Այսօր մայրաքաղաքում կայացել է arteria.am կայքի շնորհանդեսը: arteria.am-ը վերլուծական, քննադատական կայք է, կազմակերպիչների խոսքերով, ակտուալ է, քանի որ այն արձագանքելու է այն ամենին, ինչ տեղի է ունենում ոչ միայն մշակութային, այլև առօրյա կյանքում:
Ինչպես իր ողջույնի խոսքում հայտնեց Եվրազիա հինադրամի տնօրեն Գևորդ Տեր-Գաբրիելյանը, դեռևս երկու տարի առաջ քննարկումներից մեկի ժամանակ, թե մտքի ազատության տեսակետից ինչ է այսօր պակասում Հայաստանին, մասնակիցներն եկել էին այն եզրահանգմանը, թե պակասում է քննադատությունը: Իսկ երբ «Հայ գրքի կենտրոն» ՀԿ-ի ղեկավար Մկրտիչ Մաթևոսյանը առաջարկեց ստեղծել վերլուծական կայք, Եվրազիայի համագործակցության հիմնադրամը պատրատակամությամբ դեմ գնաց նախաձեռնությանը:
Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում կայքի կազմակերպիչներից մեկը, գրականագետ Սիրանուշ Դվոյանը հայտնեց, թե միևնույն երևույթի կամ հարցի նկատմամբ տարբեր հայացքների քննադատական ռեֆլեքսիայի անհրաժեշտություն է եղել, և այդ իսկ տրամաբանությամբ կայքը բաժանված է ոչ թե ավանդական բաժինների`գրականագիտություն, երաժշտագիտություն, մշակութաբանություն, այլև դասակարգված է մեթոդական սկզբունքով:
«Պատասխաններից առավել հարցերի որոշակի շրջանակը և դրանց մոտենալու մեթոդաբանություններն են սկսում դառնալ առավել հետաքրքիր, ինչու ոչ` կարևոր նաև: Դիտանկյունների փոփոխությունները, ֆիքսումների հաճախականությունն ու անկայունությունը, հռետորական բազմազանություններն իրականությունը տեսնելու ու վերարտադրելու ազատություններ ու հրճվանքներ են մի կողմից: Իսկ մյուս կողմում փոքրիկ արարքներով մեծ աշխարհի շարունակական կառուցմանը մասնակից լինելու պատասխանատվությունն է», - ասված է կայքի խմբագրական հոդվածում:
Հայտնի կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանը իր ողջույնի խոսքում ևս նշեց, թե նման հրատարակչության ստեղծումը, էլեկտրոնային, թե տպագիր, պահանջված է, քանի որ վաղուց էր անհրաժեշտ հասկանալ, որ «երաժշտությունը դա կամակոր կին չէ, որին դիֆիրամբներ է պետք նվիրել, այլ պետք է խոսել լրջորեն», իսկ այս կայքը հնարավորություն է ընձեռում այդ լուրջ խոսքն ասելու համար:
Պաշտոնական խոսքերից և շնորհավորանքներից հետո կայքի կոմիքսների և ծաղրանկարների բաժնի ղեկավար Լևոն Գյուլխասյանը մոտեցել էկրանին, որի վրա խոշոր պլանով ցուցադրված է եղել կայքը և սկսել է նկարել: Հարցին, թե ինչ է անում, Գյուլխասյանը պատասխանել է. «երբ էկրանը կմարի, դուք կտեսնեք, թե ինչ է իրականում իրենից ներկայացնում մեր կայքը» և առաջարկել է մասնակցել կայքի կենդանի ստեղծման աշխատանքներին:

Гостей презентации нового сайта arteria.am встречала на лестницах надпись «даблю, даблю, даблю точка артериа точка эйем», и эта надпись уже настраивала на встречу с чем-то необычным.
arteria.am – аналитический, критический сайт, и по словам организаторов, он не злободневен, но актуален, поскольку это реакция на все то, что происходит в культурной, а также в повседневной жизни.
Как сообщил в своем приветственном слове директор Фонда сотрудничество Евразия (спонсор проекта) Геворг Тер-Габриелян, еще два года назад в ходе дискурса по поводу того, чего не хватает Армении в плане свободы мысли, участники пришли к выводу, что не хватает критики. А когда председатель НПО «Центр армянской книги» Мкртыч Матевосян предложил создать аналитический сайт, Фонд сотрудничества Евразия с готовностью на это откликнулся.
Как пояснила в беседе с корреспондентом panorama.am одна из организаторов сайта, литературовед Сирануш Двоян, ощущалась необходимость в критической рефлексии, в разных взглядах на один вопрос или явление, и поэтому сайт поделен не на привычные разделы – литературоведение, искусствоведение, музыковедение и т.д., он поделен на разделы по методологии.
«Круг вопросов и методология подхода к вопросам становятся интереснее самих ответов на вопросы, и почему бы и нет, важнее, чем сами вопросы. Смена ракурсов, частота и нестабильность фиксации, риторическое множество с одной стороны являются свободой видения и воспроизводства действительности. А с другой стороны – ответственностью участия своими маленькими действиями в последовательном построения большого мира», - говорится в редакционной статье на сайте.
Известный композитор Тигран Мансурян также в своей приветственной речи отметил, что рождение такого издания, печатного или электронного, является востребованным, поскольку давно уже пора понять, что «музыка, не капризная дама, которой надо петь дифирамбы, о ней надо говорить серьезно», и этот сайт предоставляет возможность серьезного разговора.
Есть здесь место и для современной литературы – книгу поэтессы Марине Петросян предваряет критическая статья, а саму книгу можно прочитать прямо здесь на сайте, листая ее при помощи специальной программы.
По завершении официальных речей и поздравлений руководитель раздела комиксов и карикатуры - «бадабада» Левон Гюльхасян подошел к экрану, на котором был спроецирован сайт, и стал его разрисовывать. На вопрос, что он делает, Л. Гюльхасян ответил: «Когда погаснет экран, вы увидите, что есть наш сайт на самом деле» и предложил присоединиться к нему и принять участие вот в таком живом создании сайта.