Ադրբեջանում փակվել է վերջին կրոնական դպրոցը
Ադրբեջանում գործող բոլոր կրոնական դպրոցները փակվել են: Այս մասին «Ենի Մուսավաթ»-ին հայտնել են փակված վերջին դպրոցի սաների ծնողները:
Նրանք հայտնել են, որ մի քանի օր առաջ ոստիկանության ներկայացուցիչները դպրոցի ղեկավարությունից պահանջել են փակել հաստատությունը: Ոստիկանները նշել են, որ որոշումն այդ մասին ընդունել է Ադրբեջանի կրոնական աշխատանքների գծով պետական կոմիտեի նախագահ Հիդայաթ Օրուջովը:
Թերթը նշում է, որ մի քանի օրվա ընթացքում Ադրբեջանում իրար հետևից նույն կերպ փակվել են Բադամդարում, Շաքիում, Լենքորանում և Զաքաթալայում գործող վերջին 4 մեդրեսեները: Ադրբեջանի կրոնական հարցերով պետկոմիտեի մամուլի ծառայությունը խուսափել է պարզաբանել 2001 թ-ից սկսած Ադրբեջանում գործող բոլոր 14 կրոնական դպրոցների փակվելու պատճառը:

«Ени Мусават»: В Азербайджане закрылась последняя религиозная школа
Родители учеников последнего действовавшего в Азербайджане медресе рассказали газете «Ени Мусават» о том, что несколько дней назад представители правоохранительных органов потребовали у руководства медресе закрыть учебное заведение. Полицейские отметили, что данное решение принял глава Госкомитета по работе с религиозными образованиями Хидаят Оруджев.
Газета отмечает, что в течение нескольких дней таким же образом были закрыты последние 4 медресе в Бадамдаре, Шеки, Лянкяране и Закаталах. Пресс-служба госкомитета по работе с религиозными образованиями не стала разъяснять причину закрытия всех 14 медресе, действующих в Азербайджане с 2011 года. В Азербайджане религиозных деятелей готовят только в Бакинском госуниверситете и исламском университете.