Իռլանդիայի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Ջովաննի Տրապատոնին վստահ է, որ իր սաները կկարողանան հաջողության հասնել Հայաստանի ընտրանու հետ այսօր կայանալիք վճռորոշ խաղում: Նշենք, որ իռլանդացիներին կբավարարի նաև ոչ-ոքի արդյունքը, իսկ հայ ֆուտբոլիստներին միայն հաղթանակը հնարավորություն կտա մրցաշարային աղյուսակում շրջանցել Իռլանդիայի գլխավոր թիմին և զբաղեցնել երկրորդ հորիզոնականը:
«Երբ այստեղ եկա, ինձ ցույց տվեցին իռլանդական թիմի խաղի տեսագրությունը, որը հաշվի մեջ առջևում էր, սակայն գրոհում էր 8 ֆուտբոլիստներով,- Տրապատոնիի խոսքերը մեջբերել է «Sky sports»-ը:- Նույնը տեղի ունեցավ, երբ ես ղեկավարում էի «Բենֆիկան»: Երկրպագուներն առաջ էին մղում թիմին, իսկ արդյունքում խաղադաշտի 30 մետր հատվածում 18 խաղացողներ էին կենտրոնացել: Իսկ դա նշանակում է, որ մնացած 80-ն ազատ է, ինչը շատ վտանգավոր է: Մենք պետք է անենք այն, ինչ ցանկանում ենք անել: Դա հասունության ցուցանիշ է: Մեր թիմի, ֆուտբոլիստների համար լավ հնարավորություն կա` ապացուցելու սեփական հասունությունը, և մենք կարող ենք ցանկալի արդյունքի հասնել: Միայն արդյունքը նշանակություն ունի»:
Տրապատոնին իր ֆուտբոլիստներին կոչ է արել հույսեր չկապել այն փաստի հետ,. որ խաղալու են սեփական մարզադաշտում: Նրանք միայն մեկ խնդիր ունեն` հաղթել, իսկ եթե պարտվեն, հրաժեշտ կտան մայրցամաքային առաջնությանը: Այս մասին գրում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք տխուր փորձ ունենք. երբ տարվում ենք գրոհներով, հակագրոհներ ենք բաց թողնում ու պատժվում: Դա չպետք է կրկնվի: Պետք է հիշենք, որ եթե զիջենք Հայաստանի հավաքականին, կզրկվենք փլեյ-օֆֆում ուղեգրի համար պայքարելու հնարավորությունից: Հայերը կձգտեն հարձակվել` 3 միավոր վաստակելու համար, իսկ մենք պետք է սառնասիրտ ու հաշվենկատ գործենք»,- նշել է Տրապատոնին:

Джованни Трапаттони: Армения является реальной угрозой
Главный тренер сборной Ирландии Джованни Трапаттони уверен, что предстоящая игра с Арменией в рамках отборочного турнира чемпионата Европы-2012 покажет уровень зрелости его подопечных.
На пресс-конференции итальянец призвал игроков не отвлекаться на "неистовство родных трибун", так как перед сборной поставлена задача - победить любой ценой, ведь поражение в решающем матче с Арменией может стоить ирландцам путевки в стыковые матчи. Наставник ирландцев рассказал, что когда он только начинал тренировать сборную, в атаке могли участвовать до 8 игроков.
"То же самое было, когда я возглавлял "Бенфику". Болельщики так сильно подбадривали команду, что на финальных 30-ти метрах собиралось до 18 игроков. Это означает, что 80 метров поля были совершенно пустыми, и это очень, очень опасно, - отметил Трапаттони. - Зрелость заключается в том, чтобы делать то, что мы хотим. Для нашей команды и наших игроков это хороший экзамен. Мы должны показать, что мы сможем добиться того, чего хотим". "Все, что имеет значение - результат", - подытожил главный тренер.
"Армения является реальной угрозой. Да, у них нет суперзвезд в команде, но все они игроки высокого класса. Они доказали это, забив в последних трех матчах 11 голов, - заявил вратарь. - Но мы надеемся, что нам удастся проверить их на другом конце поля. У нас в запасе несколько игроков, которые также умеют забивать".