Ս. Հարությունյան. Վատ չէ, երբ երիտասարդներն արտասահման են գնում, սակայն վատ է, որ նրանք գնում են և չեն վերադառնում
«Գիտության ոլորտում երիտասարդացման ծրագիրը կարևոր է, այդ ուղղությամբ մի շարք ծրագրեր են իրականացվում»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության Գիտության պետական կոմիտեի նախագահ Սամվել Հարությունյանը:
Նրա խոսքերով` Հայաստանում իրականացվող բոլոր գրանտային ծրագրերում պարտադիր պայմաններից մեկն այն է, որ գոնե մինչև 30 տարեկան մեկ երիտասարդ` ասպիրանտ, կամ երիտասարդ գիտաշխատող կամ ուղղակի հայցվոր, պետք է դիմի:
Նրա խոսքով, երիտասարդների համար կան հատուկ գրանտային ծրագրեր և նման ծրագրերի համար իրենք ամեն տարի ծախսում են մոտ 100 մլն դրամ: Բացի դրանից, Ս.Հարությանյանը նշեց, որ ունեն նաև ասպիրանտների աջակցման ծրագիր, երբ ամեն տարի հայտարարված մրցույթի շրջանակում ասպիրանտներին մեկ տարվա համար տրվում է մոտ 1,5 մլն դրամ` իրենց թեզը ամփոփելու, գիտաժողովների մասնակցելու համար: Ս.Հարությունյանը տեղեկացրեց, որ երիտասարդական ծրագերի նկատմամբ հետաքրքրություն են ցուցաբերում նաև մի շարք միջազգային կառույցներ, բացի դրանից այս ծրագրերին միացել է նաև մասնավոր հատվածը:
«Երիտասարդ գիտնականների համար նաև իրականացվում է բնակարանային շինարարության ծրագիր և կարծում եմ, որ այս բոլոր ծրագրերը պետք է նպաստեն, որպեսզի երիտասարդ գիտնականները մնան և աշխատեն Հայաստանում»,- ասաց Ս. Հարությունյանը` հավելելով, որ այս միջոցառումները դեռևս բավարար չեն, որպեսզի արմատապես լուծվի այս խնդիրը, բայց աստիճանաբար` բյուջեի մեծացմանը զուգընթաց, ըստ նրա, այս ծրագրերը ավելի լուրջ բնույթ կկրեն:
Իսկ ինչ վերաբերում է երիտասարդների արտերկիր գնալուն, ապա Ս.Հարությունյանը նշեց, որ դա վատ չէ, երբ երիտասարդներն արտասահման են գնում, սակայն վատն այն է, որ նրանք գնում են և չեն վերադառնում:
«Ցանկացած գիտնական պետք է միջազգային գիտաժողովների մասնակցի, ուղղակի խնդիրը նրանում է, որ ապագայում երիտասարդ գիտնականները գնան վերապատրաստվեն ու հետ գան: Կարծում եմ` այս ծրագրերը կնպաստեն, որ մեր երիտասարդները Հայաստանում իրենց ավելի լավ զգան»,- ընդգծեց ԳՊԿ-ի նախագահը:

С.Арутюнян: Посещение зарубежных стран – неплохо для молодых ученых, плохо, что они оттуда не возвращаются
Омолаживание науки является очень важной задачей, и в этом направлении осуществляется ряд программ, заявил сегодня на пресс-конференции председатель Государственного комитета по науке министерства образования и науки Армении Самвел Арутюнян.
По его словам, во всех грантовых программах, осуществляемых в Армении, обязательным условием является участие в них молодых специалистов в возрасте до 30-и лет - аспирантов или научных сотрудников.
С.Арутюнян отметил, что есть также специальные грантовые программы для молодых, и ежегодно на них выделяется порядка 100 млн. долларов. Помимо этого действует специальная программа поощрения аспирантов, и на конкурсной основе аспирантам выделяется 1.5 миллиона драмов для зашиты своего научного тезиса и для участия в международных конференциях. Глава Госкомитета отметил, что к молодежным программам проявляют интерес и международные научные фонды, и частный сектор страны.
«Для молодых ученых осуществляется также жилищная программа, и я думаю, что все эти программы должны содействовать тому, чтобы молодые ученые оставались и работали в Армении», - заметил С.Арутюнян, добавив, что этих мероприятий недостаточно для радикального решения данной проблемы, но постепенно, параллельно с увеличением бюджета, эти программы приобретут более весомый характер.
Он заметил, что посещение зарубежных стран – вовсе неплохо для молодых ученых, плохо то, что они оттуда не возвращаются.
«Любой ученый должен принимать участие в международных конференциях, просто проблема в том, чтобы в будущем наши молодые ученые, проходя переквалификацию за рубежом, вновь возвращались. Я думаю, данные программы будут этому способствовать, чтобы наши молодые ученые чувствовали себя в Армении комфортнее», - сказал он.