«Տատիկիս դաջվածքները» ֆիլմը շարունակում է իր երթն ամբողջ աշխարում, իսկ Հայաստանից առայժմ հրավեր չկա
Մոտ մեկ ամիս առաջ Ստոքհոլմում տեղի ունեցավ շվեդաբնակ ռեժիսոր Սյուզան Խարտալյանի «Տատիկիս դաջվածքները» ֆիլմի շնորհանդեսը: Ֆիլմը պատմում է Հայոց ցեղասպանության մղձավանջի միջով անցած հայ կանանց դաժան ճակատագրերի մասին ու բացահայտում է այդ տարիներին այս կանանց մարմինների վրա բռնի կերպով արված դաջվածքների առեղծվածը: Ռեժիսորը իր անձնական պատմության միջոցով ներկայացնում է հազարավոր հայ կանանց ճակատագրեր:
Այսօր Ermenihaber.am-ի հետ զրույցում Սյուզան Խարտալյանը պատմել է ֆիլմի ցուցադրության ընթացքի և դիտողների արձագանքների մասին:
«Ֆիլմը շարունակում է իր երթը և արդեն հրավերներ ենք ստացել տարբեր փառատոնների մասնակցելու համար: Ֆիլմի նկատմամբ հատուկ հետաքրքրություն կա հատկապես ԱՄՆ-ում: Նոյեմբերի կեսերից մինչև դեկտեմբերի կեսերը ֆիլմը կցուցադրվի ամերիկյան մի շարք քաղաքներում»,-պատմում է Խարտալյանը:
Ռեժիսորը նշում է նաև, որ ՄԱԿ-ի տարբեր նախաձեռնությունների շրջանակներում` հակառասիստական ֆիլմերի շարքում ֆիլմը կցուցադրվի նաև Շվեդիայի դպրոցներում:
Ստորև ներկայացնում ենք ֆիլմը դիտողների կողմից արված մի քանի մեկնաբանություններ:
«Սա ցնցող ու չափազանց կարևոր է ֆիլմ է , որը իր հետ բերում է նոր տեղեկություններ, ծնում է կարեկցանք և դրդում է գործողությունների»:
Մարիա Սմաբերգ, գիտ. աշխատող, դասախոս Լունդ համալսարանում
«Սյուզանը չի վախենում օգտագործել իր տեսախցիկը (նաև գրիչը), որպես պեղող գործիք, որով կորսված դրվագներից պեղում, հանում է ճշմարտությունը: Ես իսկապես հավանեցի այս ֆիլմի 59 րոպեներից յուրաքանչյուրը»:
Պետրոս Աֆեյանը, բանաստեղծ և քննադատ
«Տատիկիս դաջվածքներ»-ը Հայոց ցեղասպանությունից մի նոր էջ է բացում: Պատմում է կանանց ճակատագրերի պատմությունը, որը մինչև հիմա թաքցված է եղել տաբուների և մոռացության քողի տակ: Սա շատ անձնական, բայց միևնույն ժամանակ համամարդկային պատմություն է:
Լոթթա Շուլերքվիստ, լրագրող և գրող
«Սյուզան Խարտալյանը ստեղծել է ազդեցիկ մի ֆիլմ, որը դիտողին իր հետ տանում է դեպի Դեր Զորի անապատի տաք ավազները: Նա խիզախորեն ինքն իրեն ստիպում է նայել Հայոց ցեղասպանության զոհ դարձած հազարավոր կանանց և երեխաների ցավին ու ամոթին:
Սա հզոր ֆիլմ է, և դիտողը գիտակցում է, որ դժվար ընկալելի իրողությունը ներկայացնելու միակ ճանապարհը անձնական պատմություն պատմելն է»:
Սեսիլիա Զադիգ, լրագրող
«Ֆիլմը մի հետաքրքրաշարժ ճանապարհորդություն է, որի ընթացքում տեսնում ենք թե ինչպես «փազըլի» կտորները կողք կողքի շարելով քայլ առ քայլ խախտվում է լռության պատերը: «Տատիկիս դաջվածքները» կարևոր է նրանով, որը լույս է սփռում ցեղասպանության այն ասպեկտների վրա, որոնց մասին մենք քիչ բան գիտեինք»:
Գորան Գաններ, դոցենտ, գիտաշխատող
Նշենք, որ ֆիլմը, որ բացառիկ նշանակություն ու արժեք ունի մեզ` հայերիս համար հայտնի չէ, թե երբ կներկայացվի այստեղ`Հայաստանում, քանի որ ինչպես իր խոսքում նշեց Սյուզան Խարտալյանը նա առայժմ ոչ մի պաշտոնական հրավեր չի ստացել Հայաստանից:

Фильм «Клеймо моей бабушки» обходит экраны мира, но из Армении пока приглашения нет
Месяц назад в Стокгольме состоялась презентация фильма шведского режиссера Сюзан Харталян «Клеймо моей бабушки». Фильм рассказывает о жестоких судьбах армянских женщин, переживших кошмар Геноцида армян, и раскрывает тайну татуировок на телах и лицах этих женщин. Режиссер, рассказывая историю своей семьи, представляет судьбы тысяч армянских женщин.
В беседе с Ermenihaber.am Сюзан Харталян рассказала о том, как прошел показ фильма, и какие отклики он получил.
«Фильм продолжает свое шествие, и мы уже получили приглашение для участия в различных фестивалях. Большой интерес к фильму есть в США. С середины ноября до середины декабря фильм будет показан в ряде американских городов», - рассказала режиссер.
С.Харталян также проинформировала, что фильм будет показан в шведских школах в рамках антирасистских инициатив ООН.
Представляем комментарии зрителей, которые посмотрели фильм «Клеймо моей бабушки»:
«Это потрясающий и очень важный фильм, которые дает новые знания, порождает сочувствие и толкает на действия». Мария Смаберг, преподаватель университета Лунд.
«Сюзан не боится использовать свою камеру (а также перо) в качестве инструмента раскопок, при помощи которого она извлекает из потерянных эпизодов истину. Мне действительно понравились все 59 минут фильма», - Петрос Афеян, поэт и критик.
«Фильм открывает новую страницу в Геноциде армян. Он рассказывает о судьбах женщин, которые были погребены под табу и преданы забвению. Это очень личная, и в то же время, общечеловеческая история», - Лотта Шулерквист, журналист и писатель.
«Сюзан Харталян создала впечатляющий фильм, который уводит зрителя в теплые пески пустыни Дер Зор. Она смело заставляет себя прямо посмотреть на боль и стыд сотен женщин и детей, ставших жертвами Геноцида армян. Это мощный фильм, и зритель осознает, что единственный путь представления сложной действительности – это рассказать личную историю», - Сесилия Задик, журналист.
«Фильм – интересное путешествие, во время которого мы видим, как по кусочку собирается пазл и нарушается стена молчания. Картина «Клеймо моей бабушки» важна тем, что проливает свет на те аспекты Геноцида, о которых мы мало что знаем», - Горан Ганнер, ученый.
Отметим, что пока неизвестно, когда будет показан в Армении этот фильм, имеющий исключительное значение для нас для армян, поскольку, как отметила в своем слове С. Харталян, она пока не получала никакого официального приглашения посетить Армению.