Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունն առաջարկել է Հայաստանին շնորհել մալարիայից ազատ երկրի կարգավիճակ: Այս առթիվ օրերս Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության եվրոպական տարածաշրջանային տնօրեն Ժուժաննա Յակոբն իր և գրասենյակի աշխատակիցների անունից շնորհավորել է Հայաստանին ու առողջապահության նախարարին: Նա նշել է, որ Հայաստանը մալարիայի էլիմինացման վկայագրման գործում տպավորիչ արդյունքների է հասել: Նույն առիթով ոլորտի պատասխանատուն այս ամսվա սկզբին նամակ է ստացել նաև Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Մարգարետ Չանից:
Առողջապահության նախարարությունից նշում են, որ Հայաստանը եվրոպական տարածաշրջանում առաջին երկրներից է, որը կարողացել է վերացնել (էլիմինացնել) տեղական մալարիան: Բարեհաջող իրականացված աշխատանքների արդյունքների հիման վրա 2009 թվականին առողջապահության նախարար Հարություն Քուշկյանը դիմել Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությանը երկիրը մալարիայից ազատ գոտի վկայագրելու համար:
Հայաստանի վկայագրումը` որպես մալարիայից ազատ տարածք, տուրիզմի զարգացման և երկրի հեղինակության բարձրացման համար զգալի խթան կհանդիսանա:
Վկայագրման փաստը կարտացոլվի ամեն տարի Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության կողմից հրատարակվող տեղեկատվական գրքույկում, ուր կնշվի, որ Հայաստանում մալարիայի վտանգ չկա, հետևաբար մեր երկիր գալու համար զբոսաշրջիկը կարիք չունի զգուշանալ մալարիայից:
Հայաստանին մալարիայից ազատ երկրի կարգավիճակ շնորհելը, ինչի մասին կտեղեկացվի ԱՀԿ եվրոպական տարածաշրջանային գրասենյակի կայքում, կարևոր փուլ է 2015 թվականին մալարիայի էլիմինացման նպատակակետին հասնելու գործընթացում, ինչին սկիզբ դրվեց Տաշքենդյան հռչակագրով՝ «Առաջ՝ մալարիայի դեմ պայքարից դեպի մալարիայի էլիմինացումը ԱՀԿ Եվրոպական տարածաշրջանում»:
Ավելացնենք, որ ապրիլի 25-ը նշվում է որպես մալարիայի համաշխարհային օր: Աշխարհի հարյուրավոր երկրներ տեղակայված են մալարիայի տեղաճարակային տարածքում և շուրջ 2 միլիարդ մարդ ապրում է մալարիայի մշտական սպառնալիքի ներքո:
Մալարիան ուղեկցել է հայ ժողովրդին պատմության ողջ ընթացքում և բացակայել է ընդամենը 31 տարի` 1963-1994թթ.:
1994 թվականին մալարիան կրկին ներխուժեց Հայաստան: Համալիր և բազմոլորտ պայքար ծավալվեց Հայաստանում տեղական մալարիան վերացնելու ուղղությամբ: Այս գործում երկրին աջակցել է միջազգային հանրությունն` ի դեմս միջազգային կազմակերպությունների: 2006-ից Հայաստանում մալարիայի հիվանդացության դեպքեր չեն գրանցվել:

Всемирная организация здравоохранения предложила присвоить Армении статус страны, свободной от малярии. По этому случаю европейский региональный директор ВОЗ Жужанна Якаб от своего имени и от имени сотрудников своего офиса поздравила Армению и министра здравоохранения. Она отметила, что Армения достигла впечатляющих результатов в вопросе сертификации элиминации малярии.
В министерстве здравоохранения отмечают, что Армения первая страна в европейском регионе, которая смогла ликвидировать местную малярию. На основе благополучно выполненных работ в 2009 году министр здравоохранения Арутюн Кушкян обратился в ВОЗ для присвоения стране статуса, свободной от малярии. Это станет существенным стимулом для повышения авторитета страны и развития туризма.
В ежегодном информационном бюллетене ВОЗ будет отражаться факт присвоения данного статуса, где будет отмечаться, что в Армении нет опасности малярии, следовательно, прибывающему в нашу страну туристу не надо будет бояться малярии.
Присвоение Армении статуса страны, свободной от малярии, о чем будет сообщено на сайте европейского регионального офиса ВОЗ, важный этап в процессе достижения элиминации малярии в 2015 году, начало чему было положено в Ташкентской декларации: “Вперед, от борьбы к элиминации малярии в европейском регионе ВОЗ”.
Добавим, что 25 апреля отмечается как международный день малярии. Около 2 млрд. людей живут под постоянной угрозой малярии.
Малярия сопровождала армянский народ в течение всей истории и отсутствовала всего 31 год: с 1963 по 1994 гг.
В 1994 году малярия вновь проникла в Армению. В стране началась комплексная и разносторонняя борьба по ликвидации местной малярии. В этом деле стране оказало содействие международное сообщество в лице международных организаций.
С 2006 года в Армении не регистрировались случаи заболевания малярией.
Отметим, что метод быстрой ликви¬дации вспышек малярийной эпидемии в Армении был предложен врачом-паразитологом, основоположником санитарно-эпидемиологической службы Армении, профессором Христофором Пирумовым.
Профессор Пирумов был автором более 140 научных трудов, в том числе “Диспансеризация и борьба с малярией» (1935), “Современное состояние учения о малярии и некоторые вопросы борьбы с этим заболеванием» (1952), “Что надо сделать, чтобы малярия снова не распространилась» (1970).