Տեղեկատվական և հեռահաղորդակցության ոլորտի լիդերները հավաքվում են Արցախում
Ինֆորմացիոն Տեխնոլոգիաների Ձեռնարկությունների Միությունը /ԻՏՁՄ/ շարունակում է իր ջանքերը` խթանելու տեխնոլոգիական զարգացումը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում: Այդ իսկ նպատակով հոկտեմբերի 28-30-ը Ստեփանակերտում կանցկացվի «ՏՀՏ լիդերների հանդիպում» ֆորում` նվիրված Արցախի տեխնոլոգիական զարգացման խնդիրներին: Միջոցառման աջակիցներն են ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարությունը և ԼՂՀ Տնտեսական զարգացման նախարությունը:
Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունից հայտնեցին, որ ֆորումի օրակարգային հարցերից են` տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում կրթության և աշխատուժի զարգացման խնդիրները, ԼՂՀ Տեխնոլոգիական ձեռներեցության ենթակառուցվածքների զարգացման խնդիրները, տեխնոլոգիական լուծումները ԼՂՀ արդյունաբերության համար, ԼՂՀ տեխնոլոգիական զարգացման ներկան ու հեռանկարները և այլն:
Միջոցառման բացումը կիրականացնի ԼՂՀ Նախագահ Բակո Սահակյանը: Ֆորումին կմասնակցեն ՏՀՏ ոլորտի հայաստանյան ընկերությունների, պետական, հասարակական, միջազգային կազմակերպությունների շուրջ 60 ներկայացուցիչներ։
«ՏՀՏ լիդերների հանդիպում»-ֆորումն առաջին անգամ Լեռնային Ղարաբաղում անցկացվեց 2010 թվականի հոկտեմբերի 9-10-ը: Այն նվիրված էր Հայաստանում և Արցախում Տեխնոլոգիական Ձեռներեցության Զարգացման խնդիրներին: «Հիմնվելով նախորդ հանդիպման արդյունքում մեկ տարվա ընթացքում կատարված աշխատանքների և ունեցած ձեռքբերումների վրա, մասնավորապես՝ Տեխնոլոգիական ինկուբատորի շինարարության մեկնարկը, «Ինստիգեյթ», «Լայմ Տեխ», «Յունիքոմփ» ընկերությունների, Նորք Տեղեկատվավերլուծական կենտրոնի կողմից Արցախում մասնաճյուղերի հիմնումը, որոշվեց քննարկել ԼՂՀ տեխնոլոգիական հետագա զարգացման խնդիրները և նպաստել տեխնոլոգիական առաջընթացին»,- նշում է ԻՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարոն Վարդանյանը:
«ՏՀՏ լիդերների հանդիպում»-ֆորումը կազմակերպվում է 2007թ.-ից և նպատակ ունի մեկ վայրում հավաքել մասնավոր և պետական հատվածների ներկայացուցիչներին և ոչ ֆորմալ մթնոլորտում քննարկել ՏՀՏ ոլորտին առնչվող առաջնային խնդիրները:

Очередная встреча лидеров ИКТ «без галстуков» пройдет в Степанакерте
Союз компаний по информационным технологиям (UITE) продолжает прилагать усилия для стимулирования технологического развития Нагорно-Карабахской Республики. С этой целью в Степанакерте с 28 по 30 октября пройдет форум «Встреча ИКТ лидеров». Об этом сообщили в Союзе компаний по информационным технологиям (UITE), являющемся организатором мероприятия.
Участников встречи поприветствует президент НКР Бако Саакян и министр экономического развития НКР Карен Есаян.
Форум «Встреча ИКТ лидеров» организовывается с 2007 года, собирая всех представителей крупного и мелкого ИТ-бизнеса Армении и государственных структур для обсуждения в неформальной атмосфере основных проблем связанных с ИКТ сферой.
Впервые армянские руководители ИКТ-сферы собрались в Степанакерте на встречу без галстуков 9-10 октября 2010 года, обсудив вопросы развития технологического предпринимательства и применения технологий, внедрения электронных систем управления в Арцахе.
Основываясь на достижениях в течение этого года, в частности, начале строительства технологического инкубатора, открытия в НКР филиалов компаний Инстигейт, LimeTech, Unicomp, информационно-аналитического центра «Норк», было принято решение посвятить предстоящую встречу вопросам технологического развития НКР.
В форуме «Встреча без галстуков» примут участие министр экономического развития НКР, представители около 30 ИКТ компаний Армении, а также представители государственных, общественных, международных организаций и СМИ.С речью выступят исполнительный директор UITE Карен Варданян, президент UITE и директор компании Sourcio Оганес Авоян.
Встречи лидеров ИКТ «без галстуков» проводятся Союзом несколько раз в год с целью обсуждения наиболее актуальных для данной отрасли тем и определения совместных шагов, а также предложений правительству.