Հունաստանի կառավարությանը հրաժարական է սպառնում
Հունաստանում որոշվել է հանրաքվե անցկացնել` ԵՄ-ից ֆինանսական աջակցության ընդունման ու դրա փոխարեն բյուջեն կրճատելու հարցի վերաբերյալ: Եթե վարկային ծրագրի պայմանները մերժվեն, ապա երկրի կառավարությունը կարող է հրաժարական տալ: Այս մասին գրում են արտասահմանյան լրատվամիջոցները: Հանրաքվե անցկացնելու մասին առաջարկն արվել է Հունաստանի վարչապետ Յորգոս Պապանդրեուի կողմից երեկ երեկոյան:
«Եկեք խոսքը տանք ժողովրդին ու քաղաքացիներին: Եկել է ժամանակը, որպեսզի քաղաքացիները պատասխանատվությամբ ասեն` ցանկանո՞ւմ են, որ մենք կատարենք այդ ծրագիրը, թե ոչ: Եթե ժողովուրդը ցանկանում է, այն կիրականացվի, եթե այո, ապա մենք առաջ կշարժվենք»,-ասել է նա:
Հանրաքվեն կայանալու է հաջորդ տարվա հունվարին: Մասնակիցները մեկ հարցի են պատասխանելու` աջակցում են նրանք վարկային միջոցների տրամադրմանը, ինչի փոխարեն կրճատվելու են բյուջեի ծախսերը:
Եթե մասնակիցների մեծ մասը դեմ արտահայտվի ԵՄ ծրագրերին, ապա հունական կառավարությունը կարող է հրաժարական ներկայացնել: Իրադարձությունների նման զարգացման պարագայում երկրում կանցկացվեն արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ: Նման սցենարին դեմ են արտահայտվել ընդդիմադիրները:
Միաժամանակ ԵՄ պայմանները անընդունելի են բնակչության մեծ մասի համար: Հոկտեմբերի 20-ին Հունաստանի խորհրդարանը հավանություն է տվել բյուջեի ծախսերի կրճատման մասին օրինագծին, որով նախատեսվում է հարկերի ավելացում, պետական ծառայողների կրճատում, ինչպես նաև թոշակների ու սոցիալական այլ վճարների էական չափով նվազում: Սրանք այն պայմաններն են, որոնց կատարման դեպքում ԵՄ-ն ու ԱՄՀ-ն պատրաստ են 8 մլրդ եվրո վարկ տրամադրել Հունաստանին: Առանց այդ միջոցների Հունաստանին դեֆոլտ է սպառնում:

Правительство Греции может уйти в отставку
В Греции решено провести референдум по вопросу о принятии финансовой помощи от Евросоюза в обмен на сокращение бюджета. Если условия кредитной программы будут отвергнуты, правительство страны может уйти в отставку.
Предложение провести референдум было внесено премьером-министром Греции Йоргосом Папандреу в понедельник вечером. "Давайте дадим слово народу и гражданам. Пришло время, чтобы гражданин ответственно сказал: хочет ли он, чтобы мы реализовали программу, или чтобы мы ее отвергли. Если народ не хочет, она не будет реализована. Если да, то мы будем двигаться вперед", – приводит слова главы правительства РИА Новости.
Референдум должен состояться в январе 2012 года. На нем гражданам будет задан вопрос, поддерживают ли они предоставление международных кредитов в обмен на программу по сокращению бюджета.
Если большая часть населения выступит против плана Евросоюза, то греческое правительство может ожидать отставка. При таком развитии событий в стране пройдут досрочные парламентские выборы. В случае одобрения мер экономии, Грецию может перестать лихорадить от бесконечных забастовок и публичных беспорядков.
Напомним, что те условия, на которых ЕС согласен предоставить финансовую помощь, вызывают категорическое неприятие большой части населения. "Решения, принятые на саммите ЕС в Брюсселе, были категорически отвергнуты оппозицией: начались массовые протесты, кульминацией которых стали события 28 октября, когда левые радикалы сорвали военный парад в Салониках", – приводит слова министра развития, конкурентоспособности и морского флота Михалиса Хрисохоидиса ИТАР-ТАСС.