Այս տարվա հուլիսին Կապանում դպրոց էր փլուզվել: Բարեբախտաբար, շենքի փլվելու հետևանքով զոհեր և տուժողներ չեն եղել: Շենքը փլվել է կենտրոնական մասում` դահլիճի կողմից` չորրորդ հարկից մինչև առաջին հարկը: Շենքի հետին պատը, որտեղից և սկսվել է փլուզումը, տարիներ շարունակ եղել է վթարային, այս տարի պետք է նորոգվեր: Ավերված շենքի փլատակներից շինարարները տեղում եզրակացրել են, որ շինարարության ընթացքում թույլ են տրվել մի շարք մասնագիտական սխալներ: Փլվելու հետևանքով շարքից դուրս է եկել ամբողջ դպրոցի գույքը:
Ինչպես Panorama.am-ը տեղեկացավ Սյունիքի մարզպետարանից, սեպտեմբերից մեկնարկել են փլված թիվ 2 ավագ դպրոցի նոր շենքի կառուցման շինարարական աշխատանքները:
Մարզպետարանի աշխատակազմի քաղաքաշինության վարչության տեղեկատվության, մասնագետների կողմից որոշվել է շինարարությունն իրականացնել դպրոցի նախկին շենքի ետնամասում` սպորտ-հրապարակի տեղում:
Հին, փլված չորսհարկանի շենքի փոխարեն կկառուցվի եռահարկ նոր դպրոց:
Շինարարական աշխատանքների նպատակով այս տարվա համար ՀՀ պետբյուջեից տրամադրվել է 180 մլն դրամ:
Այժմ շինարարների կողմից աստիճանաբար քանդվում է հին շենքը, որի պատճառով փակ է դպրոցի հարակից փողոցը թե' մեքենաների և թե' հետիոտի համար:
Ներկայում ավագ դպրոցի աշակերտների ուսուցումն իրականցվում է Կապանի թիվ 1 և թիվ 6 հիմնական դպրոցներում, իսկ տարրական դասարանների ուսուցումը` Կապանի նախկին լուսատեխնիկական գործարանի մասնաշենքում:

Разрушившуюся школу в Капане не будут восстанавливать. Ученикам готовят сюрприз
Разрушившееся в июле этого года здание школы в Капане не будут восстанавливать: вместо него на территории спортплощадки будет построено новое, трехэтажное учебное заведение. Об этом Panorama.am сообщили в пресс-службе администрации Сюникской области РА.
По данным специалистов, строительные работы продлятся около 15 месяцев. На эти цели из госбюджета Армении выделено 180 млн. драмов. В настоящее время строители заняты сносом старого здания, и прилегающая к школе улица закрыта для проезда автотранспорта и пешеходов.
Напомним, здание капанской школы №2 обвалилось в июле этого года. Обвал произошел в центральной части, со стороны актового зала, – с четвертого по первый этаж. Обвал начался с задней стены школы, которая долгое время находилась в аварийном состоянии и должна была быть отремонтирована в этом году. В результате ЧП никто не пострадал, однако под завалами оказался весь школьный инвентарь. В настоящее время старшеклассники этой школы проходят обучение в школах №1 и №6 Капана, а начальные классы проводят занятия в здании бывшего электротехнического завода.