«Արդեն վեց տարի է գալիս եմ Հայաստան ու կարող եմ հստակորեն ասել, որ գինու որակը բարելավվել է, գինին իր ճիշտ տեղն է գրավում»,- այս մասին ասուլիսում ասաց ֆրանսահայ 2008թ-ի լավագույն սոմելյեն, սոմելյեների միջազգային մրցույթի դափնեկիր, գինու ու ուտելիքի գիտակ, մատռվակ Սերժ Ղուկասյանը:
Համեմատելով այլ երկրների (Չիլի, Արգենտինա) հետ, նա ասաց, որ հայկական գինին կարող է մրցել այլ երկրների գինիների հետ, միջին գամայում հաստատ կարող է գործել: Նա համոզված է, որ մի տասը տարի անց, երբ ավելի զարգանան գիտելիքները, սարքավորումներն ավելի կատարելագործվեն, ավելի որակյալ գինի կարտադրվի Հայաստանում:
Ասուլիսին ներկա Գինեգործների միության նախագահ Ավագ Հարությունյանն ասաց, որ աշխարհի 70 երկիր գինի է խմում, Հայաստանը սպառման առումով 64 տեղում է:

“It’s almost six years I visit Armenia and can confidently say that the quality of Armenian wine has improved,” said Serge Ghoukassian, laureate of international contest for sommeliers, wine and food connoisseur, cupbearer.
Comparing the industry with other foreign countries (Chile, Argentina) the expert has said that Armenian wine can compete with the wine of other countries.
Avag Harutyunyan, the chairman of the Union for Wine Makers, said that 70 countries in the world drink wine and Armenia is in the 64th horizontal.