Երևանի պետական համալսարանի և Թեհրանի համալսարանի ռեկտորների միջև կայացած հանդիպման արդյունքում որոշում է կայացվել Թեհրանի համալսարանում բացել հայագիտության, իսկ ԵՊՀ-ում` իսլամագիտության ամբիոն:
Այդ մասին նշված է Թեհրանի համալսարանի պաշտոնական կայքում:
Ըստ տեղեկատվության` Թեհրանի համալսարանի ռեկտոր Ֆարհադ Ռահբարը, ընդունելով ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանին և ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպան Գիրգոր Առաքելյանին, ողջունել է հայկական կողմի առաջարկները և հույս հայտնել, որ գիտության տարբեր ոլորտներում Երևանի և Թեհրանի համալսարանների միջև համագործակցություն կծավալվի:
ԵՊՀ ռեկտորի գլխավորած պատվիրակության կազմում են ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի դեկան Գուրգեն Մելիքյանը, բանասիրության ֆակուլտետի դեկան Արծրուն Ավագյանը, երկաբանության ֆակուլտետի դեկան Մարատ Գրիգորյանը:

По итогам встречи ректоров Ереванского государственного университета и университета Тегерана принято решение открыть в университете Тегерана кафедру арменоведения, а в ЕГУ – кафедру исламоведения.
Об этом сообщается на официальном сайте Тегеранского университета. Согласно сообщению, ректор Тегеранского университета Фархад Рахбар, принял ректора ЕГУ Арама Симоняна и посла Армении в ИРИ Григора Аракеляна, приветствовал предложения армянской стороны и выразил надежду, что между университетами Еревана и Тегерана будет развернуто сотрудничество в различных отраслях.
В составе делегации Иран посетили декан факультета востоковедения Гурген Меликян, декан факультета декан факультета филологии Арцрун Авагян, декан геологического факультета Марат Григорян.