Արենիում այսօր գինու փառատոն է
Վայոց Ձորի մարզի Արենի համայնքում այսօր արդեն երրորդ տարին անընդմեջ անցկացվելու է գինու փառատոնը: Գյուղը կհյուրընկալի զբոսաշրջիկների, պետական պաշտոնյաների, սովորական քաղաքացիների, տեղաբնակները հյուրերին ցույց կտան գինու պատրաստման եղանակները, կհյուրասիրեն ազգային կերակրատեսակներով: Փառատոնի շրջանակում կանցկացվեն մշակութային միջոցառումներ` ինչպես գյուղի հրապարակում, այնպես էլ ողջ տարածքում:
Նախորդ տարիներին հյուրերի թիվը եղել է 2 500-3000, այս տարի ակնկալվում է, որ նրանց թիվը կհասնի 5000-ի` հատուկ այդ փառատոնին ներկա լինելու համար զբոսաշրջիկներ են ժամանելու Ռուսաստանից, Ուկրաինայից, Էստոնիայից, Իսպանիայից, Ֆրանսիայից:
Նախատեսված է, որ Արենի գյուղի շուրջ 540 տնտեսություններից 80-ն կմասնակցեն փառատոնին՝ իրենց առանձին տաղավարներով ու պատրաստած գինիներով: Գինու փառատոնին կմասնակցեն 8 գինեգործական կազմակերպություններ Հայաստանից և 7-ը Արցախից:
Փառատոնի ընթացքում անցկացվելու է մրցութային ծրագիր` «Հայաստանը ձեր աչքերով», «Ոսկե տակառիկ 2011» և «Լավագույն տնական գինի» անվանակարգերում: Իսկ հոկտեմբերի 10-ին Հայաստանի գինեգործների համար վարպետության դասեր կանցկացնի Մարսելից ժամանած Սերժ Ղուկասյանը:
Երրորդ տարին անընդմեջ փառատոնի կազմակերպիչներին աջակցում է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը, և փառատոնի անցկացման համար պետությունը կազմակերպիչներին է տրամադրել շուրջ 3 մլն դրամ: Առաջիկա փառատոնին կմասնակցի անձամբ ՀՀ վարչապետը, ինչպես նաև ՀՀ մշակույթի նախարարը, ՀՀ-ում օտարերկրյա դեսպանատների աշխատակիցներ ու քաղաքական գործիչներ:

На родине виноделия, в селе Арени сегодня проходит традиционный фестиваль
В общине Арени Вайоцдзорской области сегодня проходит традиционный фестиваль вина. Село примет множество гостей, государственных деятелей и обычных граждан. Изготовители вина покажут гостям традиционные способы отжимки винограда и изготовления вина, угостят их вином из своих погребов, а также национальными блюдами. Фестиваль будет сопровождаться национальными песнями и танцами.
В прошлые годы число гостей фестиваля составило 2500-3000 человек, в этом году ожидается около 5000 гостей. Будут гости из России, Украины, Эстонии, Испании и Франции.
В фестивале примут участие 80 сельских хозяйств из Арени, 8 винодельческих компаний из Армении и 7 из Арцаха.
В рамках фестиваля уроки мастерства проведет винодел из Марселя Серж Гукасян, состоятся также всевозможные конкурсы.
Фестиваль проходит при поддержке министерства экономики Армении, и на его проведение выделено 3 миллиона драмов. Фестиваль посетит премьер-министр Армении, министр культуры, представители дипмиссий.
Напомним, что Арени является традиционным винодельческим центром Армении, вино здесь производят издревле. В ходе археологических раскопок в пещере Арени-1 была обнаружена винодельня, которая по оценке специалистов имеет возраст 6100 лет и является на сегодняшний день самой древней в мире.