«Դպրոցական բլոգ». Աշակերտները բլոգի միջոցով կարողացել են բարձրաձայնել իրենց հուզող խնդիրները
Այսօր Մոսկվայի տանը տեղի է ունենալու «Դպրոցական բլոգ» նախագծի ամփոփիչ միջոցառումը: Նախագիծը իրականացվել է ԱՄՆ ՄԶԳ աջակցությամբ իրականացվող «Լրատվության այլընտրանքային ռեսուրսներ» ծրագրի շրջանակներում` Եվրասիա համագործակցություն հիմնադրամի միջոցով:
«Դպրոցական բլոգը» (http://dprocakan.wordpress.com) մեկնարկել է այս տարվա մարտ ամսին: Ստանալով համապատասխան համակարգչային գիտելիքներ՝ դպրոցական երեխաները Երևանից և Հայաստանի այլ քաղաքներից՝ Ալավերդի, Էջմիածին, Դիլիջան, բլոգի միջոցով բարձրաձայնել են իրենց հուզող խնդիրները, այդ թվում ուսուցիչ-աշակերտ հարաբերություններ, բռնություն, դրամահավաքություն, խտրականություն գնահատականների հարցում, սեր, ընկերություն և այլ թեմաներ:
Կարճ ժամանակում բլոգը ձեռք է բերել լայն ճանաչում առցանցում: Այսօր արդեն բլոգն ունի ամսական 8.000-10.000 այցելու: Ամենաակտիվ երեխաներն արդեն իսկ համբավ են ձեռք բերել իրենց դպրոցում, իրենց հասակակիցների շրջանում. նրանց գրառումները կարդում են, նրանց սատարում և ոգևորում են:
Բլոգն ունի նաև ուսուցողական բնույթ. բլոգում գործող «հոգեբանի անկյուն» և «դպրոցականի իրավունք» էջերը, որոնք վարում են մասնագետ հոգեբանն ու լրագրողը, նպատակ ունեն կրթելու երեխաներին իրենց իրավունքների մասին, օգնելու նրանց տարբեր իրավիճակներում ճիշտ որոշումներ կայացնել և հաղթահարել խոչընդոտներ:
Միջոցառմանը ներկա են լինելու բլոգի մասնակից երեխաները, որոնց ակտիվ մասնակցությունը խրախուսելու համար նախատեսված են մրցանանկներ: Ամենահամարձակ դպրոցականին սպասում է նեթբուք: Միջոցառումը կամփոփի նաև պատմվածքի բաց մրցույթի արդյունքները, որը հայտարարվել էր «Դպրոցական բլոգ» նախագծի շրջանակներում:

Школьники обсуждают волнующие их вопросы в специальном блоге
Сегодня в Доме Москвы состоится заключительное представление программы «Школьный блог». Программа была реализована Фондом сотрудничества Евразия в рамках программы «Альтернативные ресурсы информации» при поддержке фонда USAID.
«Школьный блог» (http://dprocakan.wordpress.com) был задействован в марте этого года. Получив соответствующие компьютерные знания, школьники из Еревана и других городов Армении – Алаверди, Эчмиадзин, Дилижан, посредством блога подняли волнующие их вопросы, в том числе, отношения учитель-ученик, насилие, сбор средств, необъективность в выставлении оценок, любовь, дружба и пр.
За короткий промежуток времени блог приобрел большую популярность в сети. Сегодня уже у блога от 8000 до 10000 пользователей. Самые активные дети уже приобрели большую популярность у себя в школе, среди своих сверстников, их записи читают, их поддерживают и воодушевляют.
Блог имеет также образовательную функцию, действующие в блоге страницы «уголок психолога» и «школьное право», которые ведут специалист-психолог и журналист, информируют детей об их правах, помогают принимать правильные решения в различных ситуациях и преодолевать препятствия.