«Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնը և webtv.am ինտերնետ հեռուստատեսությունը հիմնել են «WebԾիրան» համահայկական կինոփառատոնը, որը կմեկնարկի նոյեմբերի 15-ից: Այսպիսով, փառատոնին ներկայացված ֆիլմերը ցուցադրվելու են միայն webtv.am ինտերնետ հեռուստատեսությամբ:
A. M. Media Production ընկերության և webtv.am ինտերնետային հեռուստատեսության տնօրեն Արայիկ Մանուկյանը նշեց, որ Հայաստանում աշխատելու որոշակի փորձ արդեն ունեն. աշխատել են հայ ռեժիսորների այնպիսի ֆիլմերի հետ, որոնք հայտնի չէին հայ հեռուստադիտողին։ «Ահա ինչու միտք առաջացավ անցկացնել օնլայն կինոփառատոն։ Այսօր ցանկացած ֆորմատով նկարահանված ֆիլմ, եթե ֆորմատը ինտերնետ հեռարձակումն է, ոչ թե միջազգային փառատոններին ներկայացնելը, կարող է մասնակցել այս փառատոնին, սա նաև կրթական ծրագիր է, փառատոնը միտք ունենք անցկացնել երեք-չորս ամիսը մեկ»,- նշեց նա:
Ըստ «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի հիմնադիր-տնօրեն, կինոռեժիսոր Հարություն Խաչատրյանի` այսօր մարդկանց մեծ մասը հեռուստացույց չի նայում, համակարգչով են տարված: Այդտեղից էլ ծնվել է փառատոնի գաղափարը՝ մեկնարկել օնլայն կինոփառատոն, առաջին հերթին, հենց այդ մարդկանց համար:
Կինոռեժիսորի խոսքերով` փառատոնը նաև նոր սերնդին առաջ մղելու համար է: «Արդեն փառատոններ կան, որ վերցնում են այս ձևաչափով ֆիլմեր, միգուցե մենք էլ «Ոսկե ծիրան» փառատոնում տեղ կհատկացնենք նաև այսպիսի նոմինացիաներին, այս փառատոնում չկա ժյուրի, չկա ծանոթ-բարեկամ և չկա կողմնապահություն, ժյուրին լինելու է դիտողը և քվեարկողը»,- ընդգծեց Հ. Խաչատրյանը:
Նշենք, որ մրցույթին ներկայացված ֆիլմերը պետք է լինեն 2-20 րոպե տևողությամբ` առանց ժանրային սահմանափակման, նաև` կարող են նկարահանված լինել ցանկացած տեխնիկական միջոցով:
Յուրաքանչյուր ֆիլմ ցուցադրվելու է հինգ օր անընդմեջ: Այդ ընթացքում տեղի է ունենալու քվեարկություն webtv.am ինտերնետ հեռուստատեսության կայքում և Facebook սոցիալական ցանցում: Սահմանված է երկու մրցանակ. գլխավոր մրցանակը` 1000 ԱՄՆ դոլարին, և խրախուսական մրցանակ` 500 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ: Հաղթողները պարզ կդառնան դեկտեմբերի 25-ին:

«WebАбрикос» – первый в Армении онлайн-кинофестиваль стартует 15 ноября
Международный кинофестиваль «Золотой абрикос» и интернет-телевидение Webtv.am основали всеармянский кинофестиваль «WebАбрикос», который откроется 15 ноября и продлится до 25 декабря. Фильмы-участники фестиваля будут показываться исключительно на сайте webtv.am.
Директор компании A. M. Media Production и интернет-телевидения webtv.am Араик Манукян сообщил сегодня журналистам, что у них уже есть определенный опыт работы в Армении, они работали с такими фильмами армянских режиссеров, которые не были известны армянским зрителям.
«Вот почему возникла идея провести онлайн кинофестиваль. Сегодня снятый в любом формате фильм может участвовать в этом фестивале, это также образовательная программа, и мы планируем проводить фестиваль раз в три-четыре месяца», - сказал он.
Согласно директору-учредителю международного кинофестиваля «Золотой абрикос», кинорежиссеру Арутюну Хачатряну, сегодня большая часть людей не смотрит телевизор, люди увлечены компьютером. Поэтому и родилась идея фестиваля, провести онлайн фестиваль для этих людей.
По словам кинорежиссера, фестиваль также нацелен на стимулирование молодого поколения.
«Уже есть фестивали, которые берут фильмы в этом формате, может быть и мы в фестивале «Золотой абрикос» выделим место также таким номинациям. В этом фестивале нет жюри, нет протеже, и нет покровительства, жюри смотрит и голосует », - рассказал А. Хачатрян.
Каждая картина будет показываться 5 дней подряд. Во время показа на сайте будет проводиться онлайн-голосование.
Учреждены 2 награды – приз в размере $1000, а также поощрительный приз в размере $500. В кинофестивале «WebАбрикос» могут принять участие все армянские кинорежиссеры, проживающие в Армении и за границей. На конкурс могут быть представлены фильмы длительностью не более 20 минут. Жанр работ не ограничен.
Отметим, что фильмы кинофестиваля «WebАбрикос» могут быть сняты любыми техническими средствами. Победитель будет определен через онлайн-голосование. Результаты фестиваля объявят 25 декабря.