Սերժ Սարգսյանն այցելեց Սպիտակի դպրոցներից մեկի նորակառույց մասնաշենք
Լոռու մարզում աշխատանքային այցով գտնվող ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այցելեց Սպիտակի Ալ. Մյասնիկյանի անվան թիվ 1 միջնակարգ դպրոց և ծանոթացավ դպրոցի նորակառույց մասնաշենքի պայմաններին:
Նախագահ Սարգսյանը դպրոցի դահլիճում ներկա գտնվեց 1988-ի ավերիչ երկրաշարժի հետևանքով Սպիտակի տարածաշրջանի անօթևան մնացած 150 շահառու ընտանիքների համար կառուցված բնակարանների հավաստագրերի հանձնման արարողությանը:
Լրագրողների հետ զրույցում ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը նշեց, որ դպրոցաշինությունը կառավարության գերակայություններից է և պատահական չէ, որ պետությունը միջոցներ է հատկացնում դպրոցաշինական ծրագրերի իրականացման համար:
Ա. Աշոտյանն ասաց նաև, որ մեծ ուշադրություն է դարձվում նաև արտաբյուջետային միջոցների հաշվին դպրոցաշինական աշխատաքների իրակացմանը:
«Դպրոցների վերակագնման համար միշտ էլ միջոցների կարիք կա, իսկ դպրոցաշինական ծրագրերը մենք իրականացնելու ենք քաղաքաշինության նախարարության հետ համատեղ»,- նկատեց ԿԳ նախարարը:
Իր հերթին «Դպրոցաշինություն» ԾԻԳ պետական հիմնադրամի տնօրեն Հրայր Սարգսյանն էլ նշեց, որ Լինսի հիմնադրամի ֆինանասավորմամբ իրենք իրակացրել են 16 դպրոցի շինարարություն: Աշխատանքները ներառել են շենքերի ուժեղացում, ամրացում, իսկ անհրաժեշտության դեպքում նաև` նոր դպրոցների կառուցում:
Հ. Սարգսյանն ասաց նաև, որ Սպիտակ քաղաքի դպրոցն ուներ մասնաշենք, որը ենթակա էր վերանորոգման. «Այդ դպրոցում չկային սպորտային և հանդիսությունների համար նախատեսված դահլիճներ, չկար բուֆետ-ճաշարան և դպրոցի տարածքը բարեկարգված չէր»,- ասաց նա` հավելելով, թե դպրոցի վերանորոգման համար ծախսվել է 640 մլն դրամ:

Серж Саргсян посетил новый корпус одной из школ Спитака
Президент Армении Серж Саргсян, который находится с рабочим визитом в Лорийской области, посетил среднюю школу №1 им. А. Мясникяна в Спитаке и ознакомился с условиями ее нового корпуса. Глава государства присутствовал также на церемонии вручения сертификатов на квартиры членам 150 семей спитакского района, оставшихся без жилья после разрушительного землетрясения 1988г.
В ходе беседы с журналистами министр образования и науки РА Армен Ашотян отметил, что строительство школ – один из приоритетов правительства Армении, на которое выделяются значительные средства. При этом министр заявил, что в этой сфере большое внимание уделяется также внебюджетным источникам финансирования.
«Необходимость в средствах для восстановления школ есть всегда, а программы по строительству школ мы будем реализовывать совестно с министерством градостроительства», – сказал А. Ашотян.
В свою очередь директор Офиса реализации программ «Строительство школ» Грайр Саргсян заявил, что на средства фонда «Линси» они осуществили строительные работы в 16 школах, начиная от реконструкции, ремонта и заканчивая постройкой новых зданий.
Что касается спитакской школы, то она подлежала реконструкции, не имела спортивного и актового залов, буфета и пр. На ремонтные работы были потрачены 640 млн. драмов.