Հայազգի աստղագետ Ալեքս Լազարյանի աշխատանքը` աշխարհի ամենահեղինակավոր Նեյչր ամսագրում
Գիտնականների միջազգային մի խումբ կատարել է միջաստղային միջավայրում տաք իոնացված գազի տուրբուլենտության ժամանակագրություն: Այս չափումները Ծիր Կաթնի բաղադրության և ձևաբանության կազմավորման համար պատասխանատու պրոցեսի մասին ավելի խորը պատկերացումներ են տալիս:
Հայտնում են Աստղադիտարանից:
Աշխատանքը վերջերս ընդունվել է աշխարհի ամենահեղինակավոր «Նեյչրե ամսագրում: Ծիր Կաթնում և այլ գալակտիկաներում աստղերի միջև տարածությունը լցված է գազով և փոշով` այն հումքով, որից կազմված են աստղերն ու մոլորակները: Բայց այդ նյութի կողմից ստեղծված տեսարանները, ինչպիսիք են Հաբլի տիեզերական դիտակով ստացված գազափոշային աշտարակները, դեռևս շարունակումեն առեղծված մնալ:
Խմբի անդամ, Վիսկոնսին-Մեդիսոն համալսարանի հայազգի պրոֆեսոր Ալեքս Լազարյանի խոսքով, միջաստղային միջավայրը բազմափուլ համակարգ է, որտեղ մոլեկուլային ամպերի, տարբեր ջերմաստիճաններ ու խտություններ ունեցող դիֆուզ գազի միջև կան բարդ փոխազդեցություններ, ինչպես նաև մագնիսական դաշտերը թափանցում և զգալիորեն ազդում են բոլոր փուլերի վրա:
Միջաստղային միջավայրի դինամիկան հասկանալը շատ կարևորէ, որովհետև այն պատասխանատու է գալակտիկաներում ընթացող հիմնական պրոցեսներից մեկի` աստղառաջացման համար: Կատարված նոր ուսումնասիրություններն օգնեցին ստեղծել միջաստղային միջավայրի նոր պատկեր՝ բացահայտելով գերձայնային արագություններով ծայրահեղ անկանոն շարժվող գազի և փոշու հատկությունները:

Работа астронома Алекса Лазаряна в авторитетном журнале «Nature»
Работа группы астрономов, в том числе профессора университета Висконсин-Медисон Алекса Лазаряна, принята на публикацию в один из авторитетнейших научных журналов «Nature». Об этом сообщает Бюраканская обсерватория.
Группа ученых составила хронологию турбулентности горячего ионизированного газа в межзвездной среде. Эти измерения дают более глубокие представления о процессе, ответственном за состав и форму Млечного пути.
В Млечном пути и других галактиках расстояние между звездами заполнено газом и пылью – тем же веществом, из чего состоят звезды и планеты. Но картины, создаваемые этим веществом, как например, полученные телескопом Габл газопылевые башни, все еще остаются загадкой.
По словам профессора Алекса Лазаряна, межзвездная среда является многоэтапной системой, в которой существует сложное взаимодействие между молекулярными облаками и диффузными газами с разной температурой и плотностью, на все этапы заметно воздействуют также магнитные поля.
Очень важно понять динамику межзвездной среды, поскольку она ответственна за процесс возникновения звезд. Новые исследования помогли создать новую картину межзвездной среды, выявив свойства беспорядочно движущихся со сверхзвуковыми скоростями газа и пыли.