Ֆիքսված հեռախոսկապի մասով կիրառվելու են այլընտրանքային փաթեթային լուծումներ
ՀՀ-ում առաջին անգամ կարգավորման պրակտիկայում ֆիքսված հեռախոսկապի մասով կիրառվել է այլընտրանքային փաթեթային լուծումներ, որոնք, ըստ էության, նոր առաջարկներ են ու նոր խոսք: Այս մասին ասուլիսում հայտարարեց Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի անդամ Սամվել Արաբաջյանը:
«Բավականին լուրջ ու երկարատև քննարկումներ ենք ունեցել «ԱրմենՏել» ընկերության հետ և հոկտեմբերի 19-ին նախատեսող հանձնաժողովի նիստում որոշում կընդունվի: Կարծում եմ, որ փաթեթային լուծումները լավ հնարավորություն կտան օգտագործողներին ընտրություն կատարել` թե որ տարիֆային պլանն է իրենց համար հոգեհարազատ»,-ասաց նա: Միաժամանակ հավելեց, որ սա ոչ էժանացում է, ոչ էլ թանկացում, այլ ընտրելու հնարավարություն է տալու: Սա ուղղված է Երևանից դուրս ապրող բնակիչներին, ինչը հնարավորություն կտա ակտիվացնել ֆիքսված կապի շուկան մարզերում և շրջաններում: Այն բաժանորդները, ովքեր հիմնականում ֆիքսված հեռախոսկապն օգտագործում են դեպի բջջային կամ միջքաղաքային զանգերի համար, նրանց համար միանշանակ ավելի ձեռնտու է անցնել այս տարիֆային պլանի:
««ԱրմենՏելը», որպես ֆիքսված ծառայությունների մասով դոմինանտ օպերատոր, հետամուտ եղավ, որպեսզի մտածի ու առաջարկի այնպիսի սակագնային պլան, որպեսզի դառնա գրավիչ, ավելանա հեռախոսազանգերի տրաֆիքները: Առաջարկվեց սակագնային պլաններ»,- ասաց Ս. Արաբաջյանը:
Խոսելով ֆիքսված կապի ոլորտում մրցակցության մասին, նա նշեց, որ UCOM ընկերությունը, ինչպես նաև այլ ընկերություններ (50-ից ավել ընկերություն լիցենզիաներ են ստացել) կարող են մրցակցություն ստեղծել «ԱրմենՏելի» համար: «Այս առումով լուրջ իրադարձություններ կլինեն ու լուրջ մրցակցություն կլինի»,- կարծիք հայտնեց ՀԾԿՀ անդամ Ս. Արաբաջյանը:

В Армении абонентам фиксированной связи предложат альтернативные тарифные планы
Впервые в Армении абонентам фиксированной телефонной связи компании “АрменТел” будут представлены альтернативные тарифные планы. Об этом сегодня в ходе пресс-конференции сообщи член Комиссии по урегулированию общественных услуг Самвел Арабаджян.
“По данному вопросу прошли достаточно долгие и серьезные обсуждения, и на предстоящем 19 октября заседании комиссии планируется принять соответствующее решение”, - сказал Арабаджян.
Он добавил, что речь не идет о снижении или повышении тарифа, это просто будет предоставлением абоненту возможности выбрать для себя удобный тарифный план.
По словам Арабаджяна, основная фокус-группа тарифных планов в фиксированной сети - жители регионов, что позволит активизировать здесь рынок фиксированной связи. Член КРОУ отметил, что абонентам, использующим фиксированную связь для осуществления звонков на мобильную и межрегиональную сеть, выгодно перейти на альтернативный тарифный план.
““АрменТел”, как доминирующая на рынке фиксированной связи компания, осознала необходимость внесения гибкости в формирование тарифов для активизации пользования своей фиксированной сетью в регионах и предложила альтернативные тарифные планы”, - сказал С. Арабаджян.