Նույնիսկ ամենավատ երազում այս ամենը հնարավոր չէր տեսնել, սակայն այն իրականություն է: Ոչ ոք չէր կարող սպասել, որ Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Վարդան Մինասյանը կփոխի հաղթական կազմը` մեկնարկային կազմում խաղադաշտ դուրս բերելով Էդգար Մալաքյանին և պահեստայինների նստարանին թողնելով Արթուր Եդիգարյանին: Չէինք կարող ենթադրել, որ Ռոման Բերեզովսկին արդեն 26-րդ րոպեին կհեռացվի խաղադաշտից տուգանային հրապարակի սահմաններից դուրս, իբր, ձեռքով խաղի համար, որ նրա փոխարեն խաղադաշտ դուրս կգա Արսեն Պետրոսյանը և սխալ թույլ կտա երկրորդ գոլային դրվագում, որ Վալերի Ալեքսանյանն էլ գնդակը միամիտ կուղարկի սեփական դարպասը մի իրավիճակում, երբ, թվում է, սպառնալիքն արդեն չեզոքացվել էր…
Այնպիսի տպավորություն է, որ այս երեկո ամեն ինչ միավորվել էր` հայկական հեքիաթն ավարտելու համար: Նույնիսկ` մրցավարը, ով կասկածելի բազմաթիվ որոշումներ կայացրեց, նաև կոպիտ սխալներ թույլ տվեց: Դեռ խաղից առաջ երկրպագուները, հատկապես` ռուսները, մեզ խորհուրդ էին տալիս զգուշանալ մրցավարից, քանզի Եվրոպական ֆուտբոլային ասոցիացիաների միությունն Իռլանդիային եզրափակչի ուղեգիր է պարտք և բանի տեղ չի դնի հայերի ձգտումները` համարելով, որ նրանք արդեն բավական չափով առաջընթաց են արձանագրել և պետք է բավարարվեն այսպիսի վերելքով, քանզի խմբում գրավել են երրորդ տեղը: Թե որքանով է դա համապատասխանում ճշմարտությանը, ոչ ոք չի կարող ասել, բայց գոնե կարող ենք փաստել, որ մրցավարի գործողություններն առնվազն կասկածելի էին, եթե ոչ միտումնավոր:
Բայց վերադառնանք բուն խաղին: Մեկնարկային րոպեները ցույց տվեցին, որ հայ ֆուտբոլիստները վճռական են տրամադրված: Նրանք ոչնչով չէին զիջում մրցակցին, ավելին` տիրում էին նախաձեռնությանը և աստիճանաբար վերահսկողություն էին հաստատում խաղադաշտի կենտրոնում: Մինչև 15-րդ րոպեն կողմերը մեկական հնարավորություն փոխանակեցին: Նախ Քևին Դոյլի հարվածից հետո Բերեզովսկին որսաց գնդակը, իսկ այնուհետև Յուրա Մովսիսյանը հայտնվեց կրակագծում, սակայն այդ դրվագում գրագետ գործեց Շեյ Գիվենը` դուրս գալով տեղից և խանգարելով հայ հարձակվողին:
Իսկ հետո սկսվեց մղձավանջը: Էդգար Մալաքյանի սխալի արդյունքում Ռոման Բերեզովսկին, իբր, ձեռքով խաղաց տուգանային հրապարակի սահմաններից դուրս և միանգամից պատժվեց կարմիր քարտով: Անմիջապես վերադասավարում կատարվեց: Էդգար Մալաքյանին փոխարինեց դարպասապահ Արսեն Պետրոսյանը:
Այստեղ հարկ է նշել, որ մեր թիմի մարզչական շտաբը որոշել էր Հենրիխ Մխիթարյանին կրկին հետ քաշել հենակետային կիսապաշտպանի գոտի: Ի սկզբանե հայտնի էր, որ դաշտի տերերն առաջին հերթին կաշխատեն սեփական դարպասի պաշտպանության ուղղությամբ, իսկ հետո առիթները կօգտագործեն` հակագրոհներ կազմակերպելու համար: Եվ այս պարագայում, հավանաբար, անհրաժեշտ էր պահպանել նախորդ հանդիպման կազմը` ցուցադրելով ավելի հարձակողական ֆուտբոլ: Ինչո՞ւ որոշեցինք այս անգամ զիջել նախաձեռնությունը մրցակցին, առավել ևս, որ այդ թիմն ամենևին էլ պատրաստ չէր` ընդունելու այն:
Բազմաթիվ «ինչուներ» կան, որոնք պատասխանի կարիք ունեն: Քավ լիցի, ոչ մեկին մեղադրելու ցանկություն չունեմ, որովհետև բոլորն էլ կարող են սխալվել, որովհետև այս ընտրական փուլի ընթացքում մենք արդեն տոնել ենք մեր մեծագույն հաղթանակը: Բայց ճիշտ են ասում, որ ախորժակն ուտելիս է բացվում, իսկ ամենահամեղ պատառն այնքան շոշափելի էր թվում…
Ինչևէ, 26-րդ րոպեին Ռոման Բերեզովսկին իրավիճակը փրկելու համար ձեռքով խաղաց և հեռացվեց խաղադաշտից: Տուգանային հարվածը Մակգիդիի կատարմամբ բավական վտանգավոր էր, բայց գնդակը շեղությամբ լքեց դաշտի սահմանները: Այնուհետև արդեն դաշտի տերերն էին պրեսինգ կիրառում խաղադաշտի կենտրոնում և ուղիներ էին որոնում դեպի մեր թիմի դարպասը: Բայց դա անում էին անշտապ` չմոռանալով պաշտպանության մասին: Նույնիսկ թվային առավելության պայմաններում նրանք չէին ցանկանում ստաձնել «առաջին ջութակի» դերը:
Րոպեներն անցնում էին, և մի պահ թվաց, որ նույնիսկ 10 հոգով մեր ընտրանին կարող է լուծել իր գերխնդիրը: Եվ եթե առաջին խաղակեսում տեղի չունենար այդ թյուրիմացությունը… եզրից կատարված փոխանցումից հետո գնդակի ընթացքը դանդաղեցվեց: Մրցակցի խաղացողներից ոչ ոք այդ պահին չէր կարող միջամտել իրադարձություններին, իսկ առաջինը գնդակին հասած Վալերի Ալեքսանյանը շտապողականության արդյունքում այն ուղարկեց սեփական դարպասը` 0:1:
Երկրորդ խաղակեսի մեկնարկում հայ ֆուտբոլիստներն ակտիվացան` փորձելով փրկել իրավիճակը: Սակայն շուտով մրցակցի ճնշման տակ կրկին հետ քաշվեցին: Իսկ 60-րդ րոպեին Մակգիդիի` եզրից կատարած փոխանցումից հետո Արսեն Պետրոսյանը սխալվեց, և Ռիչարդ Դաննը գրավեց մեր թիմի դարպասը` 0:2: Չանցած երկու րոպե` Հենրիխ Մխիթարյանը կրճատեց հաշվի տարբերությունը: Մեր հավաքականը այնուհետև անընդհատ գրոհում էր, իսկ իռլանդացիները հուսալիորեն պաշտպանվում էին, և երբ առիթը ներկայանում էր, իհարկե, չէին զլանում հակագրոհել: Հաշվի մեջ նոր փոփոխություններ չկատարվեցին: Հաղթելով 2:1 հաշվով` Իռլանդիայի հավաքականը զբաղեցրեց երկրորդ տեղը և իրավունք նվաճեց ուղեգրի համար պայքարել անցումային խաղերում: Իսկ մեր ազգային թիմը պետք է դասեր քաղի այս ամենից և փորձի «կրակել» աշխարհի 2014թ. առաջնության ընտրական փուլում:
Իռլանդիա-Հայաստան` 2:1 (1:0)
Իռլանդիա- Շեյ Գիվեն, Շոն Սենտ Լեջեր, Սթիվեն Կելլի, Ջոն Օ’Շի, Ռիչարդ Դանն, Գլենն Ուիլան (Կիտ Ֆեհի, 76), Էյդեն Մակգիդի (Սթիվեն Հանտ, 67), Կիտ Էնդրյուս, Քևին Դոյլ, Սայմոն Քոքս (Ջոնաթան Ուոլտերս, 80), Դամիեն Դաֆֆ:
Հայաստան- Ռոման Բերեզովսկի, Սարգիս Հովսեփյան, Կառլեն Մկրտչյան, Մարկոս Պիզելի (Էդգար Մանուչարյան, 53), Էդգար Մալաքյան (Արսեն Պետրոսյան, 28), Գևորգ Ղազարյան (Արթուր Սարկիսով, 62), Յուրա Մովսիսյան, Հրայր Մկոյան, Վալերի Ալեքսանյան, Հենրիխ Մխիթարյան, Լևոն Հայրապետյան:
Գոլերը` Վալերի Ալեքսանյան, ինքնագոլ, 43 (1:0), Ռիչարդ Դանն, 59 (2:0), Հենրիխ Մխիթարյան, 62 (2:1):
Ք. Դուբլին, 11 հոկտեմբերի 2011 թ., «Ավիվա» մարզադաշտ:
Մրցավար` Էդուարդո Իտուրալդե Գոնսալես (Իսպանիա):
Օգնականներ` Ռոբերտո դել Պալոմար, Խուան Յուստե Խիմենես (Իսպանիա):
4-րդ մրցավար` Սեսար Մունիս Ֆեռնանդես (Իսպանիա):
Զգուշացվեցին` Սթիվեն Կելլի (13), Արսեն Պետրոսյան (44), Շոն Սենտ-Լեջեր (61), Վալերի Ալեքսանյան (64), Կիտ Էնդրյուս (66), Քևին Դոյլ (69), Քևին Դոյլ (81), Դամիեն Դաֆֆ (84):

Даже в самом кошмарном сне не приснилось бы то, что случилось накануне вечером на самом деле. Никто не ожидал, что главный тренер сборной Армении Вардан Минасян поменяет стартовый состав и выведет на поле Эдгара Малакяна, оставив на скамье запасных Артура Едигаряна. Невозможно было предположить, что Роман Березовский уже на 26 минуте матча будет удален с поля якобы «за игру руками» за пределами штрафной площадки, что вместо него на ворота встанет неопытный Арсен Петросян и допустит ошибку во втором голевом эпизоде, и что Валерий Алексанян случайно пошлет мяч в собственные ворота в тот момент, когда казалось, что угроза уже нейтрализована…
Сложилось такое впечатление, что в этот вечер все объединилось для того, что армянская сказка завершилась. Даже судья, принявший несколько сомнительных решений и допустивший ряд грубых нарушений. Еще до начала игры болельщики, в основном, русские, советовали нам опасаться судьи, поскольку Союз европейских ассоциаций футбола должен Ирландии путевку на чемпионат Европы. Они предупредили, то судья не будет считаться со стремлениями армян, считая, что они и так уже достаточно прогрессировали, и должны быть удовлетворены таким подъемом, поскольку заняли третье место в группе. Насколько это соответствует действительности, никто сказать не может, но мы можем констатировать, что действия судьи как минимум были сомнительными, если не преднамеренными.
Но вернемся к самой игре. Начало матча показало, что армянские футболисты настроены решительно. Они ничем не уступали сопернику, более того, владели инициативой, и постепенно устанавливали контроль в центре поля. До 15-ой минуты стороны обменялись двумя голевыми возможностями. Сначала Березовский поймал мяч Кевина Дойла, а затем Юра Мовсисян оказался на линии огня, но грамотно сыграл Шей Гивен, который помешал нашему футболисту.
А потом начался кошмар. Из-за ошибки Эдгара Малакяна Роман Березовский вышел за пределы штрафной. Испанский судья Гонсалес удалил армянского вратаря с поля якобы «за игру рукой» вне пределов штрафной. Пришлось перестраивать команду: вместе с Березовским поле покинул Эдгар Малакян, у ворот встал Арсен Петросян.
Следует отметить, что тренеры нашей команды еще до начала матча приняли решение отвести Генриха Мхитаряна на линию полузащитников. С самого начала было известно, что хозяева поля в основном будут играть на защиту своих ворот, используя удобные моменты для контратак. И при таком раскладе следовало сохранить прежний состав команды, демонстрируя атакующий футбол. Почему мы решили уступить инициативу сопернику, тем более, что он не готов был ее принять?
Есть множество «почему», которые нуждаются в ответе. У нас нет желания кого-либо обвинять, поскольку могут ошибиться все, поскольку в отборочном этапе мы уже одержали нашу крупнейшую победу. Но верно сказано: аппетит приходит во время еды, а самый лакомый кусочек казался столь досягаемым…
Итак, на 26-ой минуте Роман Березовский попытался спасти положение, и был удален с поля. Штрафной удар в исполнении Макгиди был довольно опасным, но мяч покинул границы поля. Затем хозяева поля стали применять прессинг в центре поля, и искали пути к нашим воротам. Но делали это не спеша, не забывая об обороне. Даже имея числовое преимущество, они не желали брать на себя роль «первой скрипки».
Минуты шли, и в некий момент показалось, что даже вдесятером наша команда в состоянии решить поставленную перед ней сверхзадачу. Если бы в первом тайме не произошло это недоразумение… После передачи с края поля ход мяча был замедлен. Никто из соперников не мог в этот момент вмешаться, и мяч прошел бы мимо ворот, если бы подоспевший Валерий Алексанян из-за спешки не направил мяч в собственные ворота -0:1.
В начале второго тайма армянские футболисты активизировались, пытаясь спасти положение. Но вскоре отступили под натиском противника. На 60-ой минуте гол забил Ричард Данн – 0:2. Спустя две минуты Генрих Мхитарян сократил разрыв в счете – 1:2. После этого наша команда постоянно атаковала, а ирландцы надежно защищались, а когда появлялся повод, они шли на контратаки. Но счет остался неизменным.
Победив со счетом 2:1, сборная Ирландии заняла второе место в группе и получила право побороться за путевку на Евро-2012 в стыковочных играх. А наша национальная сборная должна усвоить уроки, и попытаться «выстрелить» в отборочном туре «Евро-2014».