ՎիվաՍել-ը առողջական խնդիրներ ունեցող երեխաների խնամքն ապահովող սարքավորումներ է նվիրել
Երևանի պերինատոլոգիայի, մանկաբարձության և գինեկոլոգիայի ինստիտուտի համար ձեռք են բերվել առողջական խնդիրներ ունեցող երեխաների խնամքն ապահովող սարքավորումներ: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը` ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը և BirthLink ՀԿ տնօրեն Քեթի Մելորը հայ նեոնատոլոգների ուղեկցությամբ այսօր այցելել են Երևանի պերինատոլոգիայի, մանկաբարձության և գինեկոլոգիայի ինստիտուտ:
Ընկերության մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, արդեն չորս տարի ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն աջակցում է BirthLink ՀԿ-ին` նորածինների մահացության ցուցանիշը մեր երկրում կրճատելու ուղղությամբ: Այս տարիների ընթացքում ընդհանուր առմամբ շուրջ 298 մլն. դրամ արժողությամբ սարքավորումներ են հատկացվել Հայաստանի 23 հիվանդանոցների: Այսօր արդեն մասնագետներն արձանագրում են, որ ցանկալի արդյունքներն ակնհայտ են:
Երևանի պերինատոլոգիայի, մանկաբարձության և գինեկոլոգիայի ինստիտուտում տարեկան գրանցվում է ավելի քան 3500 ծնունդ: Ինստիտուտն ընդունում է բարձր ռիսկային և բարդ հղիություն ունեցող կանանց ոչ միայն Երևանից, այլև մարզերից: Բացի այդ, նոր սարքավորումների առկայությունն այժմ հնարավորություն կընձեռի մարզերից այստեղ տեղափոխել առողջական խնդիրներ ունեցող նորածինների:
Նախկինում ինստիտուտում գոյություն ունեցող սարքավորումների քանակը թույլ չէր տալիս խնամք ապահովել այստեղ տեղափոխվող առողջական խնդիրներ ունեցող մեծ թվով նորածինների համար: Խնդիրը լուծելու համար ինտիտուտի սարքավորումների բազան համալրվել է ինտենսիվ թերապիայի սեղանով, հիվանդի աշխորոշման մոնիտորներով, օդափոխիչով և այլ սարքավորումներով:
«Birthlink կազմակերպության հետ մեր համատեղ նախագիծը շարունակվում է, որովհետև մենք հավատում ենք, որ յուրաքանչյուր նորածին երեխա արժանի է ունենալու ապրելու հնարավորություն: Այս բուժհաստատությունում բուժվում են երեխաներ Հայաստանի բոլոր շրջաններից, և այսօր այն պատրաստ է փրկել ավելի շատ մարդկային կյանքեր: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը հպարտ է լինել այնպիսի նախագծերի կողքին, որոնք կյանք են պարգևում մեր երկրին և ավելի լավ կյանքի հույս են ներշնչում»,- նշել էՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Ամեն տարի, կյանքի առաջին տարվա ընթացքում աշխարհում մահանում է ավելի քան 4 միլիոն մանուկ: Դեպքերի 98 տոկոսն արձանագրվում է զարգացող երկրներում: Մահացու ելքերի 65 տոկոսը գրանցվում է կյանքի առաջին ամսվա ընթացքում, որի երկու երրորդն` առաջին շաբաթվա, իսկ կեսից ավելին` առաջին 24 ժամվա ընթացքում: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության վիճակագրական տվյալների համաձայն` Հայաստանում մանկական մահացության մակարդակը ավելի քան չորս անգամ գերազանցում է այնպիսի երկրների տվյալները, ինչպիսիք են ԱՄՆ-ը և Մեծ Բրիտանիան:

VivaCell-MTS, a subsidiary of “Mobile TeleSystems”, announces the Company’s General Manager Ralph Yirikian and BirthLink NGO director Kathy Mellor, as well as a group of neonatologists, visited the Yerevan Institute of Perinatology, Obstetrics and Gynaecology
For the fourth year now VivaCell-MTS supports BirthLink NGO in its efforts to reduce the level of infant mortality in our country. Within this period of time, the equipment for a total of about AMD 298 million has been installed in 23 medical centers of Yerevan and the regions. The specialists say the positive results are already obvious.
The Yerevan Institute of Perinatology, Obstetrics and Gynaecology has more than three and a half thousand births each year, and receives women with high risk pregnancies and complications not only from Yerevan, but many regional centers as well. In addition many babies with complications after delivery will be transferred to this hospital because of the dedicated equipment available for sick babies.
An increasing number of babies are now being admitted to the neonatal department and the demand far outweighs the equipment available. Therefore this year more intensive care cots, monitors and an additional ventilator have been supplied to the Institute to support an increasing number of babies needing special care.
“Our joint project with BirthLink continues because we believe in life and we believe that every new born deserves to be given the chance to be alive. This hospital receives cases from all over Armenia and today it ready to help saving more lives. VivaCell-MTS is happy to be a part of a project that injects life to our country and that gives hope for a better life”, says VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
Every year, more than 4 million infants die in the first year of life. 98 percent of the cases are registered in the developing countries. 65 percent of lethal cases are registered within the first month, with two third of them – during the first week, and more than half – within the first 24 hours after the birth. The World Health Organization says the level of infant mortality in Armenia exceeds the level in countries like US and Great Britain for four times.