաջնությունում Հայաստանի հավաքականի անդամների վրա հարձակում է տեղի ունեցել: Այդ մասին ադրբեջանական որոշ լրատվամիջոցների տարածած լուրը Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հաստատեց նաև Բաքվում Հայաստանի մարզական պատվիրակության ղեկավար Դերենիկ Գաբրիելյանը:
Նշենք, որ ադրբեջանական qafqazinfo.az աղբյուրը տեղեկացրել էր, որ Բաքվում ընթացող աշխարհի բռնցքամարտի առաջնությունում Հայաստանի հավաքականի բռնցքամարտիկներից մեկի` ռինգ դուրս գալու ժամանակ այսպես կոչված «Ղարաբաղի ազատագրման կազմակերպության» անդամները, ներխուժելով Հ. Ալիևի անվան մարզական համալիր սկսել են քարեր նետել հայազգի մարզիկների ուղղությամբ:
Ադրբեջանական լրատվամիջի հաղորդմամբ, հայ բռնցքամարտիկի` ռինգ դուրս գալուն զուգահեռ նրանք բացականչել են «Հայեր, հեռացեք», «Ամոթ հրավիրողներին», «Ղարաբաղ կամ մահ» լոզունգները` ռինգ նետելով քարերի մեծ կույտ: Մրցումները ստիպված են եղել դադարեցնել, հայ բռնցքամարտիկն ու ժյուրիի կազմը լքել են մարզադահլիճը:
«Հիմա ամեն ինչ նորմալ է, մեր բռնցքամարտիկները ոչ մի վնասվածք չեն ստացել, բայց ընդհանուր ընդհանուր առմամբ ադրբեջանական կողմից ճնշում կա», -հավելեց պարոն Գաբրիելյանը:

В Баку совершено нападение на армянских боксеров, которые принимают участие в чемпионате мира. Информацию, распространенную некоторыми азербайджанскими СМИ подтвердил в беседе с корреспондентом Panorama.am руководитель армянской спортивной делегации Дереник Габриелян.
Отметим, что согласно сайту qafqazinfo.az, активисты так называемой «Организации освобождения Карабаха» (ООК), проникнув в спортивный комплекс им. Г.Алиева, начали забрасывать камнями армянских спортсменов.
Дождавшись выхода армянского боксера, они начали кричать «Армяне, убирайтесь», «Позор пригласившим», «Карабах или смерть», обрушив на ринг шквал камней. Соревнования были приостановлены, армянский боксер, судейский состав и рефери на ринге покинули зал. По словам председателя ООК Акифа Наги, они несколько дней готовились к этой акции, цель которой – помешать участию армян в соревновании. «Если мы не будем услышаны, будут осуществлены более радикальные акции», – сказал он.
«Сейчас уже все в порядке, боксеры не получили никаких телесных повреждений, но в целом есть давление с азербайджанской стороны, - сказал Д.Габриелян.