Ադրբեջանում փակվել է վերջին կրոնական դպրոցը
Ադրբեջանում գործող բոլոր կրոնական դպրոցները փակվել են: Այս մասին «Ենի Մուսավաթ»-ին հայտնել են փակված վերջին դպրոցի սաների ծնողները:
Նրանք հայտնել են, որ մի քանի օր առաջ ոստիկանության ներկայացուցիչները դպրոցի ղեկավարությունից պահանջել են փակել հաստատությունը: Ոստիկանները նշել են, որ որոշումն այդ մասին ընդունել է Ադրբեջանի կրոնական աշխատանքների գծով պետական կոմիտեի նախագահ Հիդայաթ Օրուջովը:
Թերթը նշում է, որ մի քանի օրվա ընթացքում Ադրբեջանում իրար հետևից նույն կերպ փակվել են Բադամդարում, Շաքիում, Լենքորանում և Զաքաթալայում գործող վերջին 4 մեդրեսեները: Ադրբեջանի կրոնական հարցերով պետկոմիտեի մամուլի ծառայությունը խուսափել է պարզաբանել 2001 թ-ից սկսած Ադրբեջանում գործող բոլոր 14 կրոնական դպրոցների փակվելու պատճառը:

Azerbaijan has closed all religious schools in the country, the parents of the students of Azerbaijan’s last madrasah told Yeni Musavat. They noted that police officers demanded closure of the school a couple of days ago. The law enforcers said that head of Azerbaijan’s State Committee for Work with Religious Organizations Hidayat Orujov made the decision to close the school.
The newspaper said that the last four madrasahs have been closed in this way in Badamdar, Shaki, Lenkoran and Zaqatala lately. The press service of the State Committee for Work with Religious Organizations refrained from revealing the reason why all 14 religious schools working since 2001 were closed in Azerbaijan.