Այսօր «Նովոստիում» լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ «Արարատ-73»-ի ֆուտբոլիստ, ֆուտբոլի վետերանների միության նախագահ Սերգեյ Պողոսյանը անդրադարձավ Եվրոպայի 2012 թ. առաջնության ընտրական փուլի վերջին` Իռլանդիայի ընտրանու հետ Հայաստանի հավաքականի հանդիպմանը:
«Իհարկե, գիտեինք, որ դժվար խաղ է լինելու, որ մեզ միայն հաղթանակ է հարկավոր: Մեր թիմը բավական ուժեղ է և հանդիպումը սկսեց շատ ճիշտ սխեմայով: Իռլանդացիները կոպիտ էին խաղում: Հույս ունեինք, որ մերոնք կհաղթեն: Մինչ այդ Հայաստանի հավաքականն արդեն լավ հանդիպումներ էր անցկացրել և ապացուցել էր, որ ի վիճակի է դուրս գալ անցումային փուլ: Արդյունքը` մի կողմ: Ես խոսում եմ խաղի որակի, ոճի մասին, որը բավական լավ մակարդակի վրա է: Էլ չեմ ասում խփած գոլերի մասին: Ես հարգում եմ մեր թիմի մարզչին, լավ մասնագետ է և համեստ մարդ: Արդեն մեծ փորձ ունի:
Խաղը լավն էր, բայց ինչո՞ւ պարտվեցինք: Մեր ֆուտբոլի պատիվն այս խաղից հետո ավելի բարձրացավ, հավաքականը բարձր պահեց մեր երկրի հեղինակությունը: Մեր ֆուտբոլիստները, անկախ այն բանից, թե ինչպես էր դասավորվում խաղը, խաղացին մինչև վերջ և հատկապես 10 հոգով շարունակում էին մղվել առաջ: Սա ամենակարևորն է:
Մրցավարը շատ վատ դատեց: Նրա շատ որոշումներ ուղղակի սխալ էին: Բերեզովսկու հեռացումը այդ սխալների գագաթնակետն էր: Գնդակը դիպել էր մեր դարպասապահի կրծքին, այլ ոչ թե դեմքին: Մինչդեռ դրանից առաջ իռլանդացի հարձակվողը, ինչպես հետո խոստովանել է, ձեռքով է խաղացել: Եվ եթե նույնիսկ Ռոմանը ձեռքով խաղար, արդեն խախտում եղել էր մրցակցի կողմից»,- հայտարարեց Սերգեյ Պողոսյանը:

С. Погосян назвал испанского арбитра Гонсалеса мастером ошибочного судейства
Испанский арбитр Эдуардо Иттуральдо Гонсалес во время матча сборных Армении и Ирландии по футболу в отборочном туре Евро-2012 ошибался раз за разом, а удаление с поля вратаря армянской команды Романа Березовского – это предел его ошибочного судейства. Об этом сегодня в ходе пресс-конференции заявил чемпион и двукратный обладатель Кубка СССР в составе ереванского «Арарата», председатель Союза футбольных ветеранов Армении Сергей Погосян.
«Арбитр судил очень плохо. Многие его решения были прямыми ошибками. Удаление Березовского – предел этих ошибок. Мяч попал в грудь нашего вратаря, а не в лицо. Между тем, до этого ирландский нападающий, как он сам затем признался, сыграл рукой. И даже если бы Роман сыграл рукой, то нарушение уже было – со стороны соперника», – отметил С. Погосян.
Назвав причины поражения, знаменитый футболист заявил, что, тем не менее, после этой игры авторитет армянской сборной стал еще выше: «Вне зависимости от того, как сложилась игра, наши футболисты играли до конца и даже в количестве 10 человек продолжали наступление. Это самое главное».
«Результат оставим в стороне. Я говорю о качестве игры, стиле, которые находятся на достаточно высоком уровне. Не говоря уже о забитых голах. Я уважаю тренера нашей сборной Вардана Минасяна, он хороший специалист и скромный человек. У него уже большой опыт», – сказал председатель Союза футбольных ветеранов Армении.