Սփյուռքահայ ֆերմերները կհավաքվեն Հայաստանում
Հոկտեմբերի 14-16-ը Երևանում անցկացվելու է հայ ֆերմերների ագրոֆորում: Լրագրողների հետ հանդիպմանը գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը հայտարարեց, որ ֆորումին կմասնակցեն ինչպես հայաստանցի, այնպես էլ այլ երկրներում ապրող հայ ֆերմերները:
Նախատեսված է, որ կոնֆերանսին մասնակցելու են 1200 ֆերմերային տնտեսություններ, իսկ սփյուռքից` 40 հայ ֆերմերներ, ինչպես նաև նախարարության հետ համագործակցող միջազգային կառույցներ: Հայաստան ժամանած ֆերմերները կայցելեն նաև Ծիծեռնակաբերդ ու Խոր Վիրապ, կմասնակցեն Արարատի մարզում անցկացվելիք «Բերքի տոն»-ին: Ի դեպ, այս տարի «Բերքի տոն» է անցկացվելու Երևանի սրտում` Հյուսիսային պողոտայում:
Լինելու է գինու, մեղրի, հյութերի համատես, որից հետո, նախարարի հաղորդմամբ, ժամը 5-ին հենց Հյուսիսային պողոտայում նախատեսված է համերգային միջոցառում, իսկ ավելի ուշ Մարզահամերգային համալիրում` մեծ համերգ:
«Հոկտեմբերի 16-ին Հայաստանում առաջին անգամ նշվելու է գյուղատնտեսական աշխատողի օր, որը համընկնում է Պարենի միջազգային օրվան»,-շեշտեց Ս. Կարապետյանը:

Diaspora farmers to gather together in Armenia
Agro Forum of Armenian Farmers will be held in Yerevan from October 14 to 16. Farmers residing in Armenia as well as Diaspora farmers will participate in the forum, Minister of Agriculture Sergo Yeritsyan told reporters in Yerevan.
The forum will host 1200 farm households. 40 Diaspora farmers as well as international organizations cooperating with the Ministry will participate in the forum. The Diaspora farmers will visit Tsitsernakaberd and Khor Virap, will attend Harvest Festival in Ararat region. Yerevan’s Northern Avenue will also host Harvest Festival this year.
According to the Minister, Agricultural Workers Day will be marked for the first time in Armenia on October 16. World Food Day is also marked on this day.