Հայաստանի Հանրապետության և Քուվեյթի Պետության կառավարությունների միջև կրթության և գիտության բնագավառներում համագործակցության մասին պայմանագրի, Երևանի պետական համալսարանի և Քուվեյթի համալսարանի միջև փոխգործակցության վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագրի, ինչպես նաև Քուվեյթում ՀՀ դեսպանության և Քուվեյթի համալսարանի տնօրինության միջև կայացած համաձայնության շրջանակներում հոկտեմբերի 1-ին Քուվեյթ են ժամանել ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի ուսանողները մեկ տարի ժամկետով Քուվեյթի համալսարանում արաբերեն լեզվի ուսուցման և կատարելագործման դասընթացներ անցնելու նպատակով:
Քուվեյթում ՀՀ դեսպանությունում կայացած հանդիպման ժամանակ ուսանողները համապարփակ տեղեկատվություն են ստացել երկրի առանձնահատկությունների և ուսուցման համակարգի մասին, ծանոթացան դեսպանության գործունեությանը:
ԱԳՆ մամուլի և տեղեկատվության վարչության հաղորդմամբ, այսուհետ ԵՊՀ ուսանողներն ամեն տարի կարող են ուսուցման հատուկ ծրագրերի, արհեստավարժ մասնագետների և յուրահատուկ մեթոդաբանության շնորհիվ զարգացնել արաբերեն լեզվի, պատմության և գրականության բնագավառի իրենց գիտելիքները Քուվեյթի համալսարանում: Սա Հայաստանի և Քուվեյթի միջև գիտակրթական ոլորտում արձանագրված առաջին միջպետական բնույթի լուրջ ձեռքբերումն է:
Երկու ԲՈՒՀ-երի միջև մոտ ապագայում կյանքի կկոչվեն նաև պրոֆեսորադասախոսական կազմի փոխանակման և համատեղ գիտակրթական փորձերի իրականացման մի շարք նախագծեր:

Группа студентов факультета востоковедения альма-матер Армении – Ереванского государственного университет (ЕГУ) – отбыла в Кувейт для усовершенствования арабского языка и прохождения учебы в кувейтском университете. Договоренность о сотрудничестве в сфере образования и науки была достигнута правительствами двух стран.
Как передает МИД РА, во время встречи в посольстве Армении в Кувейте студенты были ознакомлены с особенностями проживания и учебы в этой стране, а также с деятельностью армянского дипломатического представительства.
Отныне армянские студенты каждый год могут с помощью специальных учебных программ, опытных специалистов и уникальной методики развивать свои познания в области арабского языка, литературы и истории. Тем самым, это первое межгосударственное достижение в научно-образовательной сфере.
Отмечается, что в скором времени начнут действовать ряд программ по обмену профессорско-преподавательским составом и осуществлению совместных научно-образовательных опытов.