BBC-ին ապացույցներ է ներկայացրել բռնցքամարտի առաջնությունում Ադրբեջանի կողմից կաշառք տալու վերաբերյալ
Oլիմպիական խաղերում ադրբեջանցի բռնցքամարտիկներին մեդալներ ապահովելու համար` Ադրբեջանի իշխանության կողմից կաշառք տալու ապացույցները հրապարակվել են: BBC-ն հաստատել է, որ 2012 թ.-ին Լոնդոնի օլիմպիական խաղերում երկու ոսկե մեդալի դիմաց միլիոնավոր դոլարներ փոխանցելու վերաբերյալ ապացույցները ներկայացրել է AIBA-ի պաշտոնյային և Միջազգային օլիմպիական կոմիտեին: Այս մասին հայտնում է «Ենի Մուսավաթ» թերթը:
BBC-ն հայտնում է, որ հիշյալ փաստաթղթերն անցյալ շաբաթ հանձնել են AIBA-ի պաշտոնյա Թոմ Վիրգեթսին: Փաստաթղթերի մեջ տեղ են գտել նաև Ադրբեջանի պաշտոնական դեմքերի հետ գրագրությունները և գումարը տրվելու վերաբերյալ պայմանագրի նախագիծը:
Նշենք, որ վերջերս BBC-ն հայտնել էր, որ ադրբեջանցի բռնցքամարտիկներին մեդալներ ապահովելու համար` Ադրբեջանի արտակարգ իրավիճակների նախարար Քեմալադդին Հեյդարովն իր մարդկանց միջոցով 9 մլն դոլար կաշառք է տվել Բռնցքամարտի միջազգային օլիմպիական կոմիտեին:

«Ени Мусават»: BBC предоставил AIBA доказательства о покупке Азербайджаном золотых медалей
Опубликованы доказательства в связи со скандалом вокруг взятки, которую власти Азербайджана дали за обеспечение своих боксеров двумя золотыми медалями на лондонской Олимпиаде в 2012 году. Телеканал BBC подтвердил, что предоставил в AIBA и Олимпийский комитет факты получения миллионов долларов Международной ассоциацией любительского бокса взамен на 2 олимпийские медали для сборной Азербайджана. Об этом сообщает газета «Ени Мусават».
Как сообщает BBC, документы на прошлой неделе были переданы официальному представителю AIBA Тому Вигетсу. В папке с доказательствами есть также переписка с официальными лицами Азербайджана и проект договора о передаче суммы.
Предыдущий материал: «BBC Newsnight»: За золотые олимпийские медали Азербайджан заплатил международной организации бокса $9 млн.