Նոյեմբերի 5-ին Փարիզում կմեկնարկի աշխարհի ծանրամարտի օլիմպիական վարկանշային առաջնությունը: Հայաստանի կանանց հավաքականը գլխավոր մարզիչ Արտաշես Ներսիսյանի ղեկավարությամբ նախապատրաստական վերջին փուլն անցկացրեց Հայաստանում և մրցավայր կմեկնի Երևանից: Մեդալների և ուղեգրերի համար կպայքարեն աբովյանցի Իզաբելլա Յայլյանը` 53 կգ քաշային կարգ, գյումրեցի Մելինե Դալուզյանը` 69 կգ, ծանրքաշայիններ քասախցի Հռիփսիմե Խուրշուդյանը և գյումրեցի Նաիրա Հարությունյանը:
Տղամարդկանց ազգային հավաքականը մարզումները շարունակում է մերձմոսկովյան Պոդոլսկ քաղաքի օլիմպիական մարզահանգրվանում և Փարիզ կմեկնի Մոսկվայից: Գլխավոր մարզիչ Պողոս Պողոսյանը հայտավորել է 69 կգ քաշայիններ էջմիածինցի Վանիկ Ավետիսյանին, քասախցի Սամվել Գրիգորյանին, 77 կգ քաշային գյումրեցի Տիգրան Մարտիրոսյանին, գերծանրքաշայիններ արարատցի Ռուբեն Ալեքսանյանին և գյումրեցի Հայկ Հակոբյանին:
Օլիմպիական չեմպիոն Օգսեն Միրզոյանն իր որդուն` 77 կգ քաշային Առաքել Միրզոյանին նախապատրաստում է տանը, և նրանք թիմակիցներին կմիանան մրցավայրում: Այս մասին հայտնում է ՀԱՕԿ-ի լրատվության բաժինը:
Ծանրորդների հետ կլինեն նաև մարզիչներ Արման Ղազարյանը, Ալեքսան Կարապետյանը, մրցավար Փաշիկ Ալավերդյանը:
Պատվիրակության ղեկավարն է ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարի տեղակալ, մարզաձևի հանրապետական ֆեդերացիայի նախագահ Սամվել Խաչատրյանը: Նա նշել է, որ աշխարհի նախորդ տարվա առաջնության արդյունքներով ունենք տղամարդկանց և կանանց չորսական օլիմպիական ուղեգիր: Լոնդոնյան խաղերում մեր ծանրորդների վերջնական քանակը կիմանանք առաջիկա ստուգատեսից հետո: Նպատակ ունենք Լոնդոն գործուղել առնվազն 8-9 մարզիկ- մարզուհի և գերազանցել Պեկինի խաղերում հանդես եկած մեր վեց ծանրորդների (5 տղամարդ և 1 կին) քանակը:

Армянские тяжелоатлеты примут участие в чемпинате мира в Париже
5 ноября в Париже стартует чемпионат мира по тяжелой атлетике, в котором примут участие армянские штангисты, сообщает Национальный олимпийский комитет Армении.
Женская сборная Армении по тяжелой атлетике под руководством тренера Арташеса Нерсисяна провела подготовку в Армении и отправится в Париж из Еревана. В состав женской команды вошли Изабелла Йайлян (53 кг), Мелине Далузян (69 кг), супертяжеловесы Риспиме Хуршудян и Наира Арутюнян.
Мужская сборная продолжает тренировки в подмосковном Подольске и отправится в Париж из Москвы. Главный тренер Погос Погосян заявил для участия в чемпионате мира Ваника Аветисяна (69 кг), Самвела Григоряна (69 кг), Тиграна Мартиросяна (77 кг), супертяжеловесов Рубена Алексаняна и Айка Акопяна.
Олимпийский чемпион Огсен Мирзоян тренирует своего сына Аракела Мирзояна (77 кг) дома, и они присоединятся к команде в Париже.
Руководитель армянской делегации, заместитель министра по делам молодежи и спорта Самвел Хачатрян сообщил, что по результатам чемпионата мира прошлого года у нашей команды четыре олимпийские путевки, а окончательное число участников Лондонской Олимпиады станет известно после чемпионата мира в Париже. Он заявил, что наша команда будет стремиться завоевать 8-9 путевок на предстоящую Олимпиаду. Напомним, что в Пекинской Олимпиаде приняли участие 6 армянских штангистов.