Բ. Պիպոյան. «ARMFOOD» ապրանքանիշի այծի կաթից տուժողներ չկան
««ARMFOOD» ապրանքանիշի ապրանքատեսակները` մածուն, կաթնաշոռ, թթվասեր, լաբորատորիայում են ու պատասխանը կլինի ամենուշը վաղը առավոտյան, թե արդյո՞ք դրանցում էլ կան աղիքային ցուպիկի խմբի մանրէներ և ստաֆիլակոկի բակտերիաներ, որից հետո կարվի հաջորդ քայլը` վարչական ստուգում և այլն»,- այս մասին ասուլիսում ասաց գյուղատնտեսության նախարարության Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Բաբկեն Պիպոյանը:
Նա նաև տեղեկացրեց, որ այս պահին արտադրությունը կանգնած է ու կվերականգնվի այն ժամանակ, երբ վարչական վարույթը լիարժեք կավարտվի ու կպարզվի, թե ինչու են առաջացել այդ բակտերիաները ու, որ ապրանքատեսակներում կան: Ի դեպ, նման դեպքում տուգանքը 300 հազար դրամ է:
Հիշեցնենք, որ գյուղատնտեսության նախարարության սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության կողմից իրականացված ուսումնասիրության արդյունքում շուկայում իրացվող «Էյ-Էս-Բի-սոֆթ» ՍՊԸ-ի «ARMFOOD» ապրանքանիշի այծի կաթում հայտնաբերվել են աղիքային ցուպիկի խմբի մանրէներ և ստաֆիլակոկի բակտերիաներ: Մինչ ամբողջ խմբաքանակի շուկայից դուրս բերումը Ծառայությունը կոչով դիմել է ազգաբնակչությանը լինել աչալուրջ և զերծ մնալ «ARMFOOD» ապրանքանիշի կաթնամթերքի ձեռքբերումից: Բանախոսն ասաց, որ իրենք հետ են կանչել «ARMFOOD» ապրանքանիշի բոլոր ապրանքատեսակները:
Իսկ թե ինչպե՞ս են հայտնաբերել, որ այդ կաթում մանրէներ կա: Նա ասաց, որ քաղաքացին իրենց ներկայացրել է դիմում-բողոք, որ «Երևան Սիթի» ցանցի սուպերմարկետներից մեկից գնել է «ARMFOOD» ապրանքանիշի այծի կաթ, խմել ու դառնահամ առել: Նրա կողմից ներկայացված ապրանքը ենթարկվել է լաբորատոր ուսումնասիրության: «Լաբորատորիայի պատասխանը եղել է շատ արագ, քանի որ հայտնաբերվել էին ստաֆիլակոկի մանրէներ, ու անմիջապես նախարարության կողմից տրվել է տվյալ ապրանքանիշի կաթնամթերքի իրացման կասեցման կարգադրագիր»,- ասաց նա, միաժամանակ ընդգծելով, որ տուժողներ չկան:
Ասուլիսին ներկա «Սպառողների միություն» ՀԿ նախագահ Արմեն Պողոսյանն ասաց, որ արտակարգ դեպքերն ադեկվատ ընթացք պետք է ստանան ու պատժվեն, որպեսզի բացառվեն նման դեպքերը: «Բայց առայժմ այդ վստահությունը չունենք, քանի որ պետական ստուգող ու հասարակական կազմակերպությունների միջև օպերատիվ համագործակցություն չկա»,- ասաց նա: Ըստ նրա, սա բացառիկ դեպք է:

Все виды молочной продукции «ARMFOOD» переданы в лабораторию для исследования на предмет кишечной палочки и стафилококка, сообщил сегодня на встрече с журналистами руководитель отдела по связям с общественностью государственной службы безопасности продуктов питания Бабкен Пипоян.
По его словам, если бактерии будут обнаружены и в остальных видах продукции компании, тогда будут предприняты следующие шаги – административная проверка и т.д.
Он сообщил, что на данный момент производство продукции «ARMFOOD» приостановлено, и оно будет восстановлено только тогда, когда завершится административное делопроизводство и будет выявлен источник бактерий. Компанию ожидает штраф в размере 300 000 драмов.
Напомним, что бактерии группы кишечной палочки и стафилококка обнаружены в козьем молоке марки «ARMFOOD» ЗАО «Эй-Эс-Би-софт» в результате исследований, проведенных Государственной службой безопасности продуктов питания министерства сельского хозяйства Армении. Госслужба безопасности продуктов питания выдала распоряжение о немедленном приостановлении сбыта данного продукта. До того же, как с рынка будет устранена вся опасная продукция, Госслужба обращается к населению республики с призывом проявить бдительность и не покупать данный товар.
Отвечая на вопрос, как были обнаружены бактерии в козьем молоке, Б. Пипоян сообщил, что поступила жалоба от одного из покупателей, который сообщил, что молоко горькое на вкус. «Купленное им молоко было подвергнуто лабораторному анализу, и как только поступил ответ из лаборатории о том, что в молоке есть стафилококк, министерство распорядилось немедленно приостановить сбыт данного продукта», - сказал он, добавив, что на данный момент пострадавших нет.
Председатель Союза потребителей Армен Погосян сказал в беседе с журналистами, что на подобные случаи должна следовать адекватная реакция, и должно быть применено наказание, чтобы исключить их повторение. «Но пока что у нас нет такого доверия, поскольку нет оперативного сотрудничества между государственными органами контроля и общественными организациями», - сказал он.