Հայաստանում կանցկացվի զազա ժողովրդին նվիրված եռօրյա միջազգային գիտաժողով
Հայ ժողովուրդը և Հայաստանի Հանրապետությունը բարոյական պարտավորություն ունի աջակցել տարածաշրջանի այն ժողովուրդներին որոնց առջև ծառացած է ազգային ինքագիտակցության կորստի վտանգը: Հոկտեմբերի 28-30 Երևանում անցկացվելիք զազա ժողովրդի, պատմության, լեզվի, մշակույթի և ինքնության մասին եռօրյա միջազգային գիտաժողովին նվիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին նշեց «Մոդուս Վիվենդի» կենտրոնի տնօրեն Արա Պապյանը:
Կարևորելով համաժողովի զուտ գիտական նշանակությունը` Արա Պապյանը հատուկ ընգծեց այն փաստը, որ սա զազա ժողովրդին նվիրված առաջին միջազգային գիտաժողովն է:
«Սա խիստ կարևոր հանգամանք է , քանի որ միշտ չէ, որ Հայաստանը հնարավորություն ունի անցկացնել նման միջազգային գիտաժողով և այն էլ լինել աշխարհում առաջինը»,- նշեց Արա Պապյանը:
Բանախոսը խիստ կարևորեց նաև հայ և զազա ժողովրդների հասարակական շփումները:
«Այս գիտաժողովը խիստ կարևոր է հասարակական դիվանագիտության առումով,-նշեց Ա. Պապյանը՝ հավելելով, որ դիվանագիտությունը սովորաբար հարաբերություններ է ստեղծում պետությունների միջև, սակայն մեր՝ էթնիկ բնակության տեսակետից խիստ խայտաբղետ տարածաշրջանում հարևան ժողովուրդների միջև հարաբերությունները պակաս կարևոր չեն:
«Հայ ժողովրդի շահերից է բխում ճանաչել, իմանալ, զարգացնել, հարաբերությունները մեր հարևան ժողովրդների հետ»,- նշեց Արա Պապյանը:
Ասուլիսին ներկա ԵՊՀ իրանագիտության ամբիոնի վարիչ Գառնիկ Ասատրյանը նշեց, որ զազաները աշխարհի ամենախոշոր էթնիկ միավորներից են և բնակվում են Թուրքիայում՝ պատմական Մեծ Հայքի՝ Բարձր Հայք նահանգի Երզնկա քաղաքին հարող տարածքներում՝ մոտ 40 հազար ք/կմ տարածության վրա:
Գառնիկ Ասատրյանի խոսքերով զազաները, որոնց թվաքանակը մոտավոր հաշվարկներով կազմում է 3-5 մլն, 9-11-րդ դարերում հարավկասպյան տարածքներից գաղթել են իրենց ներկայիս բնակության վայր:
«Զազաները մոտավորապես 1000 տարի է՝ ապրում են այնտեղ, և նրանց էթնիկ պատկերը տարբերվում է քրդերից և այլ ժողովուրդներից: Այս ժողովուրդը բուռն կերպով զարգանում է այժմ և արդեն 20 տարի է, ինչ զարգացման փուլում է, ունի քաղաքական կուսակցություններ, մամուլ, լավ հրապարակախոսություն, էլիտա և բոլոր ինստիտուտցիոնալ հիմքերը»,- նշեց Գառնիկ Ասատրյանը:

В Ереване пройдет международная научная конференция, посвященная народу заза
Армянский народ и Республика Армения несут моральное обязательство в отношении тех народов региона, которые находятся на грани ассимиляции, заявил сегодня на встрече с журналистами директор центра «Модус Вивенди» Ара Папян.
Он сообщил, что 28-30 октября в Ереване состоится научная конференция, посвященная народу заза, его истории, языку, культуре и идентичности.
Отметив чисто научное значение конференции, А. Папян подчеркнул тот факт, что это первая международная конференция, посвященная этому народу.
«Это очень важное обстоятельство, поскольку у Армении не всегда есть возможность проводить международные конференции, и еще и быть первой в мире», - заметил он.
Он подчеркнул также необходимость общественных контактов между армянами и заза.
«Эта конференция очень важна с точки зрения общественной дипломатии», - заметил А. Папян, добавив, что дипломатия, как правило, налаживает отношения между государствами, но соседские отношения между народами в нашем этнически разнообразном регионе не менее важны.
«В интересах армянского народа знать наших соседей и развивать с ними отношения», - сказал он.
Завкафедрой ирановедения ЕГУ Гарник Асатрян отметил, что заза являются одной из наиболее крупных этнических единиц в мире и проживают в Турции, в исторической провинции Бардзр Айк (Высокая Армения) Великой Армении на территории порядка 40 тысяч кв. метров.
По словам Г. Асатряна, заза, численность которых составляет 3-5 млн., пришли на эти территории в 9-11 веках из южно-каспийского региона.
«Заза уже примерно 1000 лет живут на этой территории, и они этнически отличаются от курдов и других народов. Этот народ сегодня бурно развивается, имеет политические партии, прессу, хорошую публицистику, элиту и все институциональные основы», - отметил Г. Асатрян.
Заза́— иранский народ, проживающий на востоке Турции на Армянском нагорье в верховьях Тигра и Евфрата, и часто считающийся частью соседнего родственного курдского этноса. От собственно курдов заза отличаются языком прикаспийского происхождения — зазаки, лишь отдалённо родственным курдскому, а также религией шиитского направления ислама, называемой алавизмом, исповедуемой значительной частью заза.