Սփյուռքահայ ֆերմերները կհավաքվեն Հայաստանում
Հոկտեմբերի 14-16-ը Երևանում անցկացվելու է հայ ֆերմերների ագրոֆորում: Լրագրողների հետ հանդիպմանը գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը հայտարարեց, որ ֆորումին կմասնակցեն ինչպես հայաստանցի, այնպես էլ այլ երկրներում ապրող հայ ֆերմերները:
Նախատեսված է, որ կոնֆերանսին մասնակցելու են 1200 ֆերմերային տնտեսություններ, իսկ սփյուռքից` 40 հայ ֆերմերներ, ինչպես նաև նախարարության հետ համագործակցող միջազգային կառույցներ: Հայաստան ժամանած ֆերմերները կայցելեն նաև Ծիծեռնակաբերդ ու Խոր Վիրապ, կմասնակցեն Արարատի մարզում անցկացվելիք «Բերքի տոն»-ին: Ի դեպ, այս տարի «Բերքի տոն» է անցկացվելու Երևանի սրտում` Հյուսիսային պողոտայում:
Լինելու է գինու, մեղրի, հյութերի համատես, որից հետո, նախարարի հաղորդմամբ, ժամը 5-ին հենց Հյուսիսային պողոտայում նախատեսված է համերգային միջոցառում, իսկ ավելի ուշ Մարզահամերգային համալիրում` մեծ համերգ:
«Հոկտեմբերի 16-ին Հայաստանում առաջին անգամ նշվելու է գյուղատնտեսական աշխատողի օր, որը համընկնում է Պարենի միջազգային օրվան»,-շեշտեց Ս. Կարապետյանը:

14-16 октября в Ереване состоится агрофорум армянских фермеров со всего мира. Об этом в беседе с журналистами сообщил министр сельского хозяйства Армении Серго Карапетян.
Предполагается, что в форуме примут участие 1200 фермерских хозяйств из Армении и 40 армянских фермеров из-за рубежа, а также представители международных структур, которые сотрудничают с министерством сельского хозяйства Армении.
У фермеров будет и культурная программа: они посетят Цицернакаберд и Хор Вирап, примут участие в Празднике урожая в Араратской области. Кстати, в этом году Праздник урожая пройдет также в центре Еревана – на Северном проспекте.
Состоится дегустация соков, вина и меда, после чего, по словам министра, в 17.00 на Северном проспекте состоится концерт под открытым небом, после чего вечером в СКК будет дан большой концерт.
«16 октября впервые в Армении будет отмечаться день сельского работника, который совпадает с международным Днем продовольствия», - сообщил С. Карапетян.