2012թ.-ին գիտության բյուջեն կավելանա մոտ 7%-ով և կկազմի մոտ 10,3 մլրդ դրամ՝ 2011-ի` 9,4 մլրդ-ի դիմաց: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության Գիտության պետական կոմիտեի նախագահ Սամվել Հարությունյանը:
Նա նշեց, որ բյուջեի ավելացման գումարների հաշվին մոտ 7%-ով կավելանան աշխատավարձերը, բացի դրանից գումարներ կուղղվեն միջազգային ծրագրերի խթանմանը, ինչպես նաև` ինովացիոն ծրագրերին, ինչը, բանախոսի կարծիքով շատ կարևոր է, քանի որ գիտության ոլորտում կարևոր է մասնավոր բիզնեսի հետ աշխատանքը: «Մինչ այսօր գիտության ոլորտը հիմնականում ֆինանսավորվել է պետության կողմից: Այս տարի առաջին անգամ մենք անցկացրեցինք մրցույթ, որին մասնակցեց նաև մասնավոր հատվածը: Մրցույթին մասնակցել են 43 ինովացիոն ծրագրեր, որոնց մեծ մասը համաֆինանսավորում ունեին մասնավոր հատվածից, ընդ որում՝ ոչ միայն հայկական մասնավոր հատվածից, այլ նաև արտասահմանյան: Եվ այդ ծրագրերից 17-ը ֆինանսավորվեց, որոնց ընդհանուր արժեքը 1,5 տարվա համար կազմում է մոտ 500 հազար դոլար»,- տեղեկացրեց Ս.Հարությունյանը:
Նրա խոսքերով` հետագայում պետք է մեծացնել մասնավորի հետ համագործակցությունը, քանի որ դա էապես խթանում է գիտության զարգացումը: Ս. Հարությունյանը նշեց, որ զարգացած երկրներում պետության կողմից գիտության ոլորտի ֆինանսավորման ծավալը 15%-ից չի անցնում: «Որքան մեծ է պետական ֆինանսավորման մասնաբաժինը գիտության ոլորտում, այնքան պետության զարգացման մակարդակը ցածր է»,- նկատեց Ս.Հարությունյանը` հավելելով, որ այսօր գիտության ոլորտին հատկացվող գումարների 70-75 տոկոսը պետական միջոցներն են, իսկ մնացածը ստացվում է դրամաշնորհներից և միջազգային համագործակցության միջոցով: Ըստ նրա` 3-4 տարի առաջ պետական ֆինանսավորման մասնաբաժինը շատ ավելի մեծ էր` 80-85 տոկոս, և ի ուրախություն բոլորի, տարեցտարի այն նվազում է: «Դա լավ նշան է»,- ընդգծեց Ս.Հարությունյանը:

В 2012 году финансирование науки увеличится на 7% и составит 10.3 миллиарда драмов вместо 9.4 миллиардов, выделенных в этом году. Об этом на встрече с журналистами сообщил председатель Государственного комитета науки министерства образования и науки Самвел Арутюнян.
Он отметил, что за счет увеличения бюджета на 7% увеличатся зарплаты научных сотрудников, помимо того средства будут направлены на стимулирование международных программ, а также на инновационные программы, что, по оценке выступающего, очень важно, поскольку в сфере науки очень важна работа с частным сектором.
«До сегодняшнего дня сфера науки в основном финансировалась государством. В этом году впервые мы провели конкурс, в котором принял участие также частный сектор. В конкурсе приняли участие 43 инновационные программы, большая часть которых получили софинансирование частного сектора, причем не только армянского, но и иностранного. Из этих программ 17 получили финансирование на 1.5 года на общую сумму в $500 тысяч.
По его словам, в дальнейшем следует увеличить сотрудничество с частным сектором, поскольку это существенно стимулирует развитие науки. С.Арутюнян заметил, что в развитых странах в общем финансировании науки государственная доля не превышает 15%. «Чем выше доля государственного финансирования, тем ниже уровень развития страны», - заметил С. Арутюнян, добавив, что сегодня в Армении государственное финансирование науки составляет 70-75%, а остальное получается за счет грантов и международного сотрудничества. По его словам, 3-4 года назад государственная доля финансирования была еще выше – 80-85%, и к радости всех, она год от года сокращается. «Это хороший знак», - заметил госчиновник по науке.