2012թ-ի պետական բյուջեի նախագծով, որն այս օրերին քննարկվում է Ազգային Ժողովում, արտաքին հարաբերությունների ոլորտին տրամադրվելիք գումարը հավասար է 9.5 մլրդ դրամի, որը նախորդ տարվա համեմատ ավելի է 6.5 տոկոսով: Այս գումարի մեջ ներառված է արտգործնախարարության պահպանման ծախսերը` 971 մլն և դեսպանությունների պահպանման ծախսերը:
Ներկայացնելով նշված ոլորտին հատկացվելիք բյուջետային գումարները, ՀՀ ֆինանսների նախարարի առաջին տեղակալ Պավել Սաֆարյանը նշեց, որ հաջորդ տարի խոշոր ֆինանսական ծրագիր է նախատեսված դեսպանությունների պահպանման գծով` 6 մլրդ 588 մլն ավելի գումար է հատկացվելու: Գումարը շոշափելի տարբերվում է ընթացիկ տարվա բյուջեից, այն պատճառով, որ 2012թ-ին, նախատեսվել է Դանիայի դեսպանության ստեղծման կապակցությամբ 43 մլն դրամ, իսկ Լիտվայի դեսպանության ստեղծման նպատակով 194.2 մլն դրամ տրամադրել:
Բացի այս, 75. 4 մլն դրամ ուղղվելու է ՀԱՊԿ ներկայացուցչի համար . «Ինչպես նաև նախատեսված է գումարներ չորս նոր հաստիքների համար` երրորդ քարտուղարի պաշտոն Լոս Անջելեսում, Մոսկվայում, Բեյրութում և Փարիզում»,- տեղեկացրեց նախարարի տեղակալը:
Իսկ ինչ վերաբերում է աշխատավարձերին, ապա. «ՀՀ դեսպանություններում աշխատողների աշխատավարձերի մակարդակը պահպանվելու է»,- ընդգծեց Պ.Սաֆարյանը:

В 2012 году Армения откроет посольства в Дании и Литве
В 2012 году Армения планирует открыть свои посольства в Дании и Литве, в связи с чем проектом госбюджета на следующий год для этого будет выделено 43 млн. драмов и 194.2 млн. драмов соответственно. Об этом сегодня в ходе парламентских слушаний по проекту госбюджета на 2012 год сообщил первый заместитель министра финансов Армении Павел Сафарян.
Всего внешнеполитической сфере планируется выделить 9.5 млрд. драмов, что на 6.5% больше, чем было в этом году. Из указанной суммы 6.588 млрд. драмов предусмотрены по линии охраны посольств.
Кроме того, 75.4 млн. драмов предусмотрены для представителя ОДКБ. Запланированы также средства для 4 новых штатов: должность третьего секретаря в Лос-Анджелесе, Москве, Бейруте и Париже. Уровень зарплат в посольствах Армении сохранится на прежнем уровне, сообщил также П. Сафарян.